Koje su glavne vrste zagađenja komprimovanog vazduha?
Upoznajte zagađivače da biste zaštitili svoj sistem komprimovanog vazduha
Vazduh koji nas okružuje je zagađen, pa je posledično, takav i komprimovani vazduh od koga zavisi rad cele industrije. Pod stalnim je napadima jedva vidljivih neprijatelja. Ko su ovi mali napasnici? To su različiti zagađivači koji su stalno prisutni u našem ambijentalnom vazduhu, kao što su: vlaga, prašina, tragovi ulja. Neki od njih se i dodaju tokom procesa kompresije, kao što je ulje koje se koristi kao mazivo ili čestice korozije koje bi mogle da se oslobode s metalnih delova postrojenja tokom distribucije vazduha.
Svaki od njih može naneti ozbiljnu štetu vašim proizvodnim procesima, sistemu cevovoda sa komprimovanim vazduhom, alatima i proizvodima.
Upoznajmo svaku od ovih pretnji, što će nam omogućiti da efikasno zaštitimo sisteme komprimovanog vazduha.
Tri glavne vrste zagađivača prisutna u komprimovanom vazduhu
Doživljavamo vazduh kao o nešto što je nevidljivo i svuda oko nas. Većinu vremena, mi ga i ne možemo videti. Međutim, postoje okolnosti u kojima možemo i one prikazuju zagađivače s kojima se sistem komprimovanog vazduha suočava. Na primer, vidimo vazduh u obliku magle, smoga ili dima.
U tim slučajevima, ili vlaga ili sitne čestice čine ga vidljivim. A ovo su dve glavne pretnje s kojima se suočava sistem cevi za komprimovani vazduh.
1. Sadržaj vode u komprimovanom vazduhu
Zatim, tu je i vlaga koja je prisutna u okolnom vazduhu. U sistem cevovoda za komprimovani vazduh ulazi kroz dovod u obliku vodene pare. Ova vodena para je najistaknutiji zagađivač komprimovanog vazduha u smislu ukupne zapremine i čini većinu tečne kontaminacije koja se može naći u vazdušnom sistemu.
Sadržaj vode se meri posredno putem tačke rose. To je temperatura na kojoj komprimovani vazduh još uvek može da podnese sadržaj vodene pare pre nego što vlaga formira kondenzat.
Ako se vlaga ne ukloni, može da smanji radni vek pneumatske opreme ubrzavajući proces korozije. Pored toga, omogućava i razmnožavanje bakterija, što može negativno da utiče na kvalitet finalnih proizvoda. Ovo je posebno problematično u primenama u prehrambenoj i farmaceutskoj industriji.
Iako kvalitet vazduha nije toliko važan za neke procese, on je od ključnog značaja za primenu u prehrambenoj i farmaceutskoj industriji, gde bi prisustvo bakterija bilo posebno štetno.
Kompresor koji radi s nadpritiskom od 7 bara komprimuje vazduh do 7/8 njegove zapremine. Ovo takođe smanjuje sposobnost vazduha da zadrži vodenu paru za 7/8. Količina vode koja se oslobađa je znatna. Na primer, vazdušni kompresor od 100 kW koji uvlači vazduh temperature 20°C , relativne vlažnosti 60%, ispustiće približno 85 litara vode tokom smene od 8 časova. Shodno tome, količina vode koja će se izdvojiti zavisi od oblasti primene komprimovanog vazduha. Ovo, zauzvrat, određuje koja kombinacija hladnjaka i sušača je pogodna.
2. Ulje u komprimovanom vazduhu
Količina ulja u komprimovanom vazduhu zavisi od nekoliko faktora, uključujući tip mašine, dizajn, starost i stanje. Postoje dva glavna tipa dizajna kompresora u ovom pogledu: oni koji funkcionišu sa mazivom u komori za kompresiju i oni koji funkcionišu bez maziva. U podmazivanim kompresorima, ulje je uključeno u proces kompresije i takođe je uključeno u (potpuno ili delimično) komprimovani vazduh. Međutim, u modernim, klipnim i vijčanim kompresorima s uljnim podmazivanjem, količina ulja je veoma ograničena.
U ovom slučaju, ulje se smatra kompresionim zagađivačem.
Na primer, u vijčanom kompresoru s ubrizgavanjem ulja, sadržaj ulja u vazduhu je manji od 3 mg/m3 na 20°C. Sadržaj ulja može se dodatno smanjiti korišćenjem višestepenih filtera. Ako se izabere ovo rešenje, važno je uzeti u obzir ograničenja kvaliteta, rizike i troškove energije.
Postoje takozvani „zagađivači sistema distribucije“. To može uključivati čestice rđe iz razvodnih cevi koje dospevaju u struju komprimovanog vazduha.
3. Čestice prašine u komprimovanom vazduhu
Sve počinje s okolnim vazduhom koji mora biti komprimovan. U tipičnom industrijskom okruženju, može da sadrži više od 140 miliona čestica prljavštine po kubnom metru. Komprimovanjem, ovi zagađivači se koncentrišu u skladu s povećanjem vazdušnog pritiska.
To znači da komprimovani vazduh može da sadrži mnogo puta više čestica prljavštine. Nažalost, većina njih je toliko mala (ispod dva mikrona) da ulazni filter uklanja samo 20% njih.
