Mogućnosti za uštedu na troškovima kompresora
28 јун, 2022
U mnogim instalacijama za komprimovanje vazduha često postoje značajne i neiskorišćene mogućnosti za uštedu. Saznajte više o tome kako da uštedite na troškovima rada kompresora ovde.
Kada govorimo o ceni komprimovanog vazduha, vredi napomenuti da električna energija čini većinu (80%) vaših troškova u vezi kompresora. Kao rezultat toga, mnoge instalacije komprimovanog vazduha pružaju značajne , mogućnosti uštede energije uključujući povrat energije, smanjenje pritiska, smanjenje curenja, sisteme za regulaciju, i kontrole i karakteristike. Takođe ćete želeti da obratite pažnju na veličinu kompresora.
Investicioni troškovi su fiksni i uključuju: nabavnu cenu, troškove infrastrukture, montažu i osiguranje. Investicioni troškovi su određeni i nivoom kvaliteta komprimovanog vazduha i periodom amortizacije. Troškovi energije uključuju godišnje vreme rada, stepen iskorišćenja prilikom opterećenja/istovara i jediničnu cenu energije.
Kada ulažete u novu opremu, najbolje je da pogledate i svoje trenutne potrebe i planirana proširenja. Takođe ćete želeti da razmotrite faktore koji mogu da utiču na instalaciju komprimovanog vazduha, uključujući ekološke propise, mogućnosti za uštedu energije, potrebe proizvodnje i planirani rast.
Optimizacija rada kompresora je važna za velike industrije koje zavise od komprimovanog vazduha. Ako radite u industriji u razvoju, proizvodnja će se vremenom menjati, što uključuje uslove rada.
Na osnovu našeg iskustva, opsežna, nepristrasna analiza vaših operativnih potreba će u velikoj meri pomoći u smanjenju ukupnih troškova. Zbog toga je važno da vaše snabdevanje komprimovanim vazduhom odgovara stvarnoj potražnji, ostavljajući prostor za buduće proširenje.
Ispod je lista različitih komponenti sa kojima ćete se susresti i način na koji one utiču na ukupne troškove sistema komprimovanog vazduha:
Prilikom proračunavanja, važno je primeniti opšti koncept zahteva za snagom. Treba uzeti u obzir sve komponente uključene u instalaciju kompresora, uključujući: ulazne filtere, ventilatore, sušače, separatore, i povrat energije. Da biste uporedili opcije, najbolje je koristiti standarde Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO).
Radni pritisak direktno utiče na potrebe za snagom. Veći pritisak znači veću potrošnju električne energije. U stvari, svaki korak od 1 bara zahteva oko 8% snage. Povećanje radnog pritiska radi kompenzacije pada pritiska uvek dovodi do smanjenja efikasnosti.
Generalno, ovi padovi pritiska nastaju zbog neadekvatnog sistema cevi ili začepljenih filtera. Savetuje se da se ovi faktori ispitaju pre povećanja pritiska u kompresoru. Sa instalacijama opremljenim sa nekoliko filtera, pad pritiska može biti značajan i skup ako se takvi problemi u vezi sa održavanjem ne reše.
U mnogim instalacijama nije moguće primeniti velika smanjenja pritiska. Međutim, upotreba savremene regulacione opreme omogućava da se pritisak stvarno spusti za 0,5 bara. Ovaj metod dovodi do male uštede energije. Iako naizgled beznačajno, ovo smanjenje utiče na godišnje troškove.
Kao što je gore pomenuto, troškovi energije su dominantnan faktor ukupne cene komprimovanog vazduha. U stvari, oni mogu činiti do 80% posedovanja i upravljanja sistemom komprimovanog vazduha. Zbog toga je važno da se fokusirate na najefikasnija rešenja koja će zadovoljiti vaše zahteve.
Iako najnaprednija oprema dolazi s većim početnim investicionim troškovima, obično se isplati zbog ukupne uštede. Idealna situacija je kada kapacitet kompresora odgovara potrošnji vazduha za vašu namenu. Tu je i oprema sfrekventnom regulacijom brzine (VSD) koja zadovoljava različite potrebe pritiska.
If a particular application needs a different working pressure, you'll need to determine whether centralized or split production makes sense. Sectioning off your compressed air network is also useful for segmenting between high and low peak times. Such planning should be based on airflow measurements.
Većina kompresora je opremljena ugrađenim sistemima za kontrolu i regulaciju. Ako pokrećete više mašina, možete dodati i daljinski nadzor i centralne kontrole. To će vam pomoći da optimizujete ceo sistem i obezbedite rad s vrhunskim performansama. Na ovaj način, regulacija brzine motora je popularna metoda za uštedu energije zbog svog značajnog potencijala.
Neki alati za praćenje takođe mogu odrediti oblasti neefikasnosti. Ove informacije su korisne u određivanju curenja, istrošene opreme, loše filtracije i nepravilno konfigurisanih komponenti. Kao što je ranije istaknuto, ovi problemi održavanja mogu povećati ukupne troškove sistema komprimovanog vazduha.
