Podizanje nivoa kvaliteta soka naprednim metodama filtracije
U proizvodnji sokova, obezbeđivanje visokog kvaliteta proizvoda uz očuvanje ukusa i produženje roka trajanja je od vitalnog značaja za izdvajanje na ovom konkurentnom tržištu. Međutim, obezbeđivanje doslednog kvaliteta uz obezbeđivanje dugovečnosti proizvoda može biti veoma izazovno. Jedan proces koji vam može pomoći da zadovoljite te zahteve i ispunite ciljeve vaše kompanije je procesna filtracija. Ovo je ključni, ali često nedovoljno cenjen korak u flaširanju sokova koji može promeniti igru kada se upoznate sa procesom i investirate u odabir prave opreme za vaše potrebe.
Očuvanje prirodnog ukusa
Koja je najvažnija karakteristika soka? Naravno, njegov ukus! Potrošači očekuju sveže, živopisne sokove koji su podjednako ukusni koliko i hranljivi, a proizvođači sokova nastoje da ispune ove visoke standarde. Ukus je glavni razlog zašto će kupci izabrati vaš proizvod umesto proizvoda konkurenata; više vole ukus vašeg soka. Međutim, održavanje ravnoteže ukusa i arome je veliki izazov jer se lako može ugroziti prisustvom mikroorganizama i drugih zagađivača koji se nalaze u sirovini. Napredni sistemi za filtriranje mogu da uklone ove neželjene elemente bez lišavanja soka njegovih prirodnih ukusa i hranljivih materija. Na ovaj način možete osigurati da samo najčistiji oblik soka stigne do flaširanja i da zadrži originalni ukus na visokom nivou.
Produženje roka trajanja
Mikroorganizmi u krajnjem proizvodu ne samo da predstavljaju zdravstveni rizik za kupca, već i ubrzavaju degradaciju kvaliteta soka tokom vremena, skraćujući rok trajanja proizvoda. Uz upotrebu tehnika sterilne filtracije proizvođači sokova mogu značajno smanjiti mikrobno opterećenje u svojim proizvodima. Zagađivači koji se najčešće nalaze tokom proizvodnje sokova su bakterije, spore plesni i kvasac. Salmonela je generalno patogen koji se javlja u sokovima od citrusa, dok se E. coli O157:H7 i Criptosporidium parvum smatraju povezanim sa sokom od jabuke (Daniluk et al., 2012). Mikroorganizmi kvarenja izazivaju zabrinutost za stabilnost voćnih sokova, a najvažnije su plesni, kvasci i kisele bakterije.
Korišćenjem procesnih filtera s malim veličinama pora, ovi mikroorganizmi se mogu efikasno ukloniti i proizvođači mogu garantovati dugotrajniji proizvod bez dodatnih konzervanasa koji mogu da promene ukus finalnog proizvoda. Membranski filteri su napredovali do tačke u kojoj mogu selektivno da ciljaju i uklone specifične zagađivače bez uticaja na bitna svojstva soka. Štaviše, danas tehnologije filtracije postaju energetski efikasnije, smanjujući ukupni uticaj proizvodnje sokova na životnu sredinu minimiziranjem otpada.
Da zaključimo
Hajde da stoga istaknemo važnost procesne filtracije u procesu flaširanja sokova, kritičnog koraka koji ima direktan uticaj na tržišnu sposobnost proizvoda. Kako kupci postaju sve zahtevniji, tražeći kvalitetnije i dugotrajnije proizvode, ulaganje u napredne tehnologije filtracije postalo je ključno. Za proizvođače sokova poruka je jasna: mala investicija u visokokvalitetno filtriranje može doneti značajan povraćaj kroz kvalitet proizvoda, zadovoljstvo kupaca i lojalnost brendu.
Atlas Copco nudi širok spektar procesnih filtera, a naši stručnjaci mogu vam pomoći da odaberete pravi proizvod za vaše potrebe. Kontaktirajte nas danas i dozvolite nam da vam pomognemo da poboljšate proces proizvodnje sokova i zadovoljimo potrebe kupaca.