10 steps to a green and more efficient production

Carbon reduction for green production - all you need to know
10 steps to green compressed air production

Everything you need to know about your pneumatic conveying process

Discover how you can create a more efficient pneumatic conveying process.
3D images of blowers in cement plant
Close

Naš vodič kroz popularne vrste kompresora za vazduh

Compressed Air Wiki Piston compressors Rotary screw compressors Air compressors Compressor Types Choosing an Air Compressor How To

Nakon što odredite pravu veličinu mašine koja vam je potrebna, verovatno ćete birati između dva tipa vazdušnih kompresora - klipnog i vijčanog. Ova odluka će biti zasnovana na planiranoj primeni.

Procenjivanje obe varijante

Kada istražujete vrste vazdušnih kompresora, korisno je razmotriti sledeće tačke:

● Zahtevi primene / industrije

● Primenjivani protok vazduha

● Potreban pritisak

● Kvalitet vazduha i sušači/filteri

● Vreme upotrebe tokom dana

● Promenljiva potražnja za protokom vazduha

● Planovi budućeg proširenja

Klipni kompresori za vazduh

Klipni kompresori su najekonomičniji, najjeftiniji kompresori vazduh za nabavku

Najekonomičniji, najjeftiniji vazdušni kompresor za kupovinu je klipni vazdušni kompresor. Ova oprema, koja se nalazi u mnogim malim preduzećima, veoma je jednostavna i robusna. Klipni kompresor obično možete pronaći u radionicama, prodavnicama mašina, karoserija i guma, kao i u lakim proizvodnim objektima.

Klipni kompresori su relativno laki za održavanje i, kao što je ranije pomenuto, zahtevaju minimalne troškove unapred. Uprkos relativno niskoj ceni početnog ulaganja, postoje neki nedostaci koje vredi pomenuti. Ove mašine su namenjene samo za povremenu upotrebu. Mogu da rade samo oko 50-60% svog radnog ciklusa.

Skraćeno vreme rada znači da klipni kompresori rade 30-35 minuta svakog sata, s potrebnim zastojima. Ovim jedinicama je potrebno odgovarajuće vreme hlađenja između ciklusa, inače će se pregrejati ili pokvariti.

Takođe je važno razumeti da klipni kompresori stvaraju mnogo ulja duž toka. Ako se ne tretiraju pravilno, mogu oštetiti mašine koje koriste komprimovani vazduh.

Na kraju, klipne kompresore odlikuje osobina da su veoma glasni kada rade. Ova buka može biti teška za zaposlene koji rade u neposrednoj blizini mašine.

Rotacioni vijčani kompresori

Rotary screw compressor suit applications that require constant compressed air supply

Ako vaša potrebe zahtevaju konstantno snabdevanje komprimovanim vazduhom, trebalo bi da razmislite o rotacionom, vijčanom kompresoru za vazduh. Za razliku od klipnih kompresora, oni mogu da izdrže 100% kontinuirani radni ciklus. Dizajnirani su i napravljeni za pouzdan rad tokom celog dana.

Pored toga, vijčani kompresori se isporučuju u više opcija od klipnih. U zavisnosti od vaših potreba i budžeta, možete se odlučiti za modele motora s frekvetnom regulacijom brzine (VSD) ili sa fiksnom brzinom. Većina opreme vijčanih kompresora takođe može da se izradi sa integrisanim sušačem za čist, suv vazduh.

Štaviše, manji vijčani kompresori se mogu montirati na rezervoar. Ovaj vid instalacije omogućava dodatni kapacitet skladištenja i štedi i prostor i troškove instalacije. U kombinaciji sa integrisanim sušačem, instalacija je odmah spremna za rad.

Kompresori s frekventnom regulacijom brzine pogona (VSD - Variable speed drive)

Generalno najskuplja opcija u smislu početne investicije, VSD vazdušni kompresori, su takođe visoko efikasni. Pošto troškovi energije čine do 80% rada bilo kog vazdušnog kompresora, oni obično otplaćuju sami sebe tokom rada. U stvari, možete uštedeti do 60% sa VSD modelima najnovije generacije u poređenju sa kompresorima sa fiksnom brzinom. Ove uštede energije brzo porastu do (desetine) hiljada dolara godišnje.

Ako vaš objekat ima fluktuirajuću potražnju za vazduhom, VSD mašine su najbolji izbor. Ovo je posebno slučaj ukoliko vaš objekat radi u više smena tokom dana, gde se protok vazduha povećava i smanjuje. VSD motori usklađuju izlaz sa traženom potražnjom.

Jednostavnije rečeno, kompresor oseća koliki se protok koristi i u skladu sa tim prilagođava brzinu motora - omogućavajući neophodan izlaz. U sporijim proizvodnim danima, VSD tehnologija je posebno zgodna. On eliminiše gubljenje električne energije u periodima kada kompresor ne radi konstantno maksimalnim kapacitetom.

Takođe je vredno napomenuti da se mnogi VSD kompresori isporučuju s naprednim alatima za praćenje i kontrolu radi optimizacije performansi. Ove opcione funkcije mogu da prikupljaju podatke i analitiku kako bi odredile najbolje uslove rada za vašu namenu. Takođe pomažu u sprečavanju zastoja i uštedi na nepotrebnim troškovima održavanja.

