10 steps to a green and more efficient production

Carbon reduction for green production - all you need to know
10 steps to green compressed air production

Everything you need to know about your pneumatic conveying process

Discover how you can create a more efficient pneumatic conveying process.
3D images of blowers in cement plant
Close

Zašto je suv komprimovani vazduh neophodan ​

Air Treatment Refrigerant air dryer Compressed Air Wiki Drying Desiccant dryers Condensate in compressed air

Idi na temu⤸

Sav atmosferski vazduh sadrži određenu količinu vodene pare. Zamislite svoje radno okruženje kao sunđer, koji zadržava vlagu. Ako bismo ga istisnuli, bilo bi viška vode. Isto se dešava kada je vazduh naglo izloži pritisku i zbog toga je potrebna oprema za postizanje suvog komprimovanog vazduha.

Pošto se tokom procesa velike toplotne kompresije dešavaju nagle promene temperature, stvara se vodena para. Ovaj nivo vlage naziva se tačka rose pod pritiskom (PDP), što je dalje objašnjeno u ovom članku.

Da biste izbegli potencijalne probleme, uključujući povećane troškove održavanja i isključenja, važno je da sušite komprimovani vazduh pomoću naknadnog hladnjaka i opreme za sušenje.

Rizici od neuklanjanja vodene pare uključuju koroziju, mikroorganizme i povećanu vlagu u vlažnim sredinama. Ne samo da ovi faktori utiču na životni ciklus vazdušnog kompresora, već i na ukupan kvalitet proizvodnje.

Kao što ćete saznati u ovom članku, kondenzat sadrži više od vode. Kada se komprimovani vazduh osuši, zagađivači se uklanjaju u procesu. Ako vaša primena zahteva čist vazduh, neophodna je upotreba odgovarajućeg sušača.

Čitajte dalje u nastavku da biste saznali više o različitim dostupnim rešenjima, uključujući naknadno hlađenje u vozilu.

Šta je naknadni hladnjak?

Neki vazdušni kompresori dolaze sa integrisanim naknadnim hladnjakom za uklanjanje do 70% vlage. Ovo je idealno za većinu primena i olakšava proces sušenja.

Međutim, ako radite u okruženju koje je vlažno ili vaša namena zahteva najsuvlji mogući vazduh, želećete da dodate sušač. Odlučivanje o pravoj opremi zavisi od vaših potreba i prostora.

Kako postići suv komprimovani vazduh

Atmosferski vazduh sadrži više vodene pare na visokim temperaturama i manje na nižim temperaturama. Ova fluktuacija utiče na koncentraciju vode kada je vazduh komprimovan.

Na primer, kompresor sa pritiskom od 7 bara, kapacitetom od 200 l/s i temperaturom od 20˚C sa 80% vlažnosti oslobađa 10 l/čas vode. Kao rezultat ovih padavina u cevima i povezanoj opremi, mogu nastati problemi. Da bi se to izbeglo, komprimovani vazduh se mora osušiti.

Pored integrisanog naknadnog hladnjaka, možete se odlučiti za integrisanu ili samostalnu opremu za sušenje. Kada istražujete najbolje rešenje, poželećete da obratite pažnju na PDP u svom okruženju.

Pročitajte više o izboru pravog sušača za vašu primenu i o specifičnim sušačima - Dohlađivačima - Sušačima sa rashladnim sredstvom - Prekomernom kompresijom - Apsorpcionim i adsorpcionim sušenjem (sušači sa isušivanjem) - Membranskim sušačima.

Read more on izboru pravog sušača za vašu primenu i o specifičnim sušačima - Naknadnim hladnjacima - Rashladnim sušačima - Prekompresijin - Absorpcionom i adsorpcionom sušenju (Desikantni sušači) Membranskim sušačima.

Dva osnovna tipa sušača

Kada birate sušač, obično ćete videti dva tipa o kojima se često govori: rashlađivač i desikant. Pravi za vas će biti definisan vašim potrebama, budžetom i primeni.

