10 steps to a green and more efficient production

Carbon reduction for green production - all you need to know
10 steps to green compressed air production

Everything you need to know about your pneumatic conveying process

Discover how you can create a more efficient pneumatic conveying process.
3D images of blowers in cement plant
Close

Omovi zakoni za jednosmernu i naizmeničnu struju

Compressed Air Wiki Basic Theory Electricity

Da biste pretvorili vazduh u komprimovani vazduh, potrebna vam je snaga. Ova snaga dolazi u obliku električne energije: naizmenične ili jednosmerne struje. U ovom članku ćemo dati kratak uvod u Omove zakone koji uvode električni otpor u odnos struje i napona.

Kako glasi Omov zakon za električnu struju?

Omov zakon kaže da je električna struja koja protiče kroz provodnik između dve tačke direktno proporcionalna električnom naponu koji postoji između te dve tačke. Uvodeći konstantu proporcionalnosti, otpor, dolazi se do uobičajene matematičke jednačine koja opisuje ovaj odnos: U = R k I,

gde je: I -  struja kroz provodnik u jedinicama ampera, V je napon meren na provodniku u jedinicama volti, a R je elektročni otpor provodnika u jedinicama oma.

Tačnije, Ohmov zakon kaže da je R u ovoj relaciji konstantan, nezavisan od struje.

Koji je Omov zakon za naizmeničnu struju (a šta je samoindukcija)?

Impedance Z formula, Apparent resistance (Z) in relation to resistance (R) and inductive resistance (X)
Naizmenična struja koja prolazi kroz kalem pokreće magnetni tok. Ovaj tok menja veličinu i pravac na isti način kao i električna struja. Kada se tok promeni, EMS(elektromotorna sila) se generiše u kalemu, prema zakonima indukcije. Ova EMS je suprotno usmerena u odnosu na napon priključenog pola. Ova pojava se naziva samoindukcija. Samoindukcija u jedinici naizmenične struje delom dovodi do pomeranja faze između struje i napona, a delom do induktivnog pada napona. Otpor jedinice naizmenične struje postaje očigledno veći od onoga izračunatog ili izmerenog pri jednosmernoj struji. Pomeranje faze između struje i napona je predstavljeno uglom φ. Induktivni otpor (koji se naziva induktivna reaktansa) je predstavljen sa X. Otpor je predstavljen sa R. Prividni otpor u jedinici ili provodniku je predstavljen sa Z.
Ohm's law for alternating current formula, U=I*Z

Povezani članci