VSD vazdušni kompresori postaju norma, a ne izuzetak. Mnogi kupci smatraju da im godišnja ušteda energije omogućava da ponovo ulože novac negde drugde.

Naravno, ako su VSD kompresori preskupi, postoje i druge opcije koje odgovaraju vašem budžetu. Vijčani kompresori se proizvode u širokom rasponu veličina i dizajna. Ako znate da su vaše potrebe za vazduhom apsolutno stabilne, možda biste želeli da razmislite o kompresoru s fiksnom brzinom.

Kompresori s fiksnom brzinom pogona

Kao što ime govori, modeli sa fiksnom brzinom rade samo jednom brzinom tokom dana. Ova statična operacija znači da ćete dobiti isti vazdušni pritisak. Takođe, ne radi na maloj brzini u periodima kada se ne koristi. Oni su i dalje bolja opcija od klipnog kompresora ako vam je potreban 100% protok vazduha i dizajnirani su za optimalne performanse.

Ostale teme pri razmatranju tipova vazdušnih kompresora

U ovom članku smo se dotakli veličine i vazdušnog pritiska. Ako još uvek niste sigurni koji kompresor vazduha je pravi za vas, korisno je dalje istražiti ove teme. Ulaganje u opremu koja je prevelika ili mala može biti štetna po efikasnost. Takođe, kada kupujete novu opremu, videćete bezuljne i modele s ubrizgavanjem ulja, koji su ukratko pokriveni u nastavku.

Izbog odgovarajuće veličine kompresora

Vodič za koji je data veza u nastavku pruža informacije o tome šta treba proceniti kada razmatrate veličinu. U suštini, želite da obratite pažnju na površinski protok (funte po kvadratu, psi) i i pritisak (bar) za vašu namenu. Pritisak je povezan sa silom koja je potrebna da se nešto pomeri. Ako radite na teškim poslovima, biće vam potreban veći pritisak.

Pruža objašnjenja i za protok ili besplatnu isporuku vazduha (FAD). Ovo se meri u kubnim stopama po minuti (cfm), litrima u sekundi (l/s) ili kubnim metrima na sat (m3/h). Ove brojke su povezane sa vremenom koje je potrebno da se izvrši zadatak. Biće vam potreban veliki protok vazduha da biste brzo pomerali teške predmete.

U vezi vrsta vazdušnih kompresora, ovi faktori su važni kada se ulaže u novu opremu. Kao što je istaknuto, vazdušni kompresori se proizvode u širokom rasponu veličina. Želećete najbolje rešenje za svoj objekat.

Bezuljni naspram kompresora s ubrizgavanjem ulja

Pripremili smo i preglede i bezuljnih i kompresora s ubrizgavanjem ulja. Ovaj članak pokriva najprikladniju opciju za različite primene, kao i standarde kvaliteta/čistoće vazduha. U suštini, mašine za ubrizgavanje ulja koriste ulje kao u svrhu podmazivanja, za hlađenje i smanjenje trenja. Ovaj proces rezultira blagim tragovima ulja u komprimovanom vazduhu.

Ako radite u osetljivoj industriji, kao što je prehrambena ili medicinska, bezuljni kompresori su obično najbolji izbor. Garantuju 100% čist vazduh i ispunjavaju najstrožije standarde kvaliteta vazduha. Postoje mnoge prednosti i bezuljnih i sa ubrizgavanjem ulja, koje su dalje obrađene u vodiču za koji je data veza.

Ove dve vrste vazdušnih kompresora su vredne pomena, posebno zato što i klipna i vijčana oprema dolaze i u bezuljnim i u modelima s ubrizgavanjem.

Koja veličina kompresora mi je potrebna?
15855570 - equipment, cables and piping as found inside of a modern industrial power plant
Koja veličina kompresora mi je potrebna?
Saznajte koja treba da bude veličina vašeg kopresora, na osnovu potrebnog protoka vazduha i pritiska.
 
Saznajte koja treba da bude veličina vašeg kopresora, na osnovu potrebnog protoka vazduha i pritiska.
Saznajte koja treba da bude veličina vašeg kopresora, na osnovu potrebnog protoka vazduha i pritiska.
Da li mi je potreban bezuljni ili kompresor s uljnim podmazivanjem?
Air comprimé - Industrie Agroalimentaire - compresseurs à vis
Da li mi je potreban bezuljni ili kompresor s uljnim podmazivanjem?
Saznajte da li vam je potreban bezuljni ili će kompresor s uljnim podmazivanjem obaviti posao.
 
Saznajte da li vam je potreban bezuljni ili će kompresor s uljnim podmazivanjem obaviti posao.
Saznajte da li vam je potreban bezuljni ili će kompresor s uljnim podmazivanjem obaviti posao.

Tu smo da pomognemo

Nadamo se da su vam informacije u ovom vodiču bile korisne. Ako još uvek niste odlučili koji kompresor ima najviše smisla za vas, slobodno nam se obratite već danas.

Compressors come in all types and sizes. From massive machines that keep huge production plants running to the small versions that avid do-it-yourselfers are using, there is a compressor for everyone. With so many models to choose from, which one is the right compressor for you? This guide will help you in making the right decision for your business.

 

Would you like to turn to one our experts? They are happy to assist you in finding the optimal compressor.

 

Povezani članci