10 steps to a green and more efficient production

Carbon reduction for green production - all you need to know
10 steps to green compressed air production

Everything you need to know about your pneumatic conveying process

Discover how you can create a more efficient pneumatic conveying process.
3D images of blowers in cement plant
Close

Klase ISO standarda za kvalitet komprimovanog vazduha

Želite da razumete klase ISO standarda za kvalitet komprimovanog vazduha? Čistoća kvaliteta vazduha je ključ za očuvanje proizvodne efikasnosti. Pred vama je vodič kako da koristite ISO 8573-1:2010 da biste dostigli željeni kvalitet vazduha

31.08.2023.

Koristite ISO 8573-1:2010 da ostvarite viši kvalitet komprimovanog vazduha

Svet bez komprimovanog vazduha je nezamisliv. Postrojenja bi stala, vozovi se ne bi kretali i brodovi bi plutali na okeanu. Ali nije sav komprimovani vazduh isti. Neke primene - proizvodnja hrane i pića, na primer - zahtevaju daleko viši kvalitet vazduha. Za druge, glavni cilj kada je u pitanju kvalitet vazduha je da se osiguraju pouzdanost i duži radni vek mašina pokretanih vazduhom.

Komprimovani vazduh treba filtrirati

Prvo, većina sistema komprimovanog vazduha ima jedan ili više filtera. To je zato što vazduh koji napušta kompresor može da sadrži razne zagađivače kao što su: pesak, so, šećer, rđa, cement ili veštačke boje, bakterije i viruse. Ova mešavina može da kompromituje vaš krajnji proizvod. Zato su filteri toliko važne komponente za vaš sistem vazduha kako bi se obezbedio kvalitet i pouzdanost proizvodnje. Ali koliko treba da bude čist komprimovani vazduh i kakvi vam filteri za to trebaju?

Zašto treba da poznajete kvalitet vazduha

Postoje dva glavna razloga zbog kojih korisnici komprimovanog vazduha treba uvek da razmisle o neophodnim nivoima čistoće komprimovanog vazduha.

  • Neke primene zahtevaju da ostvarite određene standarde kvaliteta. Ukoliko ne dostignete taj standard, može doći do ogromnih problema u proizvodnji.
  • Kao načelno pravilo, što  vazduh mora da bude čistiji, skuplji je za proizvodnju. Ekstremno čist vazduh zahteva dodatnu opremu, kao što su filteri i sušači, kao i dosta energije koja se troši u procesu proizvodnje. Zato, određivanje pravog kvaliteta vazduha može da bude veoma značajno za smanjenje troškova i zaštitu okoline.

ISO 8573-1:2010: Kako da znate koja je prava čistoća vazduha za vas

Za osobu bez iskustva, izbor pravog kvaliteta vazduha izgleda kao neverovatno težak zadatak. Ali, postoji alat koji može da učini ovaj izbor daleko lakšim, i zove se ISO 8573-1:2010.

To je tehnički naziv internacionalno prihvaćenog standarda za klase čistoće komprimovanog vazduha. Ovaj standard se definiše kroz rangiranje klasa u kojima je dozvoljeno određeno prisustvo zagađivača (kao što su: vlaga, čestice, ulje i druge zagađujuće supstance – u komprimovanom vazduhu).

Dok ISO standardi pojednostavljuju stvari, postoje mnogi drugi zagađivači i klase čistoće čije razumevanje može biti teško.

Struktura ISO 8573-1:2010

ISO standardom su zagađivači podeljeni u tri grupe: čvrste čestice, voda (u obliku pare i u tečnom stanju) i ulje (u vidu pare i aerosola). Svaka od ovih kategorija ima do deset različitih klasa čistoće.

Rešenja za filtraciju za najviši kvalitet komprimovanog vazduha

Izuzetno je važno da korisnici znaju da odaberu odgovarajući kvalitet vazduha

Što je niži broj kojim se označava kategorija, vazduh će biti čistiji. To znači, na primer, da vazduh klase 4 može da sadrži više nečistoća nego vazduh klase 3.

U slučaju čvrstih čestica, standard definiše koliko čestica može da se sadrži u vazduhu po m3. Dalje se ova sekcija deli prema veličinama čestica. Na primer, vazduh klase 1 može da sadrži 20,000 čestica veličine 0.1-0.5 mikrona, manje od 400 čestica veličine od 0.5-1 mikrona i manje od 10  čestica veličine od 1-5 mikrona. Vazduh klase 2 zahteva da vazduh sadrži manje od 400,000 čestica veličine 0.1-0.5 mikrona, manje od 6,000 čestica veličine 0.5-1 micron i manje od 100 čestica veličine 1-5 mikrona.

U slučaju vode, klase su oštrije i rangiraju se prema tački rosišta,  počevši sa klasom 7 i određuju se prema sadržaju tečnosti u vazduhu u gramu po kubnom metru.

Za kraj, ISO klase za ulje se određuje prema sadržaju ulja u mg/m3

Izbor filtera za odgovarajuću ISO klasu

Kada saznate koja ISO klasa odgovara vašim potrebama, pitanje je koje filtere treba da nabavite? Jednostavno, potražite filter koji odgovara ISO klasi koju želite da dostignete.

Recimo, Atlas Copco UD+ filteri omogućavaju dostizanje čistoće komprimovanog vazduha klase 1.

Potrebna vam je pomoć?

Ukoliko vam je potrebna pomoć da sastavite sistem za vazduh koji će biti u skladu s vašim potrebama, kontaktirajte Atlas Copco stručnjake koji su uvek spremni da vam pomognu.

Filters UD+ Air and gas treatment

Klase ISO standarda za kvalitet komprimovanog vazduha

explainer icon