Operativni faktori različitih kompresora s vodenim hlađenjem
Kao i računarima, i kompresorima je potrebno adekvatno hlađenje za konzistentan rad. Da biste to postigli, biraćete između kompresora sa vazdušnim i vodenim hlađenjem.
Ako odaberete ovo drugo, važno je razumeti tri različite metode hlađenja vodom. Hajde da pogledamo ove opcije i koju je vredno razmotriti za vaš sistem komprimovanog vazduha.
Tri vrste vodenog hlađenja kompresora
Kompresori s vodenim hlađenjem zahtevaju malo od ventilacionog sistema vašeg objekta. To je zato što rashladna voda uklanja približno 90% toplotne energije koju stvara električni motor.
Da bi bili efikasni, kompresori s vodenim hlađenjem koriste jedan od tri glavna principa:
● otvoreni sistemi bez cirkulacije vode (povezani na spoljni vodovod)
● otvoreni sistemi s cirkulacijom vode (rashladni toranj)
● zatvoreni sistemi s cirkulacijom vode (uključujući eksterni izmenjivač toplote/radijator).
Otvoren sistem bez cirkulacije vode
Otvoren sistem bez cirkulacije vode zahteva spoljni izvor. To uključuje opštinske vodovode, jezera, potoke ili bunarsku vodu. Nakon prolaska kroz kompresor, ova voda se ispušta.
Kada se koristi ovaj metod, sistemu je potrebna kontrola termostata za održavanje željene temperature vazduha i upravljanje potrošnjom vode. Generalno, otvoren sistem je jednostavan i jeftin za instaliranje. Međutim, skupo je za pokretanje, posebno ako rashladna voda dolazi iz vodovoda.
Voda iz jezera ili potoka je obično besplatna, ali joj je potrebna filtracija i prečišćavanje kako bi se ograničio rizik od začepljenja sistema za hlađenje. Štaviše, voda bogata krečom može dovesti do stvaranja kamenca u kotlu unutar hladnjaka - uzrokujući lošije hlađenje. Isti problemi važe i za slanu vodu, koja može da se koristi ako je sistem pravilno projektovan i dimenzionisan u skladu s tim.
Otvoren sistem s cirkulacijom vode
U otvorenom sistemu s cirkulacijom vode, rashladna voda iz kompresora se ponovo hladi u otvorenom rashladnom tornju. Ovaj proces uključuje vazduh koji se uduvava kroz komoru. Kao rezultat toga, deo vode isparava. Preostala voda se hladi na 2˚C ispod temperature okoline (u zavisnosti od spoljašnjih faktora, uključujući vlažnost).
Otvoreni sistemi s cirkulacijom vode se prvenstveno koriste kada je dostupnost spoljnog vodovoda ograničena. Nedostatak ovog sistema je što voda postepeno postaje kontaminirana okolnim vazduhom. Pored toga, sistem se mora neprekidno puniti spoljnom vodom zbog isparavanja.
Još jedan nedostatak je to što se rastvorljive soli talože na vrućim metalnim površinama kompresora, smanjujući kapacitet prenosa toplote rashladnog tornja. Takođe, potrebne su redovne analize vode i hemijski tretman kako bi se izbegao rast algi.
Tokom zime, kada kompresor ne radi, važno je ispustiti ili zagrejati vodu kako bi se sprečilo smrzavanje.
Zatvoren sistem s cirkulacijom vode
U zatvorenom sistemu hlađenja voda neprekidno cirkuliše između kompresora i spoljašnjeg izmenjivača toplot. Ovaj izmenjivač toplote se, zauzvrat, hladi ili spoljašnjim kruženjem vode ili okolnim vazduhom.
Kada vodeno kolo hladi vodu, koristi se ravno pločasti izmenjivač toplote. Rashladna matrica koja se sastoji od cevi i rashladnih rebara se koristi s okolnim vazduhom. Okolni vazduh je prisiljen da cirkuliše kroz cevi i rebra pomoću jednog ili više ventilatora. Ovaj metod je pogodan ako je dostupnost vode za hlađenje ograničena.
Kapacitet hlađenja otvorenih ili zatvorenih kola je približno isti. To jest, voda u kompresoru se hladi na 5 °C iznad temperature rashladne tečnosti. Ako okolni vazduh hladi vodu, biće vam potreban antifriz (npr. glikol).
Zatvoreni sistem vode za hlađenje je napunjen čistom, omekšanom vodom. S glikolom, protok vode u sistemu kompresora mora se ponovo izračunati. Vrsta i koncentracija glikola utiče na termički kapacitet i viskozitet vode.
Takođe je važno temeljno očistiti sistem pre nego što se prvi put napuni. Pravilno izveden zatvoreni vodovodni sistem zahteva minimalan nadzor i niske troškove održavanja.
Za instalacije gde je dostupna rashladna voda potencijalno korozivna, hladnjak treba da bude projektovan od materijala otpornog na koroziju kao što je Incoloy.
Kompresori s vazdušnim hlađenjem
Kao što je pomenuto u uvodu, većina modernih kompresorskih paketa je takođe dostupna u verziji s vazdušnim hlađenjem. Ovo podešavanje uključuje prisilnu ventilaciju unutar vazdušnog kompresora.
Kao rezultat toga, troši se veća količina energije zbog stalnog rada ventilatora. Međutim, vazdušno hlađeni kompresori imaju tendenciju da budu čistiji s manje zagađivača koji prolaze kroz vašu opremu.
Izbor prave opreme
Nadamo se da će vam ovaj članak pomoći da razaznate koji tip metode hlađenja vazdušnog kompresora je najprikladniji za vaše podešavanje, primenu i potrebe. Ako vam je potreban dodatni uvid, naš tim će vam rado pomoći. Slobodno nas kontaktirajte danas da biste dobili prilagođene savete.
Together with electricity, water and gas, compressed air keeps our world running. We may not always see it, but compressed air is all around us. Because there are so many different uses for (and demands of) compressed air, compressors now come in all kinds of different types and sizes. In this guide we outline what compressors do, why you need them and what types of options are available to you.
Would you like any additional assistance? Click the button below and one of our experts will contact you shortly.
Povezani članci
30 јун, 2022
Otkrijte kako se energija iz otpadne toplote obnavlja u sistemima komprimovanog vazduha hlađenim vodom ili vazduhom. Pogledaćemo potencijal obnavljanja i različite metode povrata energije.
31 мај, 2022
Instalacija kompresorskog sistema je lakša nego što je bila. Ipak, treba imati na umu nekoliko stvari, a najvažnije su: gde postaviti kompresor i kako organizovati prostoriju oko kompresora. Saznajte više ovde.
25 април, 2022
Moraju se doneti brojne odluke prilikom dimenzionisanja instalacije komprimovanog vazduha kako bi ona odgovarala različitim potrebama, obezbedila maksimalnu ekonomičnost rada i bila spremna za buduće proširenje. Saznajte više.