10 steps to a green and more efficient production

Carbon reduction for green production - all you need to know
10 steps to green compressed air production

Everything you need to know about your pneumatic conveying process

Discover how you can create a more efficient pneumatic conveying process.
3D images of blowers in cement plant
Close

Električna instalacija u kompresorskim sistemima

Dimensioning Air compressors Compressed Air Wiki Installing an Air Compressor How To

Instaliranje kompresora podrazumeva razumevanje kako svaka komponenta utiče na druge i koji se standardi i propisi primenjuju. Evo pregleda faktora koje treba uzeti u obzir da biste osigurali pravilno funkcionisanje instalacije vašeg električnog sistema

 

Faktori koje treba uzeti u obzir u vezi električne instalacije kompresora za vazduh

Izbor pravog motora za kompresor je od suštinskog značaja kako bi se obezbedilo da sistem radi na svom najefikasnijem i najefikasnijem nivou.

Ovim se svodi na minimum rizik od mehaničkog kvara i sprečavaju skupe popravke i zastoji. Što duže motor traje i radi, više se novca štedi.

Istraži teme ⤸

Izbor električnog motora kompresora

Napon

Kada je u pitanju rad vazdušnih kompresora, obično se koriste trofazni kavezni indukcioni motori. Motori niskog napona su idealni za snagu do 450-500 kW, dok su visokonaponski motori bolji za veću snagu.

 

Temperatura

Motor se obično hladi ventilatorom i izabran za rad na temperaturama do 40°C i nadmorskoj visini od 1000m. Neki proizvođači nude standardne motore s maksimalnom izdrživom temperaturom okoline od 46°C. Prilikom dimenzionisanja kompresorskih instalacija na većim nadmorskim visinama ili višim temperaturama, izlaz mora biti smanjen.

Brzina

Motor se obično montira na prirubnicu i direktno povezuje s kompresorom. Brzina je prilagođena tipu kompresora, ali u praksi samo 2-polni ili 4-polni motori s odgovarajućim brzinama od 3.000 obrtaja/minuti. Određuje se i nazivna snaga motora (pri 1.500 o/min).

Deklarisani izlaz

Electricity, a power plug
Nazivna snaga motora je maksimalna količina snage koju motor može da isporuči u idealnim uslovima, kao što je slučaj kada nema opterećenja na vratilu ili ako nema gubitaka u prenosu. Trebalo bi da ovu vrednost uskladite što je moguće više zahtevima vašeg kompresora kako ne biste završili sa predimenzioniranim ili premalim motorom.

Upotreba predimenzionisanog motora može dovesti do:

  • većih troškova, 

  • nepotrebno visoka startna struja, 

  • potrebe za većim osiguračima, 

  • niskog faktora snage

  • i smanjenog nivoa efikasnosti. 

S druge strane, upotreba motora koji je premale snage za instalaciju može dovesti do:

  • preopterećenja
  • i rizika od kvarova.

Usklađivanje snage motora sa zahtevima kompresora pomaže prilikom izbegavanja potencijalnih problema i osigurava da motor radi najbolje. Ovo je dobro i za motor i za kompresor jer im pomaže da traju duže i rade efikasnije.

Klasa zaštite motora

Klasa zaštite motora je mera koliko dobro motor može da izdrži prašinu i vodu. Klasa zaštite motora je regulisana standardima.

Važno je napomenuti da otvoreni motori nisu idealni za upotrebu sa kompresorima, jer ne pružaju adekvatnu zaštitu od prašine i vode. Na primer, IP23 motor će moći da izdrži samo prskanje vode ili finu maglu, ali ne i potpuno uranjanje u tečnost.

Dizajn otporan na prašinu i vodeni mlaz (IP55) je poželjniji u odnosu na otvorene motore (IP23), koji mogu zahtevati redovno rastavljanje i čišćenje.

U drugim slučajevima, naslage prašine u mašini će na kraju dovesti do pregrevanja, što će rezultirati skraćenim radnim vekom. Pošto kućište kompresora takođe štiti od prašine i vode, može se koristiti i klasa zaštite ispod IP55.

Način pokretanja motora

Prilikom odabira motora važno je uzeti u obzir i metod pokretanja. Za zvezda/trougao start, motor se pokreće samo sa trećinom svog normalnog startnog momenta, tako da  poređenje krivih obrtnog momenta motora i kompresora da se osigura pravilno pokretanje kompresora.

