07.08.2024.
Cerades™: budućnost sušača je stigla
Procenjeno vreme čitanja: 5 minuta
Kao što je 2020. pokazala, teško je predvideti šta će se dogoditi za nekoliko godina – ili čak samo nekoliko meseci – kasnije. Najbolji planovi mogu biti pokvareni zbog nepredviđenih okolnosti. U ovim nesigurnim vremenima, zar nije lepo da ipak postoje neke oblasti u kojima znamo šta nas čeka u budućnosti?
Čak i za kompaniju kao što je Atlas Copco, koja je poznata po svojoj inovativnosti i genijalnosti, razvoj revolucionarne tehnologije kao što je Cerades™ je nešto posebno. On nije nadogradnja prethodnih modela, on prethodne modele baca u zasenak. Tradicionalni adsorpcioni sušači sadrže hiljade sitnih zrna sredstva za sušenje. Oni su napravljeni od aktiviranog aluminijuma, molekularnih sita ili silika gela koji isušuju komprimovani vazduh. Perle, poput onih iz paketića koji se koriste za održavanje novih proizvoda suvim, apsorbuju i zadržavaju vlagu. To se postiže potiskivanjem vazduha kroz masu zrna (perli), što zahteva priličnu količinu energije. Pored toga, pošto se do sada korišćeno sredstvo za sušenje (desikant) raspada, ovaj proces stvara finu prašinu koja predstavlja opasnost po zdravlje i životnu sredinu. Konačno, perle koje se krune mogu takođe dovesti do smanjenja kvaliteta vazduha i zahtevaju često održavanje. Nakon godina istraživanja i razvoja, Atlas Copco je razvio desikant koji nema nijedan od ovih nedostataka. Hajde da detaljnije pogledamo Cerades™ i kako na koji način on dovodi do revolucionarnog napretka u tehnologiji desikantnih sušača.
Umesto potiskivanja komprimovanog vazduha kroz hiljade perli, Cerades™ omogućava da vazduh prolazi kroz prave, strukturisane cevi. Budući da vazdušna struja nailazi na mali otpor, i opadanje pritiska je malo, a rezultat toga je manja potrošena energija na upotrebu sušača.
Ali, znatno smanjeni troškovi korišćenja su samo jedna od prednosti.
Kada se komprimovani vazduh potiskuje kroz tradicionalne sušače, zrnca sredstva za sušenje poskakuju naokolo tokom kretanja kroz vazdušnu struju i na kraju se raspadaju, stvarajući na taj način finu prašinu. Ako se prašina ne filtrira, može kontaminirati vazduh i opremu duž toka vazdušne struje. Filtriranje, s druge strane, rezultira većim operativnim troškovima i većom količinom otpada.
Pored toga, ova prašina je opasna po zdravlje i životnu sredinu jer cirkuliše u okolnom vazduhu nakon zamene desikanta i može podjednako štetiti serviserima i osoblju koje radi u okolini.
Cerades™ traje mnogo duže i eliminiše problem s prašinom. Tako se dodatno smanjuju troškovi i pruža korisnicima čistoću vazduha ISO 8573-1:2010 klase 2 za čestice bez ikakve dodatne filtracije.
Izbegavanje slobodnih, odskačućih perli čini Cerades™ otpornim i na vibracije, što omogućava horizontalno montiranje i obezbeđuje neprekidan rad u rigoroznim uslovima, na primer u transportnoj industriji.
Pored toga, pošto može da podnese ulazne temperature do 70°C, Cerades™ je idealan desikant za visoke ambijentalne ili ulazne temperature.