10 steps to a green and more efficient production

Carbon reduction for green production - all you need to know
10 steps to green compressed air production

Everything you need to know about your pneumatic conveying process

Discover how you can create a more efficient pneumatic conveying process.
3D images of blowers in cement plant
Close

Kako da pripremite svoj sistem komprimovanog vazduha za zimu?

Air compressors Compressor Economy Installing an Air Compressor Compressed Air Wiki How To Energy Recovery

Priprema za zimski period mora da uključi niz operacija, pogotovo kada govorimo o održavanju u zimskim mesecima. Svako ko koristi opremu za komprimovani vazduh mora da zna šta treba da uradi kada temperatura padne blizu nule. Jednostavne provere će osigurati da vaša proizvodnja bude zaštićena, ali i da ćete izbeći skupe i nepotrebne popravke.

1. O čemu treba da razmišljate kada temperatura naglo opadne?

get your compressor ready for winter
Voda za hlađenje ili kondenzat iz komprimovanog vazduha mogu da budu potencijalno opasni. Bez obzira na sistem koji koristite, neophodno je da tretirate vaš sistem za hlađenje, da biste sprečili smrzavanje na niskim temperaturama. Postarajte se da svi odvodi i sistemi cevi koji se nalaze napolju imaju izolaciju. Ovo će sprečiti pucanje cevi, ali i to da kondenzat uđe u komprimovani vazduh za upotrebu. U ekstremnim slučajevima, može biti korisno da postavite elemente za dodatno grejanje. Pogotovo ako koristite sušač sa hladnjakom u kome temperatura u cevi može opasti ispod temperature rosišta u sušaču, što dovodi do prisustva kondenzata. Po kišnom vremenu, proverite dovode za ulaz vazduha i zaštitite ih, prema propisima, od kiše (ili snega) koji padaju spolja. Savet: Ako se kompresor, sušač, ili separator vode i ulja ne koristi, treba da otklonite bilo koji nakupljeni kondenzat ili netretiranu vodu, budući da to može dovesti do pucanja cevi ili hladnjaka.

2. Da li ste razmišljali o sistemu za održavanje toplote?

Vazdušni kompresori se primarno koriste za stvaranje komprimovanog vazduha kao izvora energije. Ali dok to rade, kompresori stvaraju velike količine toplote, koju možete povratiti i koristiti u različitim procesima u postrojenju. U optimalnim uslovima, čak 90% proizvedene toplote se može vratiti. Sistem za održavanje toplote može da smanji troškove stvaranja tople vode za čistionice i čišćenje opreme, ali takođe i da zagreva radni prostor, skladište, stovarište ili ulaz. Pogledajte mogućnosti za dobijanje pomoći od države da biste smanjili ukupna ulaganja u novu i efikasniju opremu koja može da obnavlja utrošenu energiju.  

 

Savet: Ako zaštita sistema komprimovanog vazduha tokom zime izgleda previše naporno, uložite u regularno održavanje sistema. Dobro održavana postrojenja imaju kraće servisne periode i višu energetsku efikasnost.

3. Proverite odvode

Odvodi kondenzata su najćešće zanemarane komponente sistema komprimovanog vazduha. Često, ovi odvodi su postavljeni tako da ih ne primetite odmah i lako zaboravite, što dovodi do velkih problema. Glavni zadatak odvoda za kondenzat jeste da izoluje neželjenu vodu iz određene opreme, bilo da je to vazdušni kompresor, rezervoar vazduha, sušač ili filter. Ovi odvodi imaju važnu ulogu, budući da njihova upotreba otklanja potrebu za ručnim pražnjenjem opreme. Dva glavna tipa odvoda u kompresorima su odvod sa tajmerom i odvod sa elektronskim ventilom. Odvodi sa tajmerom su veoma popularan izbor, budući da su jeftini i lako se postavljaju, a uz sve to su i pouzdani. Problem sa njima je u intervalu drenažnih ciklusa koji se podešavaju prema godišnjim dobima ili načinu upotrebe. Zato, loš tajming može da dovede do zadržavanja kondenzata, što dovodi do gubitka kvaliteta komprimovanog vazduha. Odvodi sa elektronskim ventilom su sve popularniji, budući da ne troše nikakav komprimovani vazduh pri ispuštanju kondenzata, i mogu lako da se održavaju. Budući da ovi odvodi imaju mali otvor, postarajte se da je otvor čist i da nema smetnji pri radu. Kao osnovno pravilo, odvodi treba da se menjaju makar jednom godišnje.

4. Održavanje filtera za vazduh

Slično odvodima, filteri su često zapostavljane komponente sistema komprimovanog vazduha. Ali, filteri imaju važnu ulogu u održavanju kvaliteta vazduha za sve primene. Zapušeni filteri nemaju istu sposobnost da uklone prašinu, čestice, ulje ili tečnosti iz komprimovanog vazduha, što dovodi do kontaminacije. Dodatno, zapušeni filteri dovode i do velikog pada pritiska, što utiče na proizvodnju i na to da se oprema gasi, što kao rezultat ima povećanu potrošnju energije u sistemu komprimovanog vazduha. Preporučuje se da filtere redovno proveravate da kako biste izbegli skupe popravke kvarove mašina.

5. Pronađite curenje

Krajnje je teško pronaći gde curi vazduh u sistemu komprimovanog vazduha, što ne znači da se to ne dešava. S druge strane, starost sistema cevi i njihova postavka mogu dovesti do ukupno 25% ili više gubitaka u energiji u svakom postrojenju. Curenja vazduha mogu da se klasifikuju kao veštačka potražnja vazduha, budući da služe samo za trošenje komprimovanog vazduha. Veća curenja se mogu čuti i lako sanirati, ali su često manja curenja ta koja su pravi problem za proces proizvodnje. Teško ih je pronaći, te se predlaže da uložite u proveru sistema komprimovanog vazduha da biste prepoznali gde se curenje dešava i da možete da ga sanirate.

Povezani članci

an illustration about an how to article in the atlas copco compressed air wiki.

How to Replace an Air Compressor?

4 август, 2022

Replacing your old compressor with a new one might seem a little daunting, but it is less complicated than it looks. We will explain what you need to consider if you are thinking about replacing your current air compressor.

an air receiver

What is an Air Receiver?

22 фебруар, 2022

An air receiver, sometimes referred to as a compressed air tank, is an integral part of any compressed air system. Learn more about them here.