10 steps to a green and more efficient production

Carbon reduction for green production - all you need to know
10 steps to green compressed air production

Everything you need to know about your pneumatic conveying process

Discover how you can create a more efficient pneumatic conveying process.
3D images of blowers in cement plant
Close

Pravo rešenje filtera za linijski kompresor za vazduh

Air Treatment Installing an Air Compressor Compressed Air Wiki Contaminants in Compressed Air Micro-organisms in compressed air Filtering Oil in compressed air How To Condensate in compressed air

Izbor filtera za linijski kompresor za vazduh nije preterano komplikovan. Međutim, važno je posedovati osnovno poznavanje procesa filtracije. Ovaj članak vas vodi kroz osnove funkcionisanja ove komponente u vašem sistemu komprimovanog vazduha.

Zašto vam je potreban filter za linijski kompresor za vazduh?

Choosing a filter to dry compressed air

Kao što je istaknuto u prethodnim člancima, komprimovani vazduh je pun čestica, aerosola i uljanih isparenja.

Ova kontaminacija može da prouzrokuje potencijalnu štetu krajnjim korisnicima. Ugradnja u kompresor za vazduh odgovarajućeg filtera pomaže u uklanjanju neželjenih čestica, kao i aerosola i para.

Količina i tipovi potrebnih filtera zavise od kvaliteta vazduha koji zahteva primena u vašem procesu. Hajde da pogledamo različite tipove filtera i pitanja koja će vam pomoći da izaberete pravi.

Koji je optimalan kvalitet vazduha?

Air quality icon

Ne zahtevaju sve aplikacije i procesi koji koriste komprimovani vazduh isti nivo filtracije. Da biste razumeli odgovarajući kvalitet vazduha za vaše primene, treba da procenite zahteve za kvalitetom komprimovanog vazduha, proces i protok vazduha.

Standardni filter za suve čestice koji obezbeđuje filtraciju do 1 do 0,01 mikrona se generalno koristi za pneumatske svrhe. Međutim, ako vaš proces zahteva odobrenje OSHA i eliminaciju uljnih para, onda je neophodan filter s aktivnim ugljem.

Uz ovo, korisno je razumeti tri ključna zagađivača koja se nalaze u komprimovanom vazduhu: čestice, aerosolea i pare. Oni mogu da potiču iz okolnog vazduha, kao i iz vazdušnog sistema.

Zagađivači komprimovanog vazduha

Čestice: Čestice u komprimovanom vazduhu su mali komadi materijala poput prašine, prljavštine i/ili polena, kao i labavi metalni komadići. U zavisnosti od osetljivosti vaše primene i/ili procesa, kontakt s česticama može biti štetan za krajnji proizvod. One takođe mogu da uzrokuju kašnjenje u proizvodnji i probleme prilikom kontrole kvaliteta, kao i nezadovoljne kupce.

 

Aerosoli: Aerosoli se sastoje od sitnih kapljica tečnosti koje se nalaze u sistemu komprimovanog vazduha, posebno u mašinama s ubrizgavanjem ulja. Aerosoli potiču od maziva. Zbog toga ulje koje se koristi u kompresoru može biti štetno i za proizvode i za ljude ako se ne tretira pravilno.

 

Pare: U sistemu komprimovanog vazduha, pare se sastoje od maziva kao i bilo koje druge tečnosti koja se pretvorila u gas. Za uklanjanje takvih para iz sistema potreban je poseban filter s aktivnim ugljem.

 

Sada kada smo bolje razumeli gore navedene zagađivače, pogledajmo koje metode filtracije se koriste.

Da biste saznali više o našim filterskim medijima i inovacijama u filtraciji, pogledajte ovaj video.

Uklanjanje suvih čestica

Postoje tri glavna mehanizma koja se koriste u filterima za suve čestice za uklanjanje čvrstih čestica iz komprimovanog vazduha. Ove tri aktivnosti doprinose ukupnoj efikasnosti filtera.

 

Inercijalni udar: Inercijalni udar je proces u kome čestice koje su preteške da bi tekle strujom komprimovanog vazduha bivaju zarobljene u vlaknastim medijima komprimovanog vazduha. Što su čestice veće, to će biti lakše izdvojiti ih.

 

Presretanje: Manje čestice mogu da prate struju vazduha. Međutim, ako je prečnik čestice veći od otvora filterskog medija, filter će da ga uhvati. Ovo olakšava uklanjanje većih čestica nego manjih.

