10 steps to a green and more efficient production

Carbon reduction for green production - all you need to know
10 steps to green compressed air production

Everything you need to know about your pneumatic conveying process

Discover how you can create a more efficient pneumatic conveying process.
3D images of blowers in cement plant
Close

Izaberite pravi sušač za vaš kompresor za vazduh

Air Treatment Compressed Air Wiki Drying How To

Prethodnim člancima smo pokrili potencijalno štetne efekte kondenzacije u sistemu komprimovanog vazduha. Sledećim informacijama objašnjavamo zašto je uklanjanje vlage važno i koji kompresor za sušenje vazduha je pravi za vas.

Integrisani sušači

Neki kompresori za vazduh se isporučuju s integrisanim naknadnim hladnjakom. Ova ugrađena komponenta je neophodna za uklanjanje do 70% vlage. Štiteći vašu investiciju, ovaj element za sušenje je pogodan za većinu primena.

Međutim, ako radite u okruženju koje je izuzetno vlažno ili u vam je potreban za namenu koja zahteva najsuvlji mogući vazduh, poželećete da dodate sušač. Odlučivanje o pravoj opremi zavisi od vašeg prostora i potreba.

Zašto je vašem sistemu komprimovanog vazduha potreban dodatni sušač

choosing a dryer for your compressed air system

Višak vodene pare u komprimovanom vazduhu je neizbežan. Međutim, s odgovarajućim sušačem za vazdušni kompresor, sprečićete oštećenje pneumatskih mašina, cevovoda, ventila i svih drugih komponenti. Takođe ćete izbeći potencijalnu kontaminaciju krajnjih proizvoda.
Da biste sprečili nepotrebne popravke na održavanju i zaustavljanja proizvodnje, preporučuje se da pravilno primenite sušač. Dodavanje ove opreme održava komprimovani vazduh suvim, čistim i pogodnim za vaše primene.

Pročitajte više o značaju sušača prilikom komprimovanja vazduha. Odabir odgovarajućeg sušača za tretiranje vlažnog vazduha u velikoj meri zavisi od specifičnih zahteva i nivoa tolerancije vlage vašeg uređaja.

Rashladni sušač vazduha je pogodan za većinu industrijskih i proizvodnih objekata. Ako radite u laboratoriji, s bojom u spreju, ili sa štamparskim i pneumatskim alatima, desikantni sušač je pravi izbor.

Sledeći odeljak detaljnije razmatra različite tipove rashladnih sušača. Ove informacije imaju za cilj da vam pomognu da bolje razumete koja opcija je najpogodnija za vašu operaciju.

Everything you need to know about compressed air dryers. This whitepaper will give you a comprehensive overview of the different technologies and options available in the market. 

Do you need more help or do you have specific questions? Contact one of our experts by clicking the button below.

Razlika između cikličnog i necikličnog rashladnog sušača

Za primene koje zahtevaju suv vazduh, ali ne zahtevaju kritičnu tačku rose, rashladni sušač vazduha je odlična opcija. Ova oprema je isplativa i isporučuje se u povratnoj i nepovratnoj varijanti kruženja vazduha, kao i sa VSD opcijom prema vašem budžetu i potrebnom podešavanju.

Neciklični sušači vazduha

Rashladni neciklični sušač je odličan isplativ izbor za sve koji žele da poboljšaju kvalitet svog komprimovanog vazduha. Izraz "neciklični" znači da ova vrsta sušača stalno radi na hlađenju. Takođe koristi zagrejani bajpas ventil da preusmeri rashladnu tečnost, čak i kada je opterećenje manje od punog.

U rashladnom sušaču za kompresor za vazduh, temperatura vazduha se spušta na 3° Celzijusa (37° Farenhajta). Ovaj pad omogućava da voda pređe iz stanja pare u suv vazduh. Neciklični sušači su jednostavne i pouzdane mašine, što znači da ih je lako održavati.

Ova vrsta rashladnog sušača je pristupačna i ima relativno niske troškove ulaganja. Pored toga, sušači koje su neciklični se brzo i jednostavno instaliraju i puštaju u pogon. Ova pristupačnost ih čini tržišnim standardom u pogledu performansi i kvaliteta, a prevazilaze očekivanja.

Neciklični sušač dobro funkcioniše s bilo kojim vijčanim kompresorom. Ako koristite klipni kompresor za vazduh, preporučuje se verzija s visokom temperaturom.

Pošto ove mašine rade bez prestanka, potrošnja energije pri punom ili malom opterećenju je skoro ista. Zbog toga su ove jedinice energetski manje efikasne od ostalih opcija na tržištu. Ako su troškovi struje prioritet, možda ćete želeti da proverite ciklični sušač.

Ciklični sušač

Za razliku od necikličnih sušača, ova oprema koristi dodatne komponente, uključujući regulatore termalne mase i frekvencije. Ove integracije omogućavaju cikličnom sušaču da se uključuje i isključuje, na osnovu potrebe za komprimovanim vazduhom.

