10 steps to a green and more efficient production

Carbon reduction for green production - all you need to know
10 steps to green compressed air production

Everything you need to know about your pneumatic conveying process

Discover how you can create a more efficient pneumatic conveying process.
3D images of blowers in cement plant
Close

Komprimovani vazduh mora biti tretiran da bi se osigurao kvalitet vazduha

Da bi se osigurao kvalitet rada kompresorske instalacije, morate da razmotrite željeni kvalitet komprimovanog vazduha. U suštini, to se svodi na pitanje koliko vode, ulja i prašine ima u komprimovanom vazduhu.

Kada imate pred sobom ove zahteve, možete da uskladite sve parametre s potrebama korisnika. U tom slučaju, prava mešavina opreme za tretiranje vazduha može da utiče na kvalitet, efikasnost i troškove.

Zahtevi kvaliteta komprimovanog vazduha zavise od upotrebe i industrije

Upotreba komprimovanog vazduha je ono što definiše neophodni kvalitet vazduha. Sadržaj vode, ulja i prašine određuje kvalitet komprimovanog vazduha. Za svaku kategoriju, standard ISO 8573-1 definiše klase, prema korisnici određuju krajnje vrednosti. Koliko vlage, aerosola i stranih čestica komprimovani vazduh toleriše ili koliko je dozvoljeno zavisi od vrste industrije. Posebno je, ukoliko komprimovani vazduh dolazi u kontakt s proizvodom, važno da se pogode svi parametri.

U svakom slučaju, korisnik određuje klase kvaliteta tokom planiranja i onda projektujete sistem komprimovanog vazduha. Ono što je važnije jeste da preko određene veličine i količine, strane čestice mogu da utiču na proizvodnju, smanje izlaz vazduha i kvalitet, i povećaju cenu proizvodnje. To znači da se komprimovani vazduh uvek mora tretirati pre nego što je dostavljen korisnicima. Dakle, pored toga što koristite kompresor, morate imati odgovarajuću opremu za preradu vazduha u svakoj kompresorskoj instalaciji.

Sušači, filteri i separatori ulja i vode omogućavaju kvalitet komprimovanog vazduha

Komprimovani vazduh koji kompresor proizvede sadrži gomilu nečistoća kao što su vlaga, ulje, aerosoli i čestice prašine. S jedne strane, vazduh koji se unosi u kompresor nikad nije čist. Sa druge strane, s obzirom na dizajn kompresora, ulje može da uđe u komprimovani vazduh, pa se ono kasnije mora odstraniti. Ovo je slučaj sa kompresorima koji koriste ulje.

Da biste otklonili sve nečistoće u skladu sa neophodnim kvalitetom komprimovanog vazduha, kompresor se povezuje sa različitim komponentama za tretiranje vazduha. Najvažnije je da ova oprema uključuje čilere, sušače, filtere i separatore vode i ulja.

Danas postoje kompresori koji već imaju ugrađene neke od ovih mašina. Na taj način se smanjuje zagađenje kao i troškovi instalacije. 

Primer energetske efikasnosti: primena različitih sušača tokom leta i zime optimizuju potrošnju energije

Svako tretiranje komprimovanog vazduha počinje sprečavanjem vode i vlage da dođu u sistem cevi komprimovanog vazduha. Cevi koje se nalaze spolja ne smeju da se smrznu iznutra, a komprimovani vazduh ne sme da nosi vlagu dalje unutar mašine. Dakle, komprimovani vazduh se suši s obzirom na nisko rosište. Kondenzat se skuplja, odvaja i otklanja. Kako se spoljna temperatura menja u odnosu na godišnje doba, mnoga postrojenja koriste različite postavke sušača tokom leta i zime.

Air compressors Air and gas treatment

Komprimovani vazduh mora biti tretiran da bi se osigurao kvalitet vazduha

explainer icon