Procenjeno vreme čitanja: 2 minuta
Čist, suv komprimovani vazduh je ključ za održavanje efikasnog i produktivnog procesa. S druge strane, nešto što može brzo da poremeti efikasan proces je kontaminacija u vašem dovodu komprimovanog vazduha uzrokovana razmnožavanjem mikroorganizama. Kao što ste mogli da pretpostavite, mikroorganizmi poput bakterija i gljivica u vašem sistemu komprimovanog vazduha mogu biti izuzetno opasni, ugrožavajući integritet vaših primena i kontaminirajući vaš krajnji proizvod. Ovo je posebno značajno u medicinskoj, farmaceutskoj i industriji hrane i pića, gde prisustvo mikroorganizama može imati katastrofalne posledice. Hajde da saznamo više o tome zašto bi mikroorganizmi mogli da žive u vašem sistemu komprimovanog vazduha, kao i kako da smanjite/sprečite njihov budući rast.
Zašto mikroorganizmi mogu da žive u kompresorskim instalacijama?
Jednostavan odgovor? Kada se komprimuje, vazduh postaje veoma topao i vlažan, a mikroorganizmi napreduju u ovakvim sredinama! Pod pravim uslovima, mikroorganizmi (uključujući buđ, kvasac i bakterije) će rasti i razmnožavati se u vašem kompresorskom sistemu, što ima negativan uticaj na kvalitet vazduha i krajnje proizvode. Ako želite da sprečite njihov rast, najbolje što možete da uradite je da stvorite okruženje koje im otežava preživljavanje.
Da li ste znali? Virusi imaju proteinski omotač i jezgro od genetskog materijala. Za razliku od bakterija, virusi ne mogu da prežive bez domaćina. To znači da virusi poput SARS-CoV-2 neće preživeti ili rasti u sistemu komprimovanog vazduha.
Kako mogu da sprečim rast mikroorganizama u mom kompresorskom sistemu?
Nije dovoljno samo razumeti da mikroorganizmi mogu da rastu u komprimovanom vazduhu; morate imati plan ne samo da tretirate postojeću kontaminaciju mikroorganizmima, već i da smanjite/sprečite dodatni rast. Evo pet radnji koje možete da preduzmete da biste sprečili njihov rast:
1. Izbegavajte vlagu. Sušači vazduha i naknadni hladnjaci su dva dela opreme koja pomažu da vaš komprimovani vazduh ostane suv. Sušači (dostupni i kao integrisane i kao samostalne jedinice) rade na uklanjanju vode iz komprimovanog vazduha. U zavisnosti od zahteva za čistoćom primene, možete koristiti ili rashladni sušač ili desikantni sušač. Desikantni sušači su u stanju da osuše vazduh do super-suvog nivoa, što može da bude efikasnije u sprečavanju rasta mikroorganizama. Naknadni hladnjaci rade na sličan način i postavljaju se direktno iza kompresora, radeći na uklanjanju kondenzacije koja bi inače putovala kroz sistem.
2. Filtracija je ključna. Obavezno koristite brojne filtere tokom instalacije kompresora! Važno je da obezbedite dobro održavanje filtera kompresora i da ih redovno menjate, jer oni mogu da budu idealna okruženja za rast mikroorganizama. Profesionalni savet: nemojte da se oslanjate na vizuelne inspekcije filtera da biste utvrdili kada treba da ih promenite, jer su mikroorganizmi nevidljivi našim očima! Umesto toga, zamenite ih u unapred određenim vremenskim intervalima.
3. Testirajte svoj komprimovani vazduh. Želite da budete sigurni da je vaš komprimovani vazduh čist? Redovno ga testirajte na prisustvo mikroorganizama, uključujući bakterije, buđ i gljivice. Dostupni su različiti testovi, pa preporučujemo da kontaktirate stručnjaka za komprimovani vazduh od poverenja kako biste razgovarali o tome koji je test najprikladniji za vaš objekat.
Tretirajte curenje komprimovanog vazduha. Sve instalacije komprimovanog vazduha imaju curenje. Ona ne samo da mogu mnogo da koštaju u smislu trošenja energije, već su i idealna mesta za unošenje zagađivača i početak cirkulacije kroz vaš sistem kompresora. Otklanjanje curenja ne samo da smanjuje količinu mesta kroz koja zagađivači mogu da uđu, već i povećava energetsku efikasnost vašeg sistema.
4. Okruženje kompresora. Iako to nije uvek moguće, pokušajte da postavite kompresor na hladno i suvo mesto. Ovo će pomoći u sprečavanju rasta tih dosadnih mikroorganizama!