10 steps to a green and more efficient production

Carbon reduction for green production - all you need to know
10 steps to green compressed air production

Everything you need to know about your pneumatic conveying process

Discover how you can create a more efficient pneumatic conveying process.
3D images of blowers in cement plant
Close

Dizajn prostorije za vazdušni kompresor: optimalni radni uslovi

Dimensioning Air compressors Compressed Air Wiki Installing an Air Compressor How To

Kompresorske prostorije

Kompresorska prostorija je mesto gde se nalazi najveći deo sistema za komprimovani vazduh. To može biti posebna prostorija dizajnirana posebno za kompresor ili višenamenski prostor. U oba slučaja moraju biti ispunjeni određeni uslovi da biste izvukli maksimum iz vaše instalacije kompresora.

Pratite ovaj vodič o tome kako da stvorite optimalne radne uslove koji će maksimalno povećati efikasnost vašeg kompresora.

Istražite teme ⤸

Gde treba da instalirate svoj kompresor?

Optimal working conditions for a compressor in a working environment

Evo nekoliko ključnih smernica koje treba slediti za optimalne radne uslove:

 

Centralizacija je ključna: Uopšteno je preporučljivo organizovati odvojeno centralno postrojenje kompresora. Ovakav centralizovani pristup nudi brojne prednosti u različitim industrijama. Ne samo da poboljšava ekonomičnost rada, već dovodi i do bolje dizajniranog sistema komprimovanog vazduha.. 

Pored toga, centralizacija: 

  • poboljšava uslugu i prilagođenost korisnicima, 
  • pruža zaštitu od neovlašćenog pristupa, 
  • obezbeđuje odgovarajuću kontrolu buke, i 
  • pojednostavljuje kontrolisanu ventilaciju.

Alternativni prostor: Ako posebna oblast nije dostupna, možete da iskoristite postojeći prostor u zgradi za instalaciju kompresora.

Uzmite u obzir faktore kao što su:

  • zahtevi za ventilaciju vazdušnog kompresora,
  • uznemiravanje bukom,
  • fizički rizici,
  • rizik od pregrevanja,
  • odvod kondenzata,
  • opasnosti u okruženju (npr. prašina, zapaljive supstance),
  • agresivne supstance u vazduhu,
  • prostorni zahtevi za buduće proširenje,
  • i pristupačnost za održavanje.

Sa druge strane, instaliranje kompresora u radionici ili skladištu može olakšati napore za obnavljanje energije efforts.

Spoljašnja instalacija: U situacijama kada unutrašnja instalacija nije izvodljiva, možete se odlučiti da instalirate kompresor na otvorenom, ispod krova. Moraju se uzeti u obzir posebni uticaji, kao što su: rizik od smrzavanja u kondenzacionim džepovima, zaštitu od kiše i snega za otvore za usis vazduha, usisne otvore i ventilacione mehanizme, potreba za čvrstom, ravnomk osnovom (npr. asfalt, betonska ploča ili zaravnjena podloga od šljunka), potencijalno izlaganje prašini, zapaljivim ili korozivnim supstancama i bezbednosne mere za sprečavanje neovlašćenog pristupa.

Postavljanje i dizajn kompresora

Postrojenje za komprimovani vazduh treba da bude instalirano tako da se olakša usmeravanje  distributivnog sistema  u velikim instalacijama sa dugim cevima. Instaliranje postrojenja za komprimovani vazduh treba izvršiti u blizini pomoćne opreme kao što su pumpe i ventilatori, ili čak u neposrednoj blizini kotlarnice. Ovaj aranžman pojednostavljuje aktivnosti servisiranja i održavanja.

Odabrana zgrada treba da ima opremu za podizanje koja može da izdrži najteže komponente kompresorske instalacije, a to je obično električni motor. Alternativno, pristup viljuškaru može poslužiti toj svrsi. Takođe bi trebalo da ima dovoljno prostora za ugradnju dodatnog kompresora za buduće proširenje. Pored toga, slobodna visina mora biti dovoljna da omogući podizanje električnog motora ili sličnog, ukoliko se ukaže potreba.

Podni odvod ili slične potrebni uslovi moraju biti postavljeni za upravljanje kondenzatom iz kompresora, naknadnog hladnjaka, prijemnika vazduha, sušača, i drugih komponenti. Podni odvod mora biti izveden u skladu sa lokalnim zakonodavstvom.

Osnova/postolje

Generalno, za postavljanje kompresorskog postrojenja potreban je samo ravan pod dovoljnog kapaciteta. Antivibracione karakteristike su često integrisane u postrojenje. Za nove instalacije, korišćenje postolja za svaki paket kompresora omogućava lakše čišćenje poda.

Međutim, veliki klipni i centrifugalni kompresori  mogu zahtevati postolje od betonske ploče pričvršćen za temelj ili čvrstu podlogu tla. Uticaj spoljno proizvedenih vibracija je sveden na minimum za napredna, kompletna postrojenja kompresora. U sistemima sa centrifugalnim kompresorima, možda će biti potrebno prigušiti vibracije osnove kompresorske prostorije.

Obezbeđivanje čistog ulaznog vazduha

Eliminacija zagađivača

Usisni vazduh kompresora mora biti čist i bez čvrstih i gasovitih zagađivača. Čestice prljavštine koje izazivaju habanje, kao i korozivni gasovi mogu biti posebno štetni. Ulaz za vazduh kompresora se obično nalazi na otvoru u kućištu za smanjenje buke, ali se može postaviti i dalje, na mestu gde je vazduh što čistiji. Kontaminacija izduvnim gasovima vozila može biti fatalna ako se pomeša sa vazduhom koji je namenjen za udisanje. Predfilter (ciklon, panel ili filter sa rotacionim trakama) treba koristiti na instalacijama gde okolni vazduh ima visoku koncentraciju prašine. U takvim slučajevima pad pritiska  izazvan predfilterom mora se uzeti u obzir tokom projektovanja.