Rashladni sušač

Isplativija opcija, rashladni sušači su pogodni za većinu namena koje zahtevaju vazduh pod visokim pritiskom. Kao što se može zaključiti iz njenog imena, ova oprema radi tako što hladi vazduh. Ovaj proces sušenja se odvija kroz cevi povezane sa vazdušnim kompresorom.

Oni imaju tendenciju da postignu nivoe tačke rose od 2(C) do 10(C) i prilično su energetski efikasni. Pored toga, rashladni gasovi koji se koriste u novijoj opremi ograničavaju globalno zagrevanje koliko god je to moguće.

Desikantni sušači

Ako tražite robusnije rešenje za suv komprimovani vazduh, desikantni sušači su ono što tražite. Iako je trošak početne investicije veći od rashladnih sušača, oni su energetski efikasniji i isporučuju čistiji vazduh.

Desikantni sušači rade na principu hemijskog procesa koji vezuje vlažan vazduh, eliminišući paru tokom proizvodnje. Kao rezultat toga, desikantni sušači mogu da dostignu PDP od -40(C).

Pošto ova oprema zahteva manje električne energije od rashladnih sušača, troškovi rada su mnogo niži.

Sušenje komprimovanog vazduha je važno

Šta je tačka rose pod pritiskom?

Gore spomenut, PDP se koristi za opisivanje sadržaja vode u komprimovanom vazduhu. To je temperatura na kojoj se vodena para kondenzuje u vodu. Niske vrednosti PDP ukazuju na male količine vodene pare u komprimovanom vazduhu.

Prilikom procene različitih sušača, vredi napomenuti da atmosferska tačka rose nije uporediva sa PDP. Na primer, PDP od +2˚C na 7 bara je ekvivalentan –23˚C na atmosferskom pritisku. Takođe je važno razumeti da korišćenje filtera za uklanjanje vlage nije efikasno.

To je zato što dalje hlađenje dovodi do kontinuiranog taloženja kondenzovane vode. Da biste izabrali pravi tip opreme za sušenje, moraćete da razumete PDP. Ukoliko razmatramo troškove, što je potrebna niža tačka rose, veća je investicija.

Postoji pet tehnika za postizanje suvog komprimovanog vazduha. To uključuje hlađenje plus odvajanje, prekomernu kompresiju, membrane, apsorpciju i adsorpciono sušenje.

Sušenjem vazduha javlja se i potreba za odlaganjem otpada koji nastaje kada se suvi vazduh odvoji od para i maziva. Sledeći odeljak pruža dodatne informacije o ovoj temi.

Kako odložiti kondenzat?

Svako ko koristi sistem komprimovanog vazduha (koristeći tehnologiju s ubrizgavanjem ulja) mora da zna kako da odloži kondenzat. Kada se para ispusti iz vazdušnog kompresora, ona sadrži čestice ulja koje nisu vidljive golim okom. Zbog toga je važno poštovati ekološke smernice.

Ne samo da je pogrešno odlaganje loše za planetu, već možete biti i kažnjeni i oštetiti svoju reputaciju odgovorne kompanije. Postoje mnoga pravila koja se tiču odlaganja otpada, koja su jasno istaknuta u reciklažnim centrima.

Slediti ove smernice je lako. Prošetajte oko opreme za komprimovani vazduh da vidite gde se kondenzat ispušta. U idealnom slučaju, ove cevi bi trebalo da idu u separator ulja/vode, a zatim da se ispuste u odvod za prljavu tečnost.

Ako idu pravo iz odvoda na pod ili u standardni plastični kontejner, onda bi to trebalo da vas alarmira. Separatori ulja/vode se vrlo lako instaliraju. Imajte na umu da se pravila menjaju od regiona do regiona i važno je da proverite vaše lokalne zahteve.

In this guide you will learn everything you need to know on air treatment. From different types of contaminants to knowing your air quality requirements; this guide covers all important air treatment topics.

Do you have any specific questions for us or do you need more support? Our air treatment experts are happy to help you. Get in contact by clicking the button below.

Povezani članci