Šta je komprimovani vazduh?
4 август, 2022
Komprimovani vazduh je svuda oko nas, ali šta je on u stvari? Dozvolite da vas upoznamo sa svetom komprimovanog vazduha i osnovnim radom kompresora.
Da bismo razumeli način rada komprimovanog vazduha, biće nam koristan osnovni uvod u fiziku. Počećemo tako što ćemo objasniti strukturu materije. Zatim ćemo pokazati više o četiri različita agregatna stanja materije i njenim molekulima.
Sva materija, bilo da je u gasovitom, tečnom ili čvrstom obliku, sastoji se od atoma. Atomi su stoga osnovni gradivni blokovi materije, iako se skoro uvek pojavljuju kao deo molekula.
Molekul je neki broj atoma grupisanih zajedno sa drugim atomima iste ili različite vrste. Atomi se sastoje od gustog jezgra sačinjenog od protona i neutrona okruženih velikim brojem malih, laganih elektrona koji velikom brzinom kruže oko njega.
Postoje i drugi sastavni blokovi; međutim, nisu stabilni. Sve ove čestice imaju četiri zajednička svojstva:
Broj protona u jezgru je jednak atomskom broju atoma. Ukupan broj protona i broj neutrona su približno jednaki ukupnoj masi atoma pošto elektroni ne dodaju skoro nikakvu masu.
Ove informacije se nalaze u periodnom sistemu. Elektronska ljuska sadrži isti broj elektrona koliko ima protona u jezgru. To znači da je atom uglavnom električno neutralan.
Da li ste znali?
Danski fizičar Nils Bor je 1913. godine predstavio model građe atoma. On je pokazao da se atomi mogu pojaviti samo u takozvanom stacionarnom stanju i sa određenom energijom. Ako se atom transformiše iz jednog energetskog stanja u drugo, emituje se kvant zračenja. On je poznat kao foton.
Ovi različiti prelazi se manifestuju u obliku svetlosti različitih talasnih dužina. U spektrografu se pojavljuju kao linije u spektru linija atoma.
Atomi koji su povezani hemijskom vezom nazivaju se molekuli. Oni su toliko mali da 1 mm3 vazduha pri atmosferskom pritisku sadrži približno 2,55 x 10na16 molekula.
U principu, sva materija može postojati u četiri agregatna stanja:
To su četiri različita agregatna stanja materije.
U čvrstom stanju, molekuli su čvrsto upakovani u rešetkastu strukturu sa jakom vezom. Na temperaturama iznad apsolutne nule dolazi do određenog stepena molekularnog kretanja. U ovom stanju postoji vibracija oko ravnotežnog položaja, koja se ubrzava sa porastom temperature.
Kada se supstanca u čvrstom stanju dovoljno zagreje, molekuli se pomeraju i oslobađaju se. Supstanca se zatim topi i prelazi u tečno stanje. Ako se tečnost dalje zagreva, molekulske veze se prekidaju, a tečna supstanca prelazi u gasovito stanje. Zatim se širi u svim pravcima i meša se sa ostalim gasovima u prostoriji.
Kada se molekuli gasa ohlade, gube brzinu i ponovo se vezuju jedni za druge da bi proizveli kondenzaciju. Međutim, ako se molekuli gasa dodatno zagreju, oni se razlažu na pojedinačne subčestice i formiraju plazmu sačinjenu od elektrona i atomskih jezgara.
Ovaj članak pruža osnovno razumevanje onoga što čini materiju i kako se ona menja. Korisno je jer sistemi komprimovanog vazduha doživljavaju brze promene temperature, što dovodi do prelaska čestica iz gasa u tečnost.
Ako želite više informacija o tome kako ovo konkretno utiče na vašu opremu, preporučujemo vam da pročitate o sistemima za sušenje. Kod bilo kog vazdušnog kompresora, važno je što je moguće više izbeći vlagu.
Struktura materije se odnosi na način na koji su atomi i molekuli raspoređeni u različitim supstancama. Materija može postojati u tri glavna stanja: čvrstom, tečnom i gasovitom. Struktura materije može da varira u zavisnosti od njenog stanja i vrste atoma ili molekula koji je čine.
U čvrstim telima, atomi su čvrsto zbijeni i zajedno vibriraju u mestu. U tečnostima, atomi su više rasprostranjeni i kreću se jedan oko drugog. U gasovima, atomi su veoma rašireni i slobodno se kreću u svim pravcima. Proučavanje strukture materije je fundamentalni deo hemije i fizike.
Ako imate dodatnih pitanja, naš tim stručnjaka za komprimovani vazduh je na raspolaganju da vam pomogne. Slobodno stupite u kontakt.
4 август, 2022
Komprimovani vazduh je svuda oko nas, ali šta je on u stvari? Dozvolite da vas upoznamo sa svetom komprimovanog vazduha i osnovnim radom kompresora.
4 август, 2022
Da bi se razumeo komprimovani vazduh, može biti neophodno zadubiti se u fiziku. Definišemo različite fizičke jedinice za merenje pritiska, temperature i toplotnog kapaciteta. Saznajte više.
21 април, 2022
Korisno je razumeti merenja vazdušnog kompresora u vezi s materijom. Ove informacije pomažu u određivanju potrebne snage i veličine mašine.