Šta je rezervoar (tank) za vazduh?
Rezervoar za vazduh, koji se ponekad naziva i tank za komprimovani vazduh, sastavni je deo svakog sistema komprimovanog vazduha. Glavna svrha mu je da deluje kao privremeno skladište za prilagođavanje trenutku najveće potražnje vašeg sistema i za optimizaciju radne efikasnosti vašeg postrojenja.
Zašto vam je potreban rezevoar za vazduh?
Vaša instalacija kompresora za vazduh u teoriji može da radi bez rezervoara, ali ako ga nemate u svom vazdušnom sistemu, to može da poveća cikluse punjenja i pražnjenja na kompresoru, otežavajući rad kompresoru. Važno je zapamtiti da će ciklusi punjenja/pražnjenja da zavise od fluktuacije potražnje unutar vašeg objekta. rezervoari za vazduh, koji se nazivaju i tankovima, koriste se za skladištenje komprimovanog vazduha pre nego što uđe u sistem cevovoda i/ili opremu. Jednostavnije rečeno, rezervoari za vazduh deluju kao tampon mehanizam između kompresora i fluktuirajućeg pritiska izazvanog promenom potražnje. Neki kompresori za vazduh mogu da se "montiraju na rezervoar", što znači da dolaze u paketu i da se montiraju na vrh rezervoara za vazduh. Ova vrsta postavljanja je veoma poželjna u objektima gde je prostor na prvom mestu. Kompresor montiran na rezervoar može da ušted kako prostoru, tako i početne troškove instalacije koji su povezani s puštanjem u rad samostalnog sušača. Ovo se najčešće vidi kod kompresora manjih opsega, uglavnom do 26 kW ili 35 KS. Veći vazdušni kompresori nisu pogodni za opciju montiranja na rezervoar, jer postaju veoma teški i mogu predstavljati bezbednosni rizik.
Vlažni i suvi rezervoari za vazduh
Kako da pravilno odredite veličinu rezervoara za vazduh?
U prethodnim člancima smo razgovarali o najboljim praksama u slučaju dimenzionisanja kompresora za vazduh, jer je pravilno dimenzionisanje važno da bi se zadovoljila potražnja vašeg objekta. Kada je u pitanju dimenzionisanje rezervoara za vazduh, dobro pravilo koje treba zapamtiti je da dozvolite 3-4 galona za svaki CFM ili 10-15 litara za svaki litar/sekund komprimovanog vazduha u zavisnosti od tipa kompresora za vazduh koji se koristi. Slično kao kod dimenzionisanja kompresora za vazduh, postoji niz faktora koje treba uzeti u obzir pri identifikaciji prave veličine rezervoara za vazduh za vašu instalaciju. Veoma je preporučljivo da se uzmu u obzir sledeći faktori:
1. Minimiziranje fluktuacija/padova pritiska: rezrvoar za vazduh može da se koristi za minimiziranje fluktuacija pritiska koje bi mogle da imaju uticaj na proizvodni proces i kvalitet vašeg krajnjeg proizvoda. Izbor pravog rezervoara za vazduh za vaš kompresor zahteva da vodite računa o dve vrednosti: izlaznom pritisku vašeg kompresora i onome što je potrebno vašoj nameni na mestu upotrebe. Imajte na umu da je komprimovani vazduh uskladišten u vašem rezervoaru za vazduh koristan samo dok je njegov pritisak dovoljan za proces koji ga koristi. Zbog toga je važno uzeti u obzir vremensko trajanje (u minutama) tokom kojeg rezervoar za vazduh može da dovede vazduh pod potrebnim pritiskom do vašeg krajnjeg korisnika/opremu.
2. Ispunjavanje kratkoročnih maksimalnih zahteva za vazduhom: ako se potražnja za komprimovanim vazduhom drastično menja tokom dana, važno je uzeti u obzir skokove u potražnji kako bi se osiguralo da pritisak u sistemu ne padne ispod prihvatljivog nivoa. Rezervoar za vazduh obezbeđuje skladište da bi se zadovoljile kratkoročne maksimalne potrebe za vazduhom koje kompresor ne može da ispuni. U zavisnosti od doba dana, šeme smene ili čak neuobičajene potražnje (npr. povremena upotreba peskare ili peskare s abrazivnim medijima), vaša potreba za vazduhom može da varira. Važno je da u potpunosti razumete primenu i količinu CFM ili litara/sekundi potrebnog vazduha, kao i očekivane maksimume vašeg sistema, jer oni diktiraju koji protok komprimovanog vazduha je potreban da bi se izbegle nestašice u bilo kom delu vašeg procesa.
3. Razmatranja u pogledu energije: korišćenje rezervoara za vazduh može pomoći u smanjenju potrošnje energije vašeg sistema komprimovanog vazduha omogućavanjem kompresora za punjenje/pražnjenje (fiksna brzina) da rade u dužem ciklusu i sa užim opsegom pritiska. Rezervoar odgovarajuće veličine i veća količina vazduha od potrebne smanjiće potencijal pokretanja pomoćnog kompresora kako bi se zadovoljile povećane potrebe za protokom, što može značajno da uštedi vašu potrošnju energije. Ovo će takođe sprečiti fluktuacije pritiska i česta pokretanja motora, obezbeđujući stabilan pritisak i produženje veka kompresora.
