SF and SF+ oil-free scroll compressors
The SF and SF+, including Elektronikon® control, oil-free scroll compressors provide pure, oil-free air for critical applications. Compact, quiet, easy to use and cost-efficient. Read more.
Da bismo razumeli različite vrste i tehnologije rada kompresora, prvo moramo da razumemo dva osnovna principa komprimovanja vazduha. To su dinamička kompresija i zapreminska kompresija. U ovom članku govorimo o spiralnom kompresoru. On je tip zapreminskog kompresora sa širokom primenom u sistemima za klimatizaciju i hlađenje, toplotnim pumpama i automobilima.
Spiralni kompresor, poznat i kao spiralna pumpa, je vrsta kompresora sa pozitivnom promenom zapremine. Radi putem unutrašnje kompresije vazduha ili gasa. Spiralni kompresori mogu biti podmazani uljem ili bezuljni. Bezuljni su najpogodniji za primene u kojima postoji potreba za kvalitetom čistog, suvog vazduha bez ikakve kontaminacije uljem u komori u kojoj se vrši kompresija.
Spiralni kompresori koriste dva spiralna rotora za kompresiju vazduha. Jedna spirala ostaje fiksirana, dok se druga kreće orbitalno oko centra nepokretne. Kako se spirale rotiraju, kružna spirala uvlači vazduh kroz ulaz, komprimujući ga i gurajući ga ka centru. Konačno, komprimovani vazduh se ispušta kroz izlaz.
Ove mašine se sastoje od dva spiralna elementa spojena vijčanom vezom. Jedan element je nepokretan, a drugog (orbitalnog) pokreće motor i on kruži oko prvog. Spiralne osciliraju u neprekidnom kretanju bez ikakvog kontakta metala o metal, dok se vazduh komprimuje u sve manje zapremine u vazdušnim džepovima u obliku polumeseca.
Hajde da zaronimo malo dublje da bismo razumeli mehanizam zapreminske kompresije u spiralnim kompresorima za vazduh. Orbitalni element pokreće radilica sa kratkim hodom i kreće se ekscentrično oko centra fiksnog spiralnog elementa. Kretanje kružećeg elementa dovodi do usisavanja, kojim se uvlači vazduh iz ulaznog otvora. To se nalazi na vrhu kućišta elementa.
Vazduh ili gas koji su zarobljeni u vazdušnim džepovima između dve spirale postepeno se komprimuju dok se kreću ka centru kućišta. Ovde se nalaze izlazni otvor i nepovratni ventil. Komprimovani gas pod pritiskom se ispušta iz izlaznog otvora u centru sklopa. Nepovratni ventil, ili kontrolni ventil, sprečava povratni tok gasa ili rashladnog sredstva.
Rotacija za 180° ili fazno pomeranje obezbeđuje radijalnu stabilnost pokretnog elementa. Pošto komora za kompresiju postaje sve manja dok se vazduh ili gas komprimuju, to se obično naziva unutrašnja kompresija. Tokom ovog procesa, curenje je svedeno na minimum. To je zato što je razlika pritisaka u vazdušnim džepovima manja od razlike pritisaka između ulaza i izlaza.
Slično unutrašnjoj kompresiji u vijčanom kompresoru, količina unutrašnje kompresije je određena ispusnim priključkom. Zbog jedinstvenog dizajna ispusnog otvora, spiralni kompresor za vazduh može komprimovati više vazduha ili gasa koristeći minimalnu količinu snage.
U poređenju sa drugim kompresorima, ove mašine postižu najveći nivo efikasnosti po zapremini. To je zato što nema klipova za komprimovanje gasa.
Emisija buke spiralnih kompresora je znatno niža od ostalih. Kompletan ciklus kompresije traje 2,5 obrtaja, uključujući faze usisavanja, kompresije i pražnjenja. One se dešavaju istovremeno dok obezbeđuju stalan protok vazduha bez pulsiranja.
Spiralni vazdušni kompresor nudi glatke operacije bez vibracija zahvaljujući svom spiralnom elementu. Gotovo da nema promene obrtnog momenta u poređenju s klipnim kompresorom. Jednostavan dizajn spiralnog vazdušnog kompresora sadrži samo jedan pokretni deo. To ga čini veoma pouzdanim i tišim od ekvivalentnih klipnih i vijčanih kompresora.
Odabir spiralnog vazdušnog kompresora na kraju zavisi od veličine, protoka i zahteva kvaliteta vaše primene. Pre nego što izaberete bilo koji tip kompresora, važno je da izaberete tačnu veličinu i tehnologiju za vaše potrebe. Takođe ćete želeti da utvrdite da li vam je potreban bezuljni ili kompresor s uljnim podmazivanjem, što će biti zasnovano na vašim zahtevima za kvalitet vazduha.
Za veći kapacitet i protok, moguće je izabrati jedinice sa dva ili četiri elementa spiralnog kompresora u jednom kućištu. Možda je ekonomičnije izabrati jedan veliki kompresor nego koristiti nekoliko mašina.
Kao što je istaknuto u ovom članku, spiralni vazdušni kompresor nudi mnoge prednosti. To je zbog njegovog pojednostavljenog i efikasnog dizajna.
✔ Sa manje komponenti od klipnih kompresora, oni obezbeđuju visok nivo operativne pouzdanosti.
✔ Pored toga, ove mašine zahtevaju minimalno održavanje.
Mnoge vodeće industrijske primene mogu da koriste spiralne kompresore. To je zbog toga na koji način ispunjavaju osnovne zahteve kompresora opšte namene. Kao što je gore pomenuto, spiralni kompresori se široko koriste u industriji hrane, hlađenja, klimatizacije i transporta. Uz to, vijčani kompresori s ubrizgavanjem ulja mogu biti efikasniji u velikim industrijskim aplikacijama sa većim zahtevima za zapreminom.
Nadamo se da ovaj vodič pruža dobar pregled o tome da li spiralni kompresor može biti razložno rešenje za vaše potrebe. Ako želite više informacija, slobodno se obratite. Naš tim će vas rado uputiti u pravom smeru.
The SF and SF+, including Elektronikon® control, oil-free scroll compressors provide pure, oil-free air for critical applications. Compact, quiet, easy to use and cost-efficient. Read more.
30 јун, 2022
Postoji mnogo stvari koje morate uzeti u obzir kada birate vazdušni kompresor za svoj posao. U ovom članku ćemo objasniti koji kompresor je najprikladniji za vas, na osnovu vaše primene i potreba.
30 јун, 2022
Learn how screw air compressor technology works.
4 август, 2022
Komprimovani vazduh je svuda oko nas, ali šta je on u stvari? Dozvolite da vas upoznamo sa svetom komprimovanog vazduha i osnovnim radom kompresora.