Osnovno o startnom vazdušnom kompresoru za elektrane
Ako koristite dizel ili gasni motor, možda će vam trebati startni kompresor za vazduh da biste ga pokrenuli. Ovo je slučaj kod malih i srednjih elektrana. Potreban im je komprimovani vazduh svaki put za pokretanje motora.
Pored toga, može raditi nekoliko motora paralelno koji zahtevaju pokretanje 4-5 puta dnevno. Da bi se ovo postiglo, potreban je lako dostupan vazduh pod visokim pritiskom.
U ovom članku ćemo razgovarati o specifičnostima startnog vazduha (za pokretanje) i o tome kakva je vrsta instalacije komprimovanog vazduha potrebna elektranama.
Šta je startni vazduh?
Kao što je istaknuto u uvodu, startni vazduh je komprimovani vazduh pod visokim pritiskom koji se koristi za pokretanje motora. Obično se čuva u rezervoarima za startni vazduh na pritisku od 30 bara.
Pošto standardni kompresor ne može da isporuči ovoliko visok pritisak, elektrane obično koriste namenski kompresor visokog pritiska. Startni vazdušni kompresor se zasniva na klipnoj tehnologiji. To je zato što je teško postići takve nivoe s rotacionim vijčanim kompresorom.
Može potrajati i do sat vremena da se stvori komprimovani vazduh neophodan za svaki start. Zbog toga sistem uključuje rezervoare visokog pritiska koji čuvaju vazduh. Na ovaj način je spreman za trenutnu upotrebu kada je potrebno. Čuvanje vazduha takođe omogućava elektranama da instaliraju manji, efikasniji kompresor.
Pravo podešavanje startnog kompresora
Uz gore navedene informacije, važno je imati sistemsku zalihu. Time se obezbeđuje da uvek postoji lako dostupan komprimovani vazduh za vaše operacije. Takođe ćete želeti da obratite pažnju na prostorne zahteve. Imajući ovo na umu, startni kompresor za vazduh treba da bude dovoljno kompaktan da stane u vaš objekat.
Kao alternativu, možete razmotriti kombinaciju standardnog kompresora s kompresorom za povišenje srednjeg/visokog pritiska (busterom) u blizini motora. Ovaj proces u dva koraka je energetski najefikasniji način za stvaranje vazduha pod visokim pritiskom. Većina elektrana će ionako imati standardni vazdušni sistem za drugu opremu. S ovim, pojačivač je instaliran blizu motora i napaja se iz kompresora u glavnoj kompresorskoj prostoriji.
Tu smo da pomognemo
Iako je klasifikovan kao oprema srednjeg pritiska, naš asortiman klipnih kompresora za vazduh LT 30 i LT 40 isporučuje pritisak od 30 i 40 bara, respektivno. Ovo je korisno za elektrane. Pored toga, ove mašine se mogu uklopiti u većinu prostora s potrebom za kompaktnom opremom. To je zato što se blokovi s dva ili tri cilindra u obliku slova V i W isporučuju povezani s motorom.
Više o startnim kompresorima za vazduh LT 30 i LT 40 možete saznati ovde.
Ako ste zainteresovani za istraživanje pojačivača (bustera), nudimo i njih. Naravno, pravo podešavanje za vaš objekat zahteva detaljnu analizu.
Možemo vam pomoći da bolje razumete kako da instalirate najefikasniji sistem. Slobodno nam se obratite već danas, naš tim će vam rado pomoći i usmeriti vas u pravom smeru.