Prilikom vršenja proračuna, važno je primeniti koncept ukupne potrebne snage. Treba uzeti u obzir sve potrošače energije koji pripadaju kompresorskoj instalaciji, na primer: ulazne filtere , ventilatore i pumpe, sušače i separatore. Za poređenje različitih investicionih alternativa, posebno je važno korišćenje uporedivih vrednosti. Prema tome, vrednosti moraju biti navedene u skladu sa međunarodno priznatim standardima i propisima, na primer, prema ISO 1217 Ed.4 -2009.
Radni pritisak
Radni pritisak direktno utiče na potrebnu snagu. Veći pritisak znači veću potrošnju energije: u proseku 8% više snage za povećanje pritiska od 1 bara. Povećanje radnog pritiska radi kompenzacije pada pritiska uvek dovodi do smanjene ekonomičnosti rada. Uprkos ovom nepovoljnom ekonomskom efektu, povećanje pritiska u kompresoru je uobičajena metoda za prevazilaženje padova pritiska uzrokovanih nedovoljno dimenzionisanim sistemom cevi ili začepljenim filterima. U instalaciji koja je opremljena s nekoliko filtera, posebno ako su radili duži vremenski period bez zamene, pad pritiska može biti znatno veći i samim tim veoma skup ako se ne kontroliše tokom dužeg vremenskog perioda. U mnogim instalacijama nije moguće sprovesti velika smanjenja pritiska, ali korišćenje savremene opreme za regulaciju omogućava stvarno smanjenje pritiska za 0,5 bara. To predstavlja uštedu energije od nekoliko procenata. Može izgledati beznačajno, ali imajući u vidu da je ukupna efikasnost instalacije povećana za ekvivalentan stepen, vrednost ovog smanjenja pritiska u smislu stvarne uštede je očiglednija.
Optimizacija potrošnje vazduha
Analizom rutina i upotrebe komprimovanog vazduha, mogu se pronaći rešenja za obezbeđivanje uravnoteženijeg opterećenja sistema komprimovanog vazduha. Na taj način se može izbeći potreba za povećanjem proizvodnje protoka vazduha kako bi se smanjili operativni troškovi.
Neisplativu potrošnju, koja je najčešće posledica curenja, istrošene opreme, procesa koji nisu pravilno konfigurisani ili nepravilne upotrebe komprimovanog vazduha, najbolje je ispraviti povećanjem opšte svesti. Podela sistema komprimovanog vazduha na sekcije koje se mogu odvojiti pomoću zapornih ventila može poslužiti za smanjenje potrošnje tokom noći i vikendom. U većini instalacija postoji određeni stepen curenja, što predstavlja čist gubitak i stoga se mora svesti na minimum. Često curenje može iznositi 10-15% proizvedenog protoka komprimovanog vazduha. Curenje je takođe proporcionalno radnom pritisku, zbog čega je jedan od načina smanjenja curenja popravka opreme koja curi, a samim tim i smanjenje radnog pritiska, na primer, noću.
Smanjenje pritiska za samo 0,3 bara smanjuje curenje za 4%. Ako je curenje u instalaciji od 100 m3/min 12% i pritisak se smanji za 0,3 bara, to predstavlja uštedu od oko 3 kW.
Metod regulacije
Primenom modernog centralnog kontrolnog sistema, centralno postrojenje kompresora može da radi optimalno za različite radne situacije uz povećanje bezbednosti i dostupnosti. Izbor pravog metoda regulacije podstiče uštedu energije kroz niži sistemski pritisak i bolji stepen iskorišćenja, koji je optimizovan za svaku mašinu u instalaciji. Istovremeno se povećava dostupnost, čime se smanjuje rizik od neplaniranih zastoja. Centralni kontrolni sistem omogućava i programiranje za automatsko smanjenje pritiska u celom sistemu tokom rada noću i vikendom. Kako je potrošnja komprimovanog vazduha retko konstantna, instalacija kompresora treba da ima fleksibilan dizajn, koristeći kombinaciju kompresora različitih kapaciteta i motora sa kontrolom brzine. Kompresori mogu da rade s kontrolom brzine, a vijčani kompresori su posebno pogodni za to, jer su njihov protok i potrošnja energije praktično proporcionalni njihovoj brzini.
Kako se vrši povrat energije kompresora?
Prilikom korišćenja električne energije, gasa ili nafte za bilo koji oblik grejanja u proizvodnim objektima ili u procesu, treba ispitati mogućnost potpune ili delimične zamene ove energije povratnom otpadnom energijom iz kompresorske instalacije. Odlučujući faktori su trošak energije u €/kWh, stepen iskorišćenosti i iznos potrebnih dodatnih ulaganja.
Dobro planirano ulaganje u obnavljanje otpadne energije često omogućava vreme povrata za samo 1-3 godine. Preko 90% snage koja se isporučuje kompresoru može se povratiti u obliku izuzetno dragocene toplote. Nivo temperature obnovljene energije određuje moguća područja primene, a samim tim i njenu vrednost. Najveći stepen efikasnosti se generalno postiže kod instalacija s vodenim hlađenjem, kada se izlaz tople rashladne vode kompresorske instalacije može direktno povezati na kontinualnu potražnju za grejanjem, na primer na povratni krug postojećeg kotla za grejanje.
Regenerisana otpadna energija se tada može efikasno koristiti tokom cele godine. Različita projektna rešenja kompresora daju različite preduslove. U nekim situacijama koje zahtevaju veliki i vršni protok toplote, velike udaljenosti prenosa toplote do tačke korišćenja ili zahtev koji varira tokom godine, može biti interesantno pogledati mogućnosti prodaje obnovljene energije u obliku toplote ili hlađenja ili električne struje, itd.
Saznajte više o povratu energije kompresorskih instalacija.
Together with electricity, water and gas, compressed air keeps our world running. We may not always see it, but compressed air is all around us. Because there are so many different uses for (and demands of) compressed air, compressors now come in all kinds of different types and sizes. In this guide we outline what compressors do, why you need them and what types of options are available to you.
Would you like any additional assistance? Click the button below and one of our experts will contact you shortly.
Moraju se doneti brojne odluke prilikom dimenzionisanja instalacije komprimovanog vazduha kako bi ona odgovarala različitim potrebama, obezbedila maksimalnu ekonomičnost rada i bila spremna za buduće proširenje. Saznajte više.
Kada govorimo o ceni komprimovanog vazduha, vredi napomenuti da električna energija čini većinu vaših operativnih troškova. Pročitajte ovaj vodič za više informacija.