Pošto se ove mašine prilagođavaju upotrebi i primeni, energetski su efikasnije od necikličnog sušača. Takođe, isporučuju se dizajnirani tako da su prilagoženi kupcu, nudeći visoke performanse i pouzdanost.

Iako je početni trošak cikličnog ušača nešto veći od necikličnog sušača, to je isplativa investicija. Veoma su pouzdani, nude laku instalaciju, proizvode minimalnu buku i rade efikasno. Ciklični sušači su idealni ako ste zabrinuti zbog troškova energije.

Zbog svojih prednosti, ciklični sušač je veoma koristan za svaki sistem komprimovanog vazduha. To je posebno tačno kada se razmatraju ukupni troškovi životnog ciklusa vaše instalacije. Ako je vašim primenama potrebna promenljiva potražnja za vazduhom, ova oprema je pravi izbor.

VSD sušači

Ako su efikasnost i niska cena vlasništva vaši glavni prioriteti, nedavno predstavljeni VSD sušači će biti vaš najbolji izbor. Tehnologija s frekventnom regulacijom brzine pogona je dostupna za kompresore dugi niz godina. Usklađujući brzinu motora kompresora sa zahtevom za vazduhom, VSD smanjuje potrošnju energije za dvocifrene vrednosti. Ova tehnologija je sada dostupna i za rashladne sušače vazduha. Brzina motora kompresora integrisanog u sušač automatski se prilagođava zahtevima vazduha s istim rezultatima uštede energije i troškova. VSD sušač takođe obezbeđuje nisku, stabilno nisku tačku rose i izvanredan kvalitet vazduha u svakom trenutku.

Rashladni u odnosu na desikantne sušače

The biggest deciding factor regarding compressed air dryers is the application and desired dew point. As previously pointed out, refrigerated air dryers provide a dew point of 3° Celsius (37° Fahrenheit). This temperature is sufficient for most applications.

However, if exceptionally cold compressed air is important, a desiccant dryer is recommended. These regenerative dryers achieve up to -70 °C (-100 °F) as standard. This low temperature delivers clean, dry air.

Unlike refrigerated air dryers, desiccant dryers utilize desiccant beads or solid desiccant to absorb water vapors. During this process, vapors adhere to the desiccant without changing the air composition. Once the desiccant becomes saturated with moisture, a process of regeneration occurs.

This involves dry purge air, heat or a combination of both to dry the wet desiccant. This type of dryer typically uses a dual tower construction design. One tower dries the wet air, while the other tower regenerates and purges moisture.

Vrste desikantnih sušača

Regenerative desiccant air dryers are designed to lower temperatures to -20 °C (-25° F), -40° C/F or -70 °C (-100 °F). With this, there are various types of regeneration when it comes to desiccant dryers. The way air is cooled and dried, depends on the purge air used. Higher purge is necessary for a larger compressor, resulting in increased power consumption and life cycle costs.

Desikantni sušači bez grejanja

Desikantni sušači komprimovanog vazduha  bez grejanja koriste 16-25% vazduha za pročišćavanje. Ove mašine su isplative, ali najmanje efikasne. Kada razmišljate o ovom tipu desikantnog sušača, važno je uzeti u obzir dodatni vazduh za pročišćavanje za vaš kompresor. Ova kalkulacija se koristi za obezbeđenje dovoljne količine komprimovanog vazduha za vaše podešavanje.

Desikantni sušači s grejanjem

Desikantni sušači sa zagrejanim vazduhom za isušivanje koriste unutrašnje ili spoljašnje grejače, što čini deo procesa sušenja. Ovaj tip desikantnog sušača smanjuje količinu vazduha za pročišćavanje za proces regeneracije na manje od 10%.

Zbog svog dizajna i sposobnosti da prekida vazduh za pročišćavanje u procesu, ovaj sušač dolazi sa visokim početnim ulaganjem. Međutim, zagrejani sušači obezbeđuju značajnu energetsku efikasnost tokom svog životnog ciklusa.

Kod zagrejanih desikantnih sušača vazduha, spoljni vazduh za pročišćavanje se podiže na visoku temperaturu i uvodi u desikant. Ovaj proces pomaže u procesu sušenja i regeneracije i koristi 0-4% vazduha za pročišćavanje.

Da biste potpuno eliminisali vazduh za pročišćavanje u zagrejanom desikantnom sušaču, poželećete da dodate duvaljku. Ova oprema pokreće cirkulaciju zagrejanog vazduha kroz isušivač. Zbog povećanja efikasnosti, desikantni zagrejani sušač s duvaljkom obično je najskuplja opcija. Međutim, ova postavka obezbeđuje najbolji povrat ulaganja u potrošnju energije.

Pravi izbor za vas

Da li vam je potreban rashladni ili desikantni sušač zavisi od specifičnih zahteva za kvalitet vazduha za vašu primenu. Sušači igraju vitalnu ulogu u postizanju čistog, suvog vazduha. Oni su važni za sprečavanje isključenja i kontaminacije vazduha.

Ulaganje u odgovarajući sistem za sušenje sada obezbeđuje značajne uštede tokom životnog veka opreme, dok pruža zadovoljavajuće rezultate za vaše kupce.

Povezani članci