U proizvodnji vina svaka kap je važna
Pravljenje vina je delikatna umetnost koja se oslanja na standardizovane procese za postizanje željenog ukusa, mirisa i kvaliteta. Međutim, tokom proizvodnog puta, vinari se susreću s nizom različitih izazova koji mogu dovesti do gubitaka u procesu. Nažalost, ovi gubici mogu uticati i na količinu i na kvalitet vina. Na sreću, s ispravnim strategijama i pravim alatima, danas možemo svesti ove gubitke na minimum i optimizovati efikasnost proizvodnje.
Razlozi zbog kojih dolazi do gubitaka u procesu proizvodnje vina
Pre svega, šta je gubitak u procesu?
To je gubitak vina ili njegovih komponenti tokom faza proizvodnje. Ovo se može dogoditi iz mnogo različitih razloga:
- Talog i sedimenti koji se sastoje od ćelija kvasca, čvrste materije grožđa i drugih čestica, talože se na dnu posuda za fermentaciju tokom procesa starenja, što dovodi do gubitka vina tokom pretakanja i filtracije.
- Izlaganje kiseoniku i isparavanje tokom skladištenja, transfera i rukovanja može dovesti do gubitka isparljivih jedinjenja, menjajući profil arome i ukusa vina.
- Neadekvatne tehnike filtracije mogu dovesti do gubitka vina, jer se čestice i nečistoće uklanjaju iz vina kako bi se postigla bistrina i stabilnost.
Zašto je važno svesti na minimum procesne gubitke u proizvodnji vina
5 koraka za smanjenje procesnih gubitaka za vinare
- Investirajte u kvalitetnu opremu. Ovo je prvi korak za postizanje optimalnih rezultata. Sistemi za filtriranje visokog kvaliteta su neophodni za efikasno uklanjanje nečistoća bez žrtvovanja zapremine ili količine vina.
- Optimizujte svoje tehnike filtracije. Svako vino je drugačije i možda će morati da ispuni posebne zahteve koji se mogu postići prilagođenim tehnikama u vašem poslovanju. Ovo uključuje izbor odgovarajućeg filterskog medija za vaše potrebe, podešavanje protoka i praćenje nivoa pritiska.
- Upravljajte talogom i sedimentima. Koristite tehnike kao što su hladna stabilizacija, sredstva za finiširanje i centrifugiranje da biste olakšali taloženje taloga i sedimenata pre filtracije. Ovo smanjuje zapreminu vina koja se gubi tokom stajanja i minimizira rizik od začepljenja filtera tokom procesa bistrenja.
- Kontrolišite izlaganje kiseoniku. Kada rukujete vinom tokom prenosa i skladištenja, što je manja izloženost kiseoniku, to je bolje za vaš proizvod. Ovo se može postići upotrebom inertnih gasova (azot, argon) za prečišćavanje rezervoara i cevovoda. Tehnike čvrstog zaptivanja i pokrivanja inertnim gasom će vam takođe pomoći da očuvate svežinu i minimizirate oksidaciju.
- Pratite svoje procese. Ovo je važan korak kao i sve gore navedeno, ali onaj koji najčešće zaboravljamo. Možda ste utemeljili najbolje prakse, najefikasnije tehnike za vaše poslovanje, ali to ne znači da ne morate da proveravate i analizirate kako se ti procesi odvijaju tokom vremena. Trebali biste redovno pratiti ključne parametre kao što su temperatura, pH, nivoi rastvorenog kiseonika itd. da biste identifikovali potencijalne oblasti poboljšanja. Prikupite i analizirajte podatke ako želite da preduzmete korektivne mere proaktivno.
U Atlas Copco razumemo značaj vašeg procesa. Naši procesni filteri mogu da zadovolje jedinstvene potrebe vašeg poslovanja, a naši stručnjaci vam mogu pomoći da napravite pravi izbor. Kontaktirajte nas danas da biste razgovarali o tome kako možete da optimizujete svoj proces.