 

Difuzija: Difuzija se događa kada se male čestice nepravilno kreću po površini, umesto da prate struju komprimovanog vazduha. Ova nepravilna putanja kretanja uzrokovana je sudarom čestica s drugim česticama gasa, poznata pod nazivom Braunovo kretanje. Pošto čestice imaju slobodan domet kretanja, veća je verovatnoća da će ih presresti i ukloniti filterski medij. Putem difuzije, odvajanje manjih čestica je lakše nego odvajanje većih.

Uklanjanje aerosola i isparenja

Za uklanjanje aerosola i pare koriste se dve vrste filtera. Koalescentni filteri se koriste za uklanjanje tečnosti, kao i nekih čestica, dok filteri za paru koriste adsorpciju za uklanjanje pare iz komprimovanog vazduha.

 

Sjedinjavanje: Koalescentni filteri se koriste za uklanjanje aerosola i čestica, ali nisu efikasni u uklanjanju para. Proces sjedinjavanje se sastoji od spajanja malih kapljica tečnosti kako bi se formirale velike kapljice. Kako se kapljice povećavaju, one padaju s filtera u zamku vlage, što rezultira čistijim i suvljim strujanjem komprimovanog vazduha.

 

Adsorpcija: Adsorpcija je hemijski proces koji se koristi za uklanjanje gasovitih maziva ili para. Ovaj proces uključuje spajanje para s površinom medija (adsorbenta). Često se koriste filteri s aktivnim ugljem jer privlače uljnu paru.

 

Pošto uljna para tokom vremena pokriva površinu aktivnog uglja, neophodno je promeniti filter pre nego što postane zasićen. Ako se to ne bi učinilo, došlo bi do prodora ulja u vazdušni sistem.

 

Takođe je neophodno koristiti filter za prašinu nakon filtera s aktivnim ugljem. To je zato što bi male čestice drvenog uglja mogle da izbiju i uđu u struju vazduha.

Da li maziva poput ulja mogu da izazovu štetu?

Da biste procenili potencijalnu štetu koju ulje može da izazove u vašem sistemu komprimovanog vazduha, važno je razumeti opremu i osnovne zahteve vaše industrije. Ako vaša industrija ima stroge zdravstvene kodove i/ili je vaša oprema osetljiva na izloženost ulju/pari, ključno je koristiti odgovarajuću filtraciju.

 

Hajde da detaljnije pogledamo maziva i razumemo efekte koje oni mogu da imaju na vaš krajnji proizvod. Slično česticama,  maziva mogu da uđu u vaš sistem komprimovanog vazduha iz okolnog vazduha, kao i iz samog kompresora. Operacije postrojenja, poput izduvnih gasova motora, oslobađaju ugljovodonike poput uljnih aerosola u ambijentalni vazduh, što može da ugrozi kvalitet vazduha i uzrokuje kvar opreme.

 

Kompresori za vazduh s ubrizgavanjem ulja će takođe ispuštati maziva u sistem komprimovanog vazduha, što će da rezultira povećanim operativnim troškovima i troškovima održavanja. Industrije poput elektronske i industrije poluprovodnika su posebno izložene kontaminaciji maziva, koja može da dovede do gubitka proizvoda, propuštenih rokova i nezadovoljnih kupaca.

Pravilna filtracija

Loša filtracija obično uzrokuje koroziju cevi, povećane padove pritiska i može da prouzrokuje oštećenje opreme, što ima za posledicu skupe zastoje i neočekivane troškove popravke. Korozija takođe može da izazove višak otpada u vašem sistemu cevovoda, što zauzvrat dovodi do pojačanog rada kompresora. To dalje dovodi do veće potrošnje energije i prekomernog habanja delova kompresora.

 

Pravilna filtracija je ključna za postizanje željenih rezultata kada se primenjuju strogi kodovi ili klase čistoće. Jedini način da u potpunosti zaštitite svoj proizvod od neželjenog ulja u sistemu komprimovanog vazduha je korišćenje bezuljnog kompresora. Ova vrsta tehnologije eliminiše rizik od kontaminacije, što rezultira čistim, visokokvalitetnim komprimovanim vazduhom.

In this guide you will learn everything you need to know on air treatment. From different types of contaminants to knowing your air quality requirements; this guide covers all important air treatment topics.

Do you have any specific questions for us or do you need more support? Our air treatment experts are happy to help you. Get in contact by clicking the button below.

Povezani članci