Oprema za komprimovani vazduh u instalaciji određuje potreban radni pritisak. Tačan radni pritisak ne zavisi samo od kompresora, već i od dizajna sistema za komprimovani vazduh i pripadajućih cevi, ventila, sušača komprimovanog vazduha, filtera, itd. Različite vrste opreme mogu zahtevati različite pritiske unutar istog sistema.
Kako izračunati radni pritisak opreme za komprimovani vazduh?
Uobičajeno je da najviši pritisak određuje potreban instalacioni pritisak a druga oprema će biti opremljena redukcionim ventilima na mestu potrošnje. U ekstremnijim slučajevima, ova metoda može biti neekonomična i tada rešenje može biti poseban kompresor za posebne potrebe. Takođe treba imati na umu da se pad pritiska brzo povećava sa povećanjem protoka. Ako se može očekivati promena u potrošnji, ekonomski je logično prilagoditi instalaciju ovim uslovima.
Filteri i specijalni filteri za prašinu imaju nizak početni pad pritiska, ali se vremenom začepljuju i zamenjuju se pri preporučenom padu pritiska. Ovaj faktor će ući u proračun. Regulacija protoka kompresora takođe uzrokuje varijacije pritiska i stoga se takođe mora uključiti u ocenjivanje.
Možda bi bilo prikladno izvršiti proračune koristeći sledeći primer: prvenstveno primena od strane krajnjeg potrošača, zajedno sa padom pritiska između kompresora i potrošača, određuje pritisak koji će kompresor morati da proizvede. Radni pritisak se može odrediti dodavanjem pada pritiska sistemu, kao što je prikazano u gornjem primeru.
U nastavku pročitajte više o različitim aspektima dimenzionisanja instalacija kompresora.
Installing a compressor system is easier than it used to be. There are still a few things to keep in mind though, most importantly where to place the compressor and how to organise the room around the compressor. Learn more here.
In many compressed air installations there are often significant and unutilized cost-saving possibilities. Learn more on how to save on compressor running costs here.