Svako kome je potreban komprimovani vazduh za procese, proizvodnju ili radionicu suočava se s odlukom koji kompresor je najpogodniji za određenu namenu. Pored kriterijuma kao što su protok i kvalitet komprimovanog vazduha, željeni radni pritisak i planirano vreme rada, ulogu igra i cena odgovarajućeg snabdevanja komprimovanim vazduhom. Da biste razumeli cenu kompresora, potrebno je uzeti u obzir nekoliko faktora koje ćemo razmotriti u ovom članku:
Šta sačinjava cenu komprimovanog vazduha?
- Koja je nabavna cena kompresora?
- Koji su troškovi energije?
- Koji faktori utiču na energetske troškove?
- Kako se obračunavaju troškovi održavanja i servisiranja?
Ukupni troškovi životnog ciklusa kompresora (TCO) : početno ulaganje, troškovi energije i troškovi održavanja
Kompresor ili čitava kompresorska stanica mogu da rade dugi niz godina. Tokom radnog veka, operativni troškovi se dodaju početnom ulaganju. Ovi operativni troškovi, uglavnom se sastoje od potrošnje energije (električne struje) ,troškova održavanja kao i cena potrošnih delova koje je potrebno servisirati (ulje, filteri, manji delovi).
Energija čini oko 70 procenata ukupnih troškova životnog ciklusa kompresora zato što komprimovanje vazduha troši mnogo električne energije. Uzgred, u procesu se generiše velika količina energije kompresije, koju ne morate da ostavite da se neiskorišćeno oslobodi u prostor, već možete da koristite za grejanje ili svoje procese. Na ovaj način možete značajno smanjiti troškove snabdevanja komprimovanim vazduhom! Ovde možete pronaći informacije o opcijama povrata toplote.
Naročito korisnici čija je potražnja za komprimovanim vazduhom velika mogu uštedeti mnogo novca ako se oslanjaju na visokoefikasnu tehnologiju: čak i ako je efikasniji kompresor skuplji prilikom nabavke, razlika u odnosu na veću početnu investiciju se vrlo brzo isplaćuje kroz uštedu energije - obično u roku od nekoliko meseci. A ako stariju kompresorsku stanicu, koju verovatno karakteriše loša iskorišćenost sistema za kontrolu praznog hoda pod punim opterećenjem, zamenite modernim mašinama, obično možete nadoknaditi celokupnu investiciju za dve ili tri godine – jednostavno zbog veće efikasnosti.
Kompanije koje imaju veliku potražnju za vazduhom sa različitim radnim nadpritiscima moraju da razmotre da li su ili ne dve različite stanice za komprimovani vazduh i mreže za komprimovani vazduh dugoročno ekonomičnije od jedne. Energija se neminovno gubi u samo jednoj mreži jer potrošači komprimovanog vazduha koji zahtevaju veći pritisak određuju radni pritisak u mreži. Kompresor tada mora raditi više.
Instaliranje različitih kompresora za različite nivoe pritiska zahteva više prostora, ali u srednjem roku štedi mnogo energije. Primer kompanije koja radi sa dve mreže komprimovanog vazduha je proizvođač građevinskog materijala Schomburg u Detmoldu: Vazduhom iz mreže niskog pritiska (oko 2 bara) sirovine se transportuju iz kamiona u silose, dok radna vazdušna mreža radi na 7 bara.
Početno ulaganje: troškovi nabavke kompresora
Ukoliko želite da pronađete najekonomičnije rešenje, morate voditi računa o svim troškovima proizvodnje komprimovanog vazduha. Pored investicionih troškova za kompresor, tu su i troškovi ugradnje mreže komprimovanog vazduha, eventualno izgradnja kompresorske stanice i troškovi za komponente za tretiranje vazduha (sušač, filter, separator ulja i vode) .