4. Mikroorganizmi u komprimovanom vazduhu
Više od 80% čestica koje kontaminiraju komprimovani vazduh su manje od 2 µm i stoga mogu lako proći kroz ulazni filter kompresora. Od te tačke, čestice se šire po sistemu cevi i mešaju se sa ostacima vode i ulja i otpacima sa cevi. To može dovesti do rasta mikroorganizama. Filter postavljen direktno iza kompresora može da eliminiše ove rizike.
Ipak, da bismo imali čist komprimovani vazduh, rast bakterija nakon filtera mora biti u potpunosti pod kontrolom. Situacija je dodatno komplikovana jer se gasovi i aerosol mogu koncentrisati u kapljice (kroz koncentraciju ili električno punjenje) čak i nakon prolaska kroz nekoliko filtera. Mikroorganizmi mogu da klijaju kroz zidove filtera i stoga postoje u istim koncentracijama na ulaznoj i izlaznoj strani filtera.
Mikroorganizmi su izuzetno mali i obuhvataju: bakterije, viruse i bakteriofage. Tipično, bakterije mogu biti male od 0,2 µm do 4 µm, a virusi od 0,3 µm do čak 0,04 µm. Kontaminacija manja od 1 µm prečnika i, shodno tome, svi ovi mikroorganizmi, mogu lako da prođu kroz ulazni filter kompresora. Uprkos svojoj veličini, ovi mikroorganizmi predstavljaju ozbiljan problem u mnogim industrijama, jer kao „živi" organizmi mogu slobodno da se razmnožavaju pod pravim uslovima. Istraživanja su pokazala da mikroorganizmi napreduju u sistemima s komprimovanim vazduhom sa neosušenim vazduhom pri visokoj vlažnosti (100%).
Ulje i druga kontaminacija deluju kao hranljive materije i omogućavaju mikroorganizmima da „cvetaju". Najefikasniji tretman uključuje sušenje vazduha do relativne vlažnosti od <40% (ovo se može postići korišćenjem bilo koje vrste sušača) i postavljanje sterilnog filtera u sistem. Sterilni filter mora biti postavljen u kućište filtera koje omogućava „in situ" (na licu mesta) sterilizaciju parom ili koje se može lako otvoriti. Sterilizacija se mora vršiti često da bi se održao dobar kvalitet vazduha.
Posledice prisustva ulja, prašine i vlage u vašem sistemu komprimovanog vazduha
Zagađivači mogu oštetiti vašu proizvodnju na tri glavna načina.
Konkretno, mogu da:
smanje performanse samog sistema komprimovanog vazduha
negativno utiču na vašu opremu na vazdušni pogon
utiču na integritet i kvalitet vaših krajnjih proizvoda.
Pojedinačno, svaki od njih može negativno da utiče na vaš sistem. U kombinaciji, međutim, mogu biti još opasniji. Na primer, ulje i vlaga u komprimovanom vazduhu mogu da omoguće mikroorganizmima koji se nalaze u usisnom vazduhu da rastu i razvijaju se.
Ovo predstavlja ozbiljan izazov. Na kraju krajeva, jedan kubni metar okolnog vazduha može da sadrži više od 140 miliona čestica – od prašine do mikroorganizama poput bakterija, virusa i bakteriofaga. U stvari, oni su toliko mali (mikroorganizmi se kreću od 0,0,4 µm do 4 µm) da ulazni filter ne može da ih uhvati.
Pošto su u pitanju živi organizmi, razmnožavali bi se ukoliko su uslovi povoljni, na primer u neosušenom komprimovanom vazduhu.
Ovo je posebno loše u industriji hrane i pića, medicinskoj i farmaceutskoj industriji – moglo bi imati katastrofalne posledice ako bi mikroorganizmi poput bakterija i gljivica kontaminirali hranu i farmaceutske proizvode.
Zaštita vašeg sistema komprimovanog vazduha
Na sreću, postoje dobre vesti: s odgovarajućim tretmanom, kao što su filteri i sušači, vaš sistem komprimovanog vazduha može biti zaštićen od svih ovih zagađivača.
Ako želite da saznate kako, onda je prvi korak da odredite koji kvalitet vazduha je potreban za vašu primenu, npr. ako morate da ispunite određenu ISO klasu.
In this guide you will learn everything you need to know on air treatment. From different types of contaminants to knowing your air quality requirements; this guide covers all important air treatment topics.
Do you have any specific questions for us or do you need more support? Our air treatment experts are happy to help you. Get in contact by clicking the button below.
Povezani članci
9 мај, 2022
Moraju se doneti brojne odluke kada se instalira sistem komprimovanog vazduha kako bi on obezbedio odgovarajući kvalitet vazduha, pošto komprimovani vazduh može da sadrži neke štetne zagađivače kao što su vodena para i ulje.
15 новембар, 2022
Pomoću linijskog filtera za kompresor možete ukloniti neželjene i štetne supstance iz vazduha. Saznajte više ovde.
18 октобар, 2022
Moraju se doneti brojne odluke kada se instalira sistem komprimovanog vazduha kako bi on odgovarao različitim potrebama i obezbedio pravi kvalitet vazduha.