Često curenje može iznositi i do 20% proizvedenog protoka komprimovanog vazduha. Curenje je takođe proporcionalno radnom pritisku, zbog čega je jedna metoda popravka opreme koja curi i smanjenje radnog pritiska. Smanjenje pritiska za samo 0,3 bara smanjuje curenje za 4%. Ako curenje u instalaciji od 100 m3/min iznosi 12%, ovo smanjenje predstavlja uštedu od približno 3 kV.
Takođe ćete želeti da razmotrite kada zaista koristite svoju opremu. Ako se tokom noći i vikenda koristi mala količina komprimovanog vazduha, možda ćete želeti da instalirate mali kompresor za ovo vreme. Ova segmentacija se može postići sa zapornim ventilima.
Ako je određenoj aplikaciji potreban drugačiji radni pritisak, moraćete da utvrdite da li centralizovana ili podeljena proizvodnja ima smisla. Odvajanje vaše mreže komprimovanog vazduha je takođe korisno za segmentiranje između visokih i niskih vršnih vremena. Takvo planiranje treba da se zasniva na merenjima protoka vazduha.
Primenom savremenog glavnog sistema upravljanja, kao što je gore opisano, centralno postrojenje kompresora može raditi optimalno za različite situacije. Izbor pravog metoda regulacije podstiče uštedu energije uz niži ukupni pritisak sistema i optimalno korišćenje. Ove kontrole takođe mogu da smanje vreme zastoja ravnomerno raspoređujući opterećenje.
Takođe, centralna kontrola vam omogućava da programirate automatsko smanjenje pritiska tokom perioda van špica, kao što su noći i vikendi. Pošto je potrošnja komprimovanog vazduha retko konstantna, instalacija kompresora treba da ima svestran dizajn. Treba primeniti kombinaciju kompresora sa različitim kapacitetima i monitora s kontrolom brzine.
Moguće je iskoristiti otpadnu energiju kompresora za potpunu ili delimičnu zamenu potrošnju spoljne struje, gasa ili ulja za dobijanje toplote. Odlučujući faktori su trošak energije u €/kWh, stepen iskorišćenja i iznos potrebnih dodatnih ulaganja.
Dobro planiran sistem iskorišćenja otpadne energije često proizvodi povrat u roku od 1-3 godine. Preko 90% snage koja se isporučuje kompresoru može se povratiti u obliku dragocene toplote. Nivo temperature obnovljene energije određuje moguća područja primene, a samim tim i njenu vrednost.
Najveći stepen efikasnosti se generalno postiže kod instalacija s vodenim hlađenjem. Ovo funkcioniše kada je izlaz tople rashladne vode instalacije kompresora povezan sa opremom koja zahteva toplotu. Na primer, povratni krug postojećeg kotla za grejanje.
Regenerisana otpadna energija može se koristiti tokom cele godine. Različiti dizajni kompresora imaju različite preduslove. U nekim situacijama koje zahtevaju veliki protok i skokove protoka toplote, velike udaljenosti prenosa toplote ili različite zahteve, obnovljena energija se može i prodati. Saznajte više o povratu energije u instalacijama kompresora.
In this e-book you will learn the many different ways to reduce the cost of compressing air - and there are many of them. There is a potential for savings every step of the way; from buying your compressor to operating it and choosing your compressed air partner.
These savings will not only give you a competitive edge, they also allow you to do your part for a greener environment and greater sustainability.
Do you have any specific questions for us or do you need more support? Our cost saving experts are happy to help you. Get in contact by clicking the button below.
28 јун, 2022
U mnogim instalacijama za komprimovanje vazduha često postoje značajne i neiskorišćene mogućnosti za uštedu. Saznajte više o tome kako da uštedite na troškovima rada kompresora ovde.
30 јун, 2022
Otkrijte kako se energija iz otpadne toplote obnavlja u sistemima komprimovanog vazduha hlađenim vodom ili vazduhom. Pogledaćemo potencijal obnavljanja i različite metode povrata energije.
28 јун, 2022
Jednostavan metod analize ulaganja u kompresor je posmatranje troškova životnog ciklusa. Saznajte više o tome ovde.
Kako je proizvođač mašina postao fleksibilniji i pouzdaniji uz smanjenje troškova energije komprimovanog vazduha za 10%
Ponekad, prelazak sa velikog kompresora na nekoliko malih VSD jedinica može doneti značajne uštede. Ova nemačka kompanija pokazuje kako se to radi.
Kada je u pitanju komprimovanje vazduha, manje može biti više. U slučaju ovog proizvođača, zamena starog kompresora od 90 kW sa najsavremenijom jedinicom od 75 kW povećana je proizvodnja vazduha uz povećanje efikasnosti za 28%.