Cena kompresora zavisi od toga šta generator komprimovanog vazduha „mora da može da uradi”. Jednostavan radionički kompresor, koji se samo povremeno koristi za naduvavanje guma, ne može se porediti sa industrijskim kompresorom, koji mora pouzdano da snabdeva suv i od ulja očišćen komprimovani vazduh više od 8000 radnih sati godišnje.
Prvi utisak o asortimanu i rasponu cena zainteresovani mogu steći u Atlas Copco web shop-u. Ovde ćete pronaći i uljno podmazivane klipne kompresore za radionicu a i vijčane kompresore sa kontrolom brzine za komercijalne i male industrijske operacije. Izloženi portfolio uključuje kompresore snage do 30kW. Cene variraju u zavisnosti od tehnologije i opreme kompresora i kreću se od nekoliko stotina do nekoliko desetina hiljada evra. Što je veći kapacitet, veća je i investicija. Kada budete razgledali ponude različitih proizvođača, obavezno proverite da li su tehnički podaci mašina zaista uporedivi.
Ako su vam potrebna rešenja iznad 30 kW, što je norma u industriji, prethodno potražite savet. Uvek razgovarajte o specifičnim zahtevima vaših potreba s pouzdanim stručnjakom za komprimovani vazduh ili konsultantom vašeg dobavljača. Izvršite merenja potrebnog komprimovanog vazduha u vašim prostorijama i simulirajte upotrebu različitih kombinacija kompresora kako biste pronašli najekonomičnije rešenje. Atlas Copco nudi ovu uslugu pod nazivom AIRScan. Čak i ako trenutno ne tražite novi kompresor, provera vašeg dovoda komprimovanog vazduha, na primer na curenje, može biti veoma korisna za otkrivanje kritičnih mesta koja smanjuju efikasnost.
Kompresor koji na početku izgleda jeftin može na kraju postati skup: troškovi ulaganja su samo oko 20% ukupnih troškova njegovog životnog ciklusa. Troškovi energije čine ogroman deo ovog TCO - ukupnih troškova posedovanja i upotrebe. To uvek treba da imate na umu.
Sledeći faktori igraju važnu ulogu u nabavnoj ceni kompresora i kasnije tokom rada:
- Tehnologija: klipni, brzinski, vijčani ili turbo kompresori
- Kompresorska oprema: modeli s punim opsegom funkcionalnosti imaju npr. module za tretman vazduha na licu mesta
- Stepen inovativnosti: kontrola brzine
- Kontrolabilne, visoko efikasne motore (IE4, IE5)
- Pouzdanost i vreme rada
- Konstrukcija pogodna za održavanje
Troškovi servisiranja i održavanja kompresora
Samo oko 7% troškova životnog ciklusa kompresora otpada na održavanje i servisiranje mašine. Tokom celog radnog veka kompresora, troškovi održavanja su stoga zanemarljivi. Na ovoj stavci nema uštede - a na njoj i ne bi trebalo da štedite. Naprotiv. Redovno održavanje i servis smanjuju troškove popravke i sprečavaju pojavu kvarova. Ako dobro planirate održavanje, obezbedićete pouzdan dovod komprimovanog vazduha i najveću moguću efikasnost. Redovno održavanje produžava radni vek vaših kompresora, a takođe i komponenti za tretman.
Da bi ispunio individualne bezbednosne zahteve, Atlas Copco nudi različite pakete usluga za generatore komprimovanog vazduha. Ako želite da budete potpuno bezbrižni, svoje mašine možete da nadgledate i pomoću dijagnostičkih sistema. Atlas Copco softverska veza SmartLink se može koristiti za očitavanje podataka kompresora. Promene i netipični operativni podaci se analiziraju kako bi se preduzele proaktivne mere pre nego što budu neophodne velike popravke. Pojedinačne komponente se zamenjuju samo kada je to zaista neophodno.
Više informacija o temi troškova održavanja možete pronaći u članku: „Koliki su troškovi održavanja i servisiranja moje kompresorske stanice?”