4. Bezbednosna razmatranja: ako je potrebno, rezervoar za vazduh će obezbediti dovod vazduha kako bi se omogućilo bezbedno zaustavljanje proizvodnih procesa i sistema u hitnoj situaciji.
Koliko često treba da praznim rezervoar za vazduh?
Na kompresorima bez integrisanih sušača ili bez
sušača vaš rezervoar za vazduh može završiti sa
vlagom u sebi. Netretiran i vlažan komprimovani vazduh može dovesti do oštećenja opreme i ugroziti kvalitet vašeg proizvoda, a na sličan način može uticati i na rezervoar za vazduh. Kondenzacija ili voda će se skupiti u rezervoaru za vazduh i ako se ne odvode, mogu dovesti do korozije, što može ugroziti integritet vašeg rezervoara za vazduh, i dalje dolazi do ranog propadanja rezervoara. Preporučuje se da ispraznite rezervoar za vazduh najmanje jednom dnevno i češće ako kompresor radi pod punim opterećenjem tokom dana. Jednostavan način da osigurate da nikada nećete zaboraviti bio bi ulaganje u plutajući odvod, odvod sa tajmerom ili elektronski odvodni ventil. Za najbolje rezultate i kako biste bili sigurni da je vaš sistem komprimovanog vazduha pravilno opremljen za vašu primenu, kontaktirajte stručnjaka za komprimovani vazduh da vam dodatno pomogne u vezi sa vašim potrebama.
Koliki pritisak treba da bude u mom rezervoaru za vazduh i da li je to važno?
Možda ste to već čuli - veći pritisak u vašem rezervoaru za vazduh bi značio više vazduha za vaš proces i alate, tako da ne biste morali da kupujete veći kompresor čak i ako se vaša potražnja poveća tokom vremena. Ova izjava nije tačna i pritisak u vašem rezervoaru treba da bude prilagođen izlaznom pritisku vašeg kompresora. Većina standardnih kompresora s fiksnom brzinom i frekventnom regulacijom brzine može da isporuči komprimovani vazduh do 175 psig (12 bara), međutim, većina industrijskih postrojenja radi između 100-125 psig (7-8 bara). U zavisnosti od potreba vašeg objekta, maksimalni pritisak u rezervoaru za vazduh treba da bude odgovarajuće veličine. Na primer, ako je vaš kompresor s fiksnom brzinom podešen da isporučuje maksimalno 125 psig (8 bara), rezervoar za vazduh treba da bude podešen na minimum od 150 psig (10 bara). Većina kompresora s frekventnom regulaciom brzine pogona (VSD) su podešeni na 175 psig (12 bara), stoga bi rezervoar za vazduh od 200 (14 bara) psig bio prikladniji za ovaj tip sistema komprimovanog vazduha. Svaki rezervoar za vazduh treba da bude opremljen ventilom za smanjenje pritiska, koji je dizajniran da otpusti pritisak iz rezervoara u slučaju da rezervoar dostigne svoj maksimalni dozvoljeni pritisak unutar posude. Važno je zapamtiti da veći pritisak nije jednak većem protoku (CFM ili l/s), već upravo suprotno, kako povećavamo pritisak, protok se smanjuje. Veoma je važno razumeti podešavanja minimalnog i maksimalnog pritiska za mašine koje koriste komprimovani vazduh i ako je moguće koristiti regulatore pritiska izvan rezervoara za vazduh i/ili na mestu upotrebe. Dobro pravilo koje treba zapamtiti je da su svaka 2 psig jednaka 1% energije koja se koristi (1 bar je jednak 7% energije), što znači da treba da održavamo pritisak u našem sistemu u skladu sa potrebama objekta, što zauzvrat rezultira u daljoj uštedi energije.
„Uradi sam" rezervoar za vazduh?
Iako bi neki mogli biti u iskušenju da pristupe „uradi sam“ rešenju izgradnje sopstvenog rezervoara za vazduh, rezervoar za vazduh nije nešto što treba sam praviti, zbog izuzetnog potencijala bezbednosnih rizika i zakonske regulative. Rezervoare za vazduh uvek treba kupiti od renomiranog proizvođača kompresora za vazduh ili od profesionalnog proizvođača posuda pod pritiskom. Najbolje je da se obratite lokalnom stručnjaku za komprimovani vazduh za savet i odgovarajuće rešenje za vaše potrebe za komprimovanim vazduhom.
Izračunajte veličinu rezervoara za vazduh koji vam je potreban
Povezani članci
30 јун, 2022
Postoji mnogo stvari koje morate uzeti u obzir kada birate vazdušni kompresor za svoj posao. U ovom članku ćemo objasniti koji kompresor je najprikladniji za vas, na osnovu vaše primene i potreba.
31 мај, 2022
Instalacija kompresorskog sistema je lakša nego što je bila. Ipak, treba imati na umu nekoliko stvari, a najvažnije su: gde postaviti kompresor i kako organizovati prostoriju oko kompresora. Saznajte više ovde.
20 децембар, 2022
Prilikom projektovanja i dimenzionisanja distributivne mreže komprimovanog vazduha mora se doneti niz odluka. Saznajte više o tome ovde.