Upravljanje temperaturom usisnog vazduha:

korisno je i da ulazni vazduh bude hladan. Stoga bi bilo prikladno da se ovaj vazduh usmeri kroz posebnu cev sa spoljašnje strane zgrade u kompresor. Za ovu svrhu je važno koristiti cevi otporne na koroziju, opremljene mrežicom preko ulaza i projektovane tako da ne postoji opasnost od uvlačenja snega ili kiše u kompresor. Takođe je važno koristiti cevi dovoljno velikog prečnika kako bi pad pritiska bio što manji.

Dizajn ulaznih cevi na klipnim kompresorima je posebno kritičan. Rezonancija cevi od akustičnih stojećih talasa izazvana cikličnom pulsirajućom frekvencijom kompresora može oštetiti cevovod kao i kompresor, izazvati vibracije i uticati na okolinu kroz iritirajuću niskofrekventnu buku.

Efikasna ventilacija prostorije kompresora za upravljanje temperaturom

Kompresori prirodno proizvode i emituju toplotu tokom rada. Disperzija toplote uzrokuje da sobna temperatura kompresora poraste iznad optimalnog nivoa. Zbog toga je važno pažljivo planirati dizajn kompresorske prostorije i primeniti odgovarajuće strategije za ventilaciju.

Pravilna ventilacija kompresorske prostorije je neophodna za odvođenje toplote. Potrebna količina vazduha za ventilaciju zavisi od veličine kompresora i da li je sa vazdušnim ili vodenim hlađenjem. Vazdušno hlađeni kompresori oslobađaju skoro 100% potrošene energije elektromotora kao toplotu u ventilacioni vazduh, dok kompresori hlađeni vodom oslobađaju približno 10%.

Formula to calculate required ventilation flow

Toplota se mora ukloniti da bi se temperatura u prostoriji kompresora održala na prihvatljivom nivou. Proizvođač kompresora treba da pruži detaljne informacije o potrebnom protoku ventilacije, ali ova cifra se takođe može izračunati prema priloženoj formuli. 

 

Bolji način za rešavanje problema nagomilavanja toplote je da povratite otpadnu toplotnu energiju i koristite je u prostorijama.

Koja je najbolja sobna temperatura za kompresor?

Optimalna temperatura za kompresorsku prostoriju razlikuje se u zavisnosti od specifičnog kompresora i njegovih radnih zahteva. Međutim, generalno se preporučuje održavanje temperaturnog opsega od približno 50-85°F (10-29°C) za idealno funkcionisanje vašeg kompresora. Pridržavajući se ovog temperaturnog opsega, možete ublažiti rizike povezane s ekstremnim temperaturama, obezbeđujući da se komponente kompresora ne smrzavaju niti pregrevaju.

Kada je u pitanju ventilacioni vazduh, treba ga uvlačiti direktno sa spoljašnje strane, po mogućnosti bez korišćenja dugih cevi. Pored toga, dovod treba da bude postavljen što je moguće niže, ali dovoljno visoko kako bi se izbegao rizik da ga sneg prekrije tokom zime. Preduzmite mere predostrožnosti da sprečite da prašina, eksplozivne materije i korozivne materije uđu u prostoriju za kompresovanje.

Ventilator(e) za ventilaciju treba postaviti visoko na jedan od krajnjih zidova kompresorske prostorije, sa ulazom vazduha na suprotnom zidu. Uverite se da brzina vazduha na ulaznom otvoru za ventilaciju ne prelazi 4 m/s. Ventilatori sa termostatom su najprikladniji u ovom slučaju. Ovi ventilatori moraju biti dimenzionisani da izdrže pad pritiska u cevovodu, otvoru spoljašnjeg zida itd.

Količina vazduha za ventilaciju mora biti dovoljna da ograniči povećanje temperature u prostoriji na 7-10°C. Trebalo bi razmotriti mogućnost korišćenja kompresora sa vodenim hlađenjem ako postoji problem obezbeđenja dovoljne ventilacije u prostoriji.

Prateći ove smernice i uzimajući u obzir specifične zahteve vaše kompresorske instalacije, možete obezbediti optimalno postavljanje i radne uslove za vaš sistem komprimovanog vazduha i dodatno povećati efikasnost rada.

Saznajte više o procesu instaliranja kompresorskog sistema u nastavku.

Distribucija komprimovanog vazduha
15855570 - equipment, cables and piping as found inside of a modern industrial power plant
Distribucija komprimovanog vazduha
Električne instalacije u kompresorskim sistemima
??????????????
Električne instalacije u kompresorskim sistemima

Together with electricity, water and gas, compressed air keeps our world running. We may not always see it, but compressed air is all around us. Because there are so many different uses for (and demands of) compressed air, compressors now come in all kinds of different types and sizes. In this guide we outline what compressors do, why you need them and what types of options are available to you.

 

Would you like any additional assistance? Click the button below and one of our experts will contact you shortly.

Povezani članci

an illustration about compressor installation

Dimenzionisanje kompresorskih instalacija

25 април, 2022

Moraju se doneti brojne odluke prilikom dimenzionisanja instalacije komprimovanog vazduha kako bi ona odgovarala različitim potrebama, obezbedila maksimalnu ekonomičnost rada i bila spremna za buduće proširenje. Saznajte više.