Kvalitet vazduha za instrumente i značaj ambijentalnih uslova
Među zagađivačima koji ugrožavaju vaš sistem komprimovanog vazduha, vlaga je najzastupljenija. Ne samo da može da šteti vašoj opremi, na primer putem korozije, već i krajnjim proizvodima s kojima dolazi u kontakt – posebno prehrambenim i farmaceutskim.
Da biste zaštitili svoj sistem i postigli potreban kvalitet vazduha za uređaje, morate pravilno tretirati vazduh uklanjanjem ili smanjenjem vlage u njemu.
Na sreću, postoje različite metode tretmana vazduha i vrste sušača, filtera za vazduh i separatora vode koji mogu izvrše zadatak. Oni vam pomažu da efikasno i efektivno smanjite sadržaj vlage i postignete potreban kvalitet vazduha instrumenta.
Pa ipak, sa toliko mnogo opcija, izbor prave opreme za tretman vazduha uz minimiziranje potrošnje energije, kao i smanjenje troškova ulaganja i rada, može da deluje zastrašujuće.
Da biste započeli ovaj proces, trebalo bi da poznajete svoje zahteve, odnosno koliko vazduha vam je potrebno i kakvog kvaliteta on mora da bude. Treba napomenuti da, čak i ako nije potrebna nikakva klasa za vašu primenu, ipak biste trebali dobro da razmislite o tretmanu vazduha jer će on zaštititi vaš sistem od čestica vode i korozije.
Ako niste sigurni u vezi prvog, možete razgovarati sa specijalistom o vašim zahtevima i trenutnoj opremi. Za poslednje, možete konsultovati grafikon ispod, koji prikazuje različite klase kvaliteta vazduha u skladu s ISO 8573-1 (izd. 2010). Ovaj standard pokazuje dozvoljeni nivo kontaminacije čvrstih čestica, vode i ulja za različite klase.
Značaj tačke rose za kvalitet vazduha u instrumentima
Dok su nivoi kontaminacije čvrstim česticama i uljem sami po sebi razumljivi, nivo za vodu verovatno zahteva dodatno pojašnjenje za amatere. U ovom slučaju, kvalitet vazduha je određen tačkom rose pri određenom pritisku (PDP). Što je niži PDP, to je manje vlage u vašem sistemu i bolja je vaša ISO 8573-1 klasa.
Tačka rose pri određenom pritisku je temperatura na kojoj se vodena para kondenzuje i pretvara u vodu pri trenutnom radnom pritisku, odnosno opisuje sadržaj vode u komprimovanom vazduhu.
Poznavanje vaše PDP omogućava vam da odaberete svoj primarni tip opreme za sušenje i optimalni metod sušenja. S nekim tehnikama i tehnologijama nećete moći da dostignete tačke rose najnižeg pritiska. Međutim, to možda i nije neophodno, zbog čega je veoma važno da poznajete svoje potrebe i kontrolu zahtevanog kvaliteta vazduha.
Važnost ambijentalnih uslova za kvalitet vazduha vašeg instrumenta
Postoji još jedna promenljiva koja se često zanemaruje: vaši ambijentalni uslovi.
Pre svega, što više morate da ohladite vazduh, to se više kondenzata akumulira. Stoga, ako je okolni vazduh koji se komprimuje veoma topao, onda morate da potrošite više energije i da koristite bolju opremu da biste postigli traženu PDP.
Korišćenje ambijentalnih uslova za pronalaženje prave PDP
Možete da koristite i svoje ambijentalne uslove da odredite PDP koja vam je potrebna (ili da pronađete pravo rešenje ako nema definisane PDP).
Za ovo, trebalo bi da konsultujete ANSI/ISA-7.0.01-1996 i koristite ga kao vodič. Ovo je globalno priznati standard koji reguliše različite elemente kvaliteta vazduha u instrumentima. Ovo uključuje odnos između uslova okoline i minimalno potrebne PDP za vazduh u instrumentima.
Konkretno, navodi se da tačka rose pritiska PDP (izmereno na izlazu iz sušača treba da bude najmanje 10°C (18°F) ispod najniže temperature kojoj je izložen bilo koji deo instrumentalnog sistema. Pored toga, PDP ne bi trebalo da pređe 4°C (39°F) pri pritisku u liniji.
Grafikon ispod ilustruje odnos između temperature okoline i PDP i može da se koristi kao vodič.
Kao što gornji grafikon ilustruje, jedna od prvih stvari koju treba da uradite je da obezbedite da temperatura okoline kojoj je vaša oprema za komprimovani vazduh izložena bude što niža.
Međutim, čak i ako ne postoji specifična PDP, važno je zapamtiti da smanjenje vlage uvek koristi vašem sistemu jer smanjuje koroziju i sprečava stvaranje slobodnih kapljica vode koje štete vašoj opremi za komprimovani vazduh i vašim krajnjim proizvodima.
Jednom kada saznate svoj PDP, naši stručnjaci mogu da obave svoj deo i posavetuju vas o tome koju opremu i metodu da koristite kako biste ne samo postigli željeni kvalitet vazduha u instrumentima, već i kako da to učinite efikasno.