Prednosti bezuljnih i kompresora s ubrizgavanjem ulja
Kada birate odgovarajuću opremu za svoju industriju i vrstu primene, moraćete da odlučite između kompresora s ubrizgavanjem ulja i bezuljnih kompresora. Ovaj članak će objasniti kada je prikladno koristiti svaki od tipova mašina i klase čistoće vazduha/standarde kvaliteta.
Prvi korak u izboru bilo kog vazdušnog kompresora je procena potreba vašeg objekta. Većina proizvodnih, industrijskih i malih radionica koristi kompresore sa ubrizgavanjem ulja. Kod ovih mašina ulje se koristi za podmazivanje, zaptivanje i hlađenje komprimovanog vazduha.
Zbog ovog procesa dolazi do neznatne kontaminacije dovoda vazduha uljem. U većini situacija to ne ometa performanse. Pored toga, mogu se dodati kvalitetni proizvodi za vazduh i koalescentni filteri za uklanjanje tragova ulja do 0,01 mikrona.
Dodatno čišćenje je moguće pomoću filtera s aktivnim ugljem. Ovim se može postići čistoća vazduha klase 1 ISO 8573-1. Kada koristite bilo koji filter, preporučuje se pravilno održavanje radi postizanja optimalnih performansi.
Postoje slučajevi kada su posledice manje kontaminacije uljem previsoke. Relevantni primeri uključuju proizvodnju hrane i hemijske/medicinske primene. U ovim slučajevima je neophodno korišćenje bezuljnog podešavanja.
Ove mašine su skuplje od mašina s ubrizgavanjem ulja jer su potrebne druge metode hlađenja. Mogu imati i veće troškove servisiranja i održavanja, zbog povećanog trenja. Ako još uvek niste odlučili šta je razložnije u vašem slučaju, pogledajte naš asortiman vazdušnih kompresora.
Kao što je gore pomenuto, klasu 1 čistoće vazduha određuje Međunarodna organizacija za standardizaciju (ISO). Ova organizacija postavlja svetske procene za vlasničke, industrijske i komercijalne svrhe. Komprimovani vazduh ima sopstveni niz ISO ocena. U zavisnosti od krajnje čistoće vazduha (čestice po kubnom metru u funkciji veličine čestica), kompresori se mogu rangirati oznakama ISO 8573-1 klasa 0-5.
Klasa 0 i „tehnički bez ulja“ se koriste da impliciraju da kompresor ispunjava određene standarde. Iako su ovi termini slični, oni imaju ključne razlike koje je važno razumeti. Ako se ne razmotri u potpunosti, može doći do neželjenih posledica.
Kao što je gore pomenuto, bezuljni vazdušni kompresori se koriste za osetljive namene, uključujući industriju poluprovodnika, medicinsku i papirnu. Čak i najmanji trag ulja može dovesti do štetnih efekata na proizvode i ljude.
Da biste bolje razumeli, vredi dublje pogledati šta znači „bez ulja“. Bez ulja i obezuljeni se koriste za opisivanje kompresora koji ne koriste nikakvo podmazivanje. Dok prva dva pojma opisuju tip kompresora, klasa 0 i "tehnički bez ulja" odnose se na čistoću komprimovanog vazduha.
ISO 8573-1 klasa 0 je najčistiji izbor. Mašine koje ispunjavaju ovu ocenu mogu da garantuju da je vazduh 100% bez ulja. Imajući ovo na umu, postoje neke lažne tvrdnje koje promovišu "tehnički bez ulja" kompresore podmazane uljem koji koriste filtere. Neki idu toliko daleko da impliciraju da ovo podešavanje često obezbeđuje bolji kvalitet vazduha od bezuljnih kompresora. Ove tvrdnje su netačne i mogu dovesti do nenamerne štete.
Kada ulažete u kompletne bezuljne sisteme komprimovanog vazduha obavezno izaberite bezuljnu mašinu klase 0. Izbegavajte bilo kakvu opremu koja reklamira „tehnički bez ulja“. Dok kompresori klase 0 imaju relativno visoku početnu cenu, oni su najbezbednija opcija za osetljive aplikacije.
Sa klasom 0, možete biti sigurni da apsolutno nikakva kontaminacija neće doći do opreme vašeg krajnjeg korisnika dok istovremeno štiti vaša sredstva. Uvek je najbolja praksa da tražite savet od profesionalca za komprimovani vazduh kada birate vazdušni bezuljni kompresor ili kompresor podmazan uljem.
Klasa 1 propisuje da je koncentracija ulja od 0,01 mg/m3 na 1 bar(a) 14,5 psia i 20oC (68F). Usklađenost s ovim kriterijumima se ponekad naziva „tehnički bezuljno rešenje“. Ova mera je izdata 2001. godine i dodatno ažurirana 2010. Trenutni standard postavlja ograničenja za ukupan sadržaj ulja (aerosol, tečnost i para), a uveden je i poseban zahtev za merenje uljane pare.
I vijčani kompresori s fiksnom brzinom i oni s frekventnom regulacijom brzine (VSD), kao i klipni kompresori, isporučuju se u različitim modelima. Nadamo se da će vam ovaj članak pomoći da razumete šta da tražite kada kupujete mašinu s ubrizgavanjem ili bez ulja.
Ako vam treba više informacija, naš tim će vam rado pomoći. Slobodno nas kontaktirajte danas.
Compressors come in all types and sizes. From massive machines that keep huge production plants running to the small versions that avid do-it-yourselfers are using, there is a compressor for everyone. With so many models to choose from, which one is the right compressor for you? This guide will help you in making the right decision for your business.
Would you like to turn to one our experts? They are happy to assist you in finding the optimal compressor.