Zašto je suv komprimovani vazduh neophodan
27 април, 2023
Sušenje izlaznog vazduha je veoma važno ako želite da izbegnete probleme u sistemu komprimovanog vazduha. Saznajte više o tome zašto je sušenje potrebno i kako se vrši.
Da li ste znali da sav atmosferski vazduh sadrži određenu količinu vodene pare? Kada se vazduh sabije, njegova koncentracija vode se povećava. Da biste izbegli buduće probleme sa podešavanjem vazdušnog kompresora, važno je da tretirate ovaj vlažan vazduh. U ovom članku raspravljamo o tome kako funkcionišu apsorpcioni sušač i desikantni/adsorpcioni sušač.
Apsorpciono sušenje je hemijski proces u kome se vodena para vezuje za apsorpcioni materijal. Materijal za apsorpciju može biti čvrst ili tečan. Često se koriste natrijum hlorid i sumporna kiselina, što znači da je korisno razmotriti mogućnost korozije. Ova metoda je neobična i uključuje veliku potrošnju upijajućih materijala.. Tačka rose se snižava u ograničenoj meri.
Opšti princip rada sušača za sušenje vazduha je jednostavan. Vlažan vazduh struji preko higroskopnog materijala (tipični materijali koji se koriste su silika gel, molekularna sita i aktivirana glinica) i postaje suv. Kada vodena para pređe iz vlažnog komprimovanog vazduha u higroskopski materijal ili "isušivač", sredstvo za sušenje postepeno postaje zasićeno adsorbovanom vodom.
Zbog toga je važno redovno regenerisati sredstvo za sušenje kako bi povratio njegov kapacitet sušenja. Adsorpcioni sušači vazduha se obično prave sa dve posude za sušenje za tu svrhu. Prva posuda će sušiti dolazni komprimovani vazduh dok se druga regenerišes (slično radu generatora azota). Svaka posuda („toranj“) menja namenu dok se drugi toranj potpuno regeneriše.
Tipična tačka rose pod pritiskom (PDP - Pressure Dew Point) koju ovi sušači postižu je -40 °C, što ih čini pogodnim za obezbeđivanje veoma suvog vazduha. Postoje 4 različita načina za regeneraciju sredstva za sušenje, a metoda koja se koristi određuje tip adsorpcionog sušača. Energetski efikasniji tipovi su obično složeniji i, shodno tome, skuplji za kupovinu.
Garantovano odvajanje i drenaža kondenzovane vode se uvek mora obezbediti pre adsorpcionog sušenja. Ako se komprimovani vazduh proizvodi pomoću uljem podmazivanih kompresora, tada se takođe mora postaviti i filter za odvajanje ulja ispred opreme za sušenje.
U većini slučajeva, potrebno je koristiti filter za čestice nakon adsorpcionog sušenja. Sušači toplotom kompresije (HOC) se mogu koristiti samo sa kompresorima bez ulja jer proizvode toplotu na dovoljno visokim temperaturama za regeneraciju sušača. Posebna vrsta HOC sušača je adsorpcioni sušača sa rotacionim bubnjem.
Ovaj tip sušača ima rotirajući bubanj napunjen sredstvom za sušenje. Pri tome se jedna 1/4 sektora regeneriše delimičnim protokom toplog komprimovanog vazduha (na 130–200 ˚C). Regenerisani vazduh se zatim hladi, a kondenzat se odvodi pre nego što se vazduh vrati preko ejektorskog uređaja u glavni tok komprimovanog vazduha.
Ostatak površine bubnja (tri četvrtine) se koristi za sušenje komprimovanog vazduha koji dolazi iz naknadnog hladnjaka kompresora. HOC sušač izbegava gubitak komprimovanog vazduha, a potreba za snagom je ograničena na onu koja je potrebna za rotaciju bubnja. Na primer, sušač kapaciteta 1000 l/s troši samo 120 V električne energije. Pored toga, ne gubi se komprimovani vazduh i nisu potrebni ni filteri za ulje ni filteri čestica.
This e-book on compressed air dryers will tell you all about moisture and the important role of dryers in air treatment.
Do you have specific questions or would you like to get in contact with an expert? Click the button below and we will contact you shortly.
27 април, 2023
Sušenje izlaznog vazduha je veoma važno ako želite da izbegnete probleme u sistemu komprimovanog vazduha. Saznajte više o tome zašto je sušenje potrebno i kako se vrši.
10 новембар, 2022
Izbor pravog sušača za sistem komprimovanog vazduha je jednako važan kao i izbor samog kompresora. Pokazaćemo vam na šta treba da obratite pažnju kada kupujete sušač.
18 октобар, 2022
Moraju se doneti brojne odluke kada se instalira sistem komprimovanog vazduha kako bi on odgovarao različitim potrebama i obezbedio pravi kvalitet vazduha.