Sve mašine stvaraju zvuk i vibracije, pa i kompresori. Na njihov nivo buke mogu da utiču svojstva prostorije u kojoj se nalaze kao, na primer, veličina sobe. U ovom članku ćemo dalje razgovarati o tome, i predložiti vam pet metoda kako da ih smanjite. Saznajte više o osnovama zvuka ovde.
Buka u kompresorskim instalacijama
Nivo buke kompresora se meri na standardizovan način na mašini (u prostoru koji je u akustičnom smislu slobodan, npr. na otvorenom, bez zidova ili pomoću tehnike skeniranja intenziteta zvuka). Kada je kompresor instaliran u prostoriji, nivo buke je pod uticajem svojstava prostorije. Veličina prostorije, materijali koji se koriste za zidove i plafon i prisustvo druge opreme (i njen potencijalni nivo buke) u prostoriji imaju značajan uticaj.
Štaviše, pozicioniranje kompresora u prostoriji takođe utiče na nivo buke zbog postavljanja i povezivanja cevi i drugih komponenti. Zvuk koji zrači iz cevi sa komprimovanim vazduhom je često problematičniji od buke koju proizvode sam kompresor i njegov izvor napajanja. Uzrok tome mogu biti vibracije koje se mehanički prenose na cevi, često u kombinaciji s vibracijama koje se prenose kroz komprimovani vazduh. Zbog toga je važno postaviti izolatore vibracija, pa čak i zatvoriti delove cevovoda upotrebom kombinacije materijala koji apsorbuje zvuk, prekrivenog zaptivenom izolacionom barijerom.
Kako smanjiti jačinu zvuka
Postoji pet različitih načina za smanjenje jačine zvuka: zvučna izolacija, apsorpcija zvuka, izolacija vibracija, prigušivanje vibracija i prigušivanje izvora zvuka. Zvučna izolacija predstavlja akustičnu barijeru koja se postavlja između izvora zvuka i prijemnika. To znači da se može izolovati samo deo zvuka, u zavisnosti od površine barijere i njenih izolacionih karakteristika. Teža i veća barijera je efikasnija od lakše, manje barijere. Apsorpcija zvuka podrazumeva da je izvor zvuka okružen svetlosnim, poroznim apsorbentima pričvršćenim za barijeru. Deblji upijači su efikasniji od tanjih upijača i tipične minimalne gustine su pribl. 30 kg/m3 za poliuretansku penu otvorenih ćelija i pribl. 150 kg/m3 za mineralnu vunu.
Vibraciona izolacija se koristi da spreči prenošenje vibracija sa jednog dela konstrukcije na drugi. Čest problem je prenos vibracija sa ugrađene mašine na okolnu zvučno izolacionu barijeru ili na pod. Čelične opruge, vazdušne opruge, pluta, plastika i guma su primeri materijala koji se koriste za izolaciju od vibracija. Izbor materijala i njihovo dimenzionisanje je određeno frekvencijom vibracija i zahtevima stabilnosti za podešavanje mašine. Prigušivanje vibracija podrazumeva konstrukciju koja je opremljena spoljnom prigušnom površinom koja se sastoji od elastičnog materijala sa visokom histerezom. Kada je primenjena površina za prigušivanje dovoljno debela, zid barijere će efikasno biti sprečen da vibrira i, posledično, da emituje zvuk. Prigušenje izvora zvuka često utiče na njegovo operativno ponašanje. Može dati ograničene rezultate, ali pruža održivo rešenje u smislu troškova.
Together with electricity, water and gas, compressed air keeps our world running. We may not always see it, but compressed air is all around us. Because there are so many different uses for (and demands of) compressed air, compressors now come in all kinds of different types and sizes. In this guide we outline what compressors do, why you need them and what types of options are available to you.
Would you like any additional assistance? Click the button below and one of our experts will contact you shortly.
Instalacija kompresorskog sistema je lakša nego što je bila. Ipak, treba imati na umu nekoliko stvari, a najvažnije su: gde postaviti kompresor i kako organizovati prostoriju oko kompresora. Saznajte više ovde.
Moraju se doneti brojne odluke prilikom dimenzionisanja instalacije komprimovanog vazduha kako bi ona odgovarala različitim potrebama, obezbedila maksimalnu ekonomičnost rada i bila spremna za buduće proširenje. Saznajte više.