10 steps to a green and more efficient production

Carbon reduction for green production - all you need to know
10 steps to green compressed air production

Everything you need to know about your pneumatic conveying process

Discover how you can create a more efficient pneumatic conveying process.
3D images of blowers in cement plant
Close

Zašto je ispravan dovod vazduha do duvaljke važan za aeraciju?

Vreme čitanja: 3.5 minuta

Kao operater postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, možda ste već svesni da nisu svi duvaljke jednake. Stoga je jedna od najvećih odluka koju morate da donesete određivanje najboljeg rešenja prema vašim zahtevima. Poređenje različitih rešenja može biti teško, posebno ako svaki proizvođač duvaljki koristi sopstveni način izveštavanja o podacima o protoku vazduha i pritisku.

Pravi protok i pritisak za proces aeracije

Pre nego što uradite bilo šta drugo, potrebno je da podesite optimalni protok i pritisak vazduha za proces aeracije. Ispravno određivanje ovih zahteva obezbediće adekvatan kapacitet ventilacije tokom vršnih sati potražnje i nesmetan i efikasan proces tokom normalnih radnih sati.

Kada je proračun protoka vazduha duvaljke netačan i procenite da vam je potrebna slabija oprema, tada vaša jedinica neće moći da dostigne predviđeni kapacitet procesuiranja. To znači da ćete moći da preradite manje vode ili, što je još gore, završićete proces s otpadnom vodom koja ne ispunjava tražene standarde. Suprotno tome, ako koristite veću duvaljku nego što vam je potrebno, na kraju ćete trošiti energiju jer će se ili često pokretati i zaustavljati, ili će raditi u režimu ekspanzije.

Zamena ili dopuna postojeće opreme

WWT application activated sludge

