24.08.2023.
SD membranski sušač vazduha: tih, kompaktan, neelektričan, bez održavanja, pouzdan
Procenjeno vreme čitanja: 5 minuta
Komprimovanje vazduha dovodi do kondenzacije vlage u vazduhu. Ako se ova vlaga ne ukloni iz struje komprimovanog vazduha, može da dovede do korozije cevi, začepljenja pneumatskih alata i kontaminacije proizvodnje. Atlas Copco SD membranski sušač vazduha sa predfilterima uklanja vlagu, ulje i čestice, što rezultira čistim, suvim komprimovanim vazduhom. Pogledajmo njegov jednostavan dizajn i važne prednosti.
Koji je princip rada SD membranskog sušača vazduha?
Dolazni vazduh struji kroz snop šupljih propusnih vlakana. Molekuli vode se kreću kroz propusni zid vlakana i osušeni vazduh prati svoj put do izlaza iz sušača. Na izlazu, mala količina suvog vazduha se koristi za pročišćavanje (isušivanje) spoljašnjeg omotača sušača u kome se se skuplja vlaga. Vlažna struja se izbacuje iz sušača kroz otvore za ventilaciju.
Vazduh sa saturacijom u cevi za sušenje izlazi iz atmosfere. Ventil određuje koja je tačka rosišta i koliko se vazduha gubi u procesu.
Zašto da izaberem SD membranski sušač vazduha a ne neku od drugih tehnologija?
Jedinstveni dizajn SD membranskog sušača ima brojne prednosti.
- Ne zahteva el. struju: Pošto se SD membranski sušači vazduha ne napajaju električnom energijom, oni mogu ispuniti stroge bezbednosne i ekološke zahteve. Mogu da rade u okruženjima sa niskim protokom, objektima otpornim na eksploziju, laboratorijama, oblastima osetljivim na koroziju i oblastima bez napajanja električnom energijom.
- Tih: Bez pokretnih delova, SD membranski sušač vazduha je tih. Idealan je za upotrebu u okruženjima osetljivim na buku.
- Bez održavanja: SD membranskom sušaču vazduha nije potrebno održavanje, tako da je idealan za lokacije/prostore do kojih je teško doći. I mali je.
- Otporan na vibracije i eksplozije: SD membranski sušač vazduha može se koristiti u opsnim okruženjima.
- Viša dozvoljena ulazna temperatura: Temperatura od 60°C na ulazu, što je znatno više od većine drugih tehnologija za sušenje. To pomaže u zahtevnim radnim okruženjima.
- Efikasan: Dizajn SD membranskih sušača vazduha je jednostavan, bez uvijanja u kućištu. Pad pritiska je minimalan, a efikasnost sušenja je visoka. Dva modela sa različitim izmenama tačke rose (bilo na 32°C ili 55°C) omogućavaju SD membranskom sušaču vazduha da ispuni različite zahteve sistema za vazduh.
Gde ima smisla koristiti sušač s SD membranom?
- Tamo gde su prostor i mogućnosti montaže ograničene
- Tamo gde temperatura varira u velikoj meri
- Tamo gde su vibracije visoke
- Tamo gde struja nije dostupna ili se ne preporučuje
- Tamo gde bi održavanje bilo nezgodno
Šta još treba da znam o SD membranskom sušaču vazduha?
- Promenljiva tačka rose i pritiska: Tehnologija membranskog sušača vazduha ne može dati konstantnu tačku rose i pritiska (PDP) u celom opsegu mogućih temperatura okoline i ulaznih temperatura. PDP će varirati s promenom ulazne temperature tačke rose. Ako vaš proces zahteva konstantan PDP, sušač sa rashladnim sredstvom ili odvlaživačem može biti prikladniji.
- Odnos cena/performanse: Za potrebe s manjim protokom (<9 litara/sekundi), SD membranski sušač vazduha obično nudi bolje performanse po ceni. Za primenu s većim protokom (>9 litara/sekundi), sušač sa rashladnim sredstvom ili sušačem obično nudi bolje performanse po ceni.
Neke primene SD membraskog sušača
- Vazduh za kočenje za lokomotive i vagone
- Radni vazduh za opremu u laboratorijama i okruženjima koja moraju da budu zaštićena od eksplozije
- Radni vazduh na mestima osetljivim na buku
- Svaka instalacija u kojoj struja nije dostupna ili se ne preporučuje upotreba
Obratite se stručnjaku za vazdušne sisteme radi izbora membranskog sušača koji najviše odgovara vašim potrebama.