10 steps to a green and more efficient production

Carbon reduction for green production - all you need to know
10 steps to green compressed air production

Everything you need to know about your pneumatic conveying process

Discover how you can create a more efficient pneumatic conveying process.
3D images of blowers in cement plant
Close

Šta je rezervoar za komprimovani vazduh?

Rezervoar za vazduh (koji se naziva i spremnik) se koristi za skladištenje komprimovanog vazduha pre nego što uđe u sistem cevovoda ili pneumatsku opremu. Zadatak mu je da ublaži razliku pritisaka između kompresora i promenljivog pritiska uzrokovanog promenom potražnje

17.08.2023.

Šta je rezervoar za komprimovani vazduh?

Procenjeno vreme čitanja: 5 minuta

Rezervoar za vazduh (koji se naziva i spremnik) se koristi za skladištenje komprimovanog vazduha pre nego što uđe u sistem cevovoda ili pneumatsku opremu. Zadatak mu je da ublaži razliku pritisaka između kompresora i promenljivog pritiska uzrokovanog promenom potražnje.

Zašto vam je potreban rezervoar za komprimovani vazduh?

Potrebe za komprimovanim vazduhom mogu da variraju u zavisnosti od faktora kao što su: proces, doba dana ili šeme smena ili neobična potražnja. Rezervoar za vazduh predstavlja skladište koje se prazni tokom kratkoročnih povećanja zahteva za vazduhom koje kompresor ne može sam da zadovolji. Rezervoar za vazduh pomaže da se obezbedi predvidljivo snabdevanje komprimovanim vazduhom čak i kada potražnja varira.

Značaj pritiska

Image showing an animated model of air receiver
Komprimovani vazduh uskladišten u rezervoaru za vazduh je koristan samo ako je njegov pritisak zadovoljava potrebe procesa u kome se vazduh koristi. Zato je važno znati i izlazni pritisak vašeg kompresora i potreban pritisak na mestu primene. Uzmite u obzir potrebno vreme (u minutima) tokom kojeg rezervoar vazduh može da isporuči vazduh pod traženim pritiskom. Ove informacije će biti korisne za pravilno dimenzionisanje rezervoara za vazduh prema vašim potrebama. Takođe, rezervoar za vazduh treba da bude opremljen ventilom za smanjenje pritiska dizajniranim tako da otpusti pritisak iz rezervoara ako dostigne vrednost maksimalnog dozvoljenog unutrašnjeg pritiska.

Dimenzionisanje rezervoara za vazduh

Dobro iskustveno pravilo je da se dopusti 3 do 4 galona zapremine rezervoara za svaki CFM (ili 10 do 15 litara za svaki litar/sekund) komprimovanog vazduha. Ovo može donekle da varira u zavisnosti od tipa vazdušnog kompresora i primene.

Pogledajte ovaj video da saznate više o rezervoaru za vazduh

Uštede energije

Upotreba rezervoara za vazduh omogućava kompresorima s fiksnom brzinom (punjenja/pražnjenja) da rade u dužim ciklusima i s manjim opsegom pritisaka, čime se postiže smanjenje potrošnje energije. Radom kompresora u ređim ali dužim ciklusima produžava im se radni vek.

VSD Kompresori

Dok VSD (kompresori s frekventnom regulacijom) kompresori mogu da proizvodnjom vazduha prate potražnju, desiće se da prestanu da rade pod veoma malim opterećenjem. Zato je važno da postoji ublaživač promene pritiska u toku procesa. Rezervoar za vazduh kod VSD kompresora može da bude manjih dimenzija nego kod kompresora s fiksnom brzinom. 

Bezbednost procesa

Rezervoar za vazduh može da unapredi bezbednost procesa pružajući takvo snabdevanje vazduhom da proizvodni procesi i sistemi mogu bezbedno da se isključe u slučaju opasnosti. 

Postavljeni na kompresor ili samostalni

Neki manji vazdušni kompresori se pričvršćuju na rezervoar, tako da kompresor doslovno stoji na rezervoaru za vazduh. Takva instalacija svodi na minimum potrebnu površinu koju će zauzeti sistem za vazduh, što je poželjno tamo gde je prostor ograničen. Veći vazdušni kompresori (> 35 hp ili 26 kW) nisu pogodni za postavljanje na rezervoar, budući da im je težište previsoko i da mogu da ugroze bezbednost.

Pražnjenje

Na sistemima za vazduh koji nemaju sušač, vlaga će se nakupiti unutar rezervoara za vazduh. Ova vlaga se mora redovno odvoditi da bi se sprečila pojava korozije rezervoara za vazduh, začepljenja cevi, oštećenja pneumatske opreme i smanjenje kvaliteta vašeg proizvoda ili procesa. Rezervoar za vazduh mora da se prazni najmanje jednom dnevno ili češće ako kompresor radi pod punim opterećenjm tokom dana. Odvod sa plovkom, odvod sa tajmerom ili elektronski odvodni ventil mogu da obave zadatak automatski. Pitajte stručnjaka za vazdušne sisteme koja vrsta rezervoara za vazduh je najbolje rešenje za vas.

Serbia Air and gas treatment Air receivers Compressor Technique

Šta je rezervoar za komprimovani vazduh?

explainer icon