Različiti načini za pokretanje motora

Najčešći načini pokretanja su direktan start, zvezda/trougao start i meki start.

  • Direktno pokretanje je jednostavno, ali ima veliku startnu struju i obrtni moment koji može oštetiti motor.
  • zvezda/trougao start ograničava startnu struju i sastoji se od tri kontaktora, zaštite od preopterećenja i tajmera koji prebacuje motor sa zvezde na trougao.
  • Meki start je metoda postepenog pokretanja koja koristi poluprovodničke prekidače da ograniči početnu struju.

Direktan start motora

Direktno pokretanje je jednostavno i zahteva samo kontaktor i zaštitu od preopterećenja. Nedostatak koji ga karakteriše je visoka startna struja, koja je 6-10 puta veća od nazivne struje motora, i njegov veliki startni moment, koji može, na primer, oštetiti vratila i spojnice.

Zvezda/trougao start

Zvezda/trougao pokretanje se koristi za ograničavanje startne struje. Starter se sastoji od tri kontaktora, zaštite od preopterećenja i tajmera.

Motor se pokreće sa zvezdastom vezom i nakon podešenog vremena (kada brzina dostigne 90% nominalne brzine), tajmer prebacuje kontaktore tako da je motor trougao, što je režim rada.

Zvezda/trougao pokretanje smanjuje startnu struju na približno 1/3 u poređenju sa direktnim pokretanjem. Međutim, u isto vreme, početni obrtni moment takođe pada na 1/3.

Relativno mali početni obrtni moment znači da opterećenje motora treba da bude malo tokom faze pokretanja, tako da motor praktično dostigne svoju nominalnu brzinu pre nego što pređe na trougaoni priključak.

Ako je brzina preniska, pri prelasku na trougaonu vezu će se generisati struja/vrhunac obrtnog momenta kao kod direktnog pokretanja.

Meki start

Meki start (ili postepeni start), koji može biti alternativna metoda pokretanja zvezda/trougao, je starter sastavljen od poluprovodnika (IGBT prekidači za napajanje) umesto mehaničkih kontaktora. Početak je postepen i početna struja je ograničena na približno tri puta veću od nazivne struje.

Starteri za direktno pokretanje i zvezda/trougao start su, u većini slučajeva, integrisani u kompresor.

Za veliko kompresorsko postrojenje, jedinice se mogu postaviti odvojeno u razvodni uređaj, zbog:

  • prostornih zahteva,
  • razvoj toplote
  • i pristupa prilikom servisiranja.

(Pogledajte više informacija o tome kako da stvorite optimalne uslove za rad u svojoj kompresorskoj prostoriji.)

Imajte na umu da se starter za meki start obično postavlja odvojeno, pored kompresora, zbog toplotnog zračenja. Ali može biti integrisan u paket kompresora, pod uslovom da je sistem za hlađenje pravilno obezbeđen. Visokonaponski kompresori uvek imaju svoju startnu opremu u posebnom električnom ormanu.

Kontrola napona

Controlling the voltage of a compressor installation

U većini slučajeva, nema potrebe da se na kompresor poveže poseban uređaj za kontrolu napona jer on već ima integrisani kontrolni transformator. Primarni kraj transformatora je povezan s napajanjem kompresora, ovaj aranžman nudi pouzdaniji rad. 

Ako dođe do problema s napajanjem, kompresor će se odmah zaustaviti i neće se ponovo pokrenuti. Ovu funkciju, s jednim regulatorom napona s unutrašnjim napajanjem, treba koristiti kada se starter nalazi daleko od kompresora. 

Kablovi

Kablovi moraju, prema odredbama standarda, „biti tako dimenzionisani da tokom normalnog rada ne budu izloženi previsokim temperaturama i da ne budu termički ili mehanički oštećeni električnim kratkim spojem”.

Da biste izabrali prave kablove za posao, morate uzeti u obzir:

  • opterećenje,
  • dozvoljeni pad napona,
  • način rutiranja (na polici, zidu itd.)
  • i temperaturu okolne sredine.

Kada koristite motore, potrebne su vam dve vrste zaštite. Zaštita od kratkog spoja, poput osigurača, koja se koristi za sprečavanje opasnih električnih kratkih spojeva. Zaštita od preopterećenja, koja je obično zaštita motora uključena u starter, aktivira i blokira starter ako struja pređe određeni nivo. Ovo štiti motor i njegove kablove.

Zaštita od kratkog spoja štiti starter, zaštitu od preopterećenja i kablove. Da biste izabrali pravu veličinu kabla, možete pogledati IEC 60364-5-52.

Ali postoji još jedan važan faktor: „uslov spoticanja“. To znači da instalacija treba da bude dizajnirana tako da se brzo i bezbedno prekine ako dođe do kratkog spoja. Da biste bili sigurni da je uslov ispunjen, morate uzeti u obzir dužinu kabla, poprečni presek i zaštitu od kratkog spoja.

Zaštita od kratkog spoja

Zaštita od kratkog spoja postavlja se na jednu od polaznih tačaka kablova i može uključivati osigurače ili prekidač. Bilo koja opcija pruža odgovarajući nivo zaštite, s obzirom da je rešenje koje izaberete ispravno usklađeno sa sistemom.

Osigurači bolje rade za velike struje kratkog spoja, ali ne stvaraju potpuno izolovane prekide i imaju duga vremena isključenja za male kvarove. Prekidači stvaraju brz i potpuno izolovani prekid, čak i za male kvarove, ali zahtevaju više planiranja. Dimenzionisanje zaštite od kratkog spoja zavisi od očekivanog opterećenja i ograničenja starterske jedinice.

Za zaštitu od kratkog spoja startera, pogledajte IEC (Međunarodna elektrotehnička komisija) standard 60947-4-1 Tip 1 i Tip 2.

Izbor tipa 1 ili tipa 2 zasniva se na tome kako će kratki spoj uticati na starter.

Tip 1: „… u uslovima kratkog spoja, kontaktor ili starter ne smeju da prouzrokuju opasnost za ljude ili instalaciju i možda neće biti pogodni za dalji servis bez popravke i zamene delova.“


Tip 2
: „… u uslovima kratkog spoja, kontaktor ili starter ne smeju da prouzrokuju opasnost za ljude ili instalaciju i biće pogodni za dalju upotrebu. Prepoznat je rizik od lakog zavarivanja kontaktora, u kom slučaju će proizvođač navesti održavanje Mere …"

Fazna kompenzacija za jako opterećene transformatore

Elektromotori troše i aktivnu snagu (koja se pretvara u mehanički rad) i reaktivnu snagu (koja magnetizuje motor). Reaktivna snaga opterećuje kablove i transformator. Faktor snage, cos φ, određuje odnos između ova dva, obično je između 0,7 i 0,9, pri čemu manji motori imaju nižu vrednost.

Faktor snage možete podići na gotovo 1 generisanjem reaktivne snage direktno od strane mašine pomoću kondenzatora. To znači da ne morate da crpite toliko reaktivne snage iz mreže. Ovo se radi kako bi se izbegle dodatne naknade od dobavljača struje za povlačenje reaktivne snage preko unapred određenog nivoa. Takođe pomaže da se skine deo opterećenja sa transformatora i kablova koji se često koriste.

Uzimajući ove faktore u obzir, možete stvoriti pravilno funkcionialni električni sistem koji obezbeđuje maksimalne performanse i životni vek vašeg kompresora.

Testirajte svoje znanje! Da li možete da odgovorite na ova pitanja?

Šta se dešava ako je motor predimenzionisan?

Korišćenje motora koji je prevelik za vazdušni kompresor može dovesti do različitih nedostataka. To može rezultirati većim troškovima, povećanom startnom strujom, potrebom za jačim osiguračima, nižim faktorom snage i smanjenim nivoima efikasnosti.

Šta se dešava ako je motor preslab za instalaciju?

Ako je motor preslabza njegovu instalaciju, može postati preopterećen i podložan kvarovima.

Ako još uvek odlučujete koji kompresor vam je potreban, evo nekoliko korisnih saveta o tome kako da  izaberete kompresor za vazduh

Saznajte više o procesu instaliranja kompresorskog sistema u nastavku.

Postavljanje kompresora i optimalni uslovi rada
Technician in Compressor Room, Optimization
Postavljanje kompresora i optimalni uslovi rada
Distribucija komprimovanog vazduha
15855570 - equipment, cables and piping as found inside of a modern industrial power plant
Distribucija komprimovanog vazduha

Together with electricity, water and gas, compressed air keeps our world running. We may not always see it, but compressed air is all around us. Because there are so many different uses for (and demands of) compressed air, compressors now come in all kinds of different types and sizes. In this guide we outline what compressors do, why you need them and what types of options are available to you.

 

Would you like any additional assistance? Click the button below and one of our experts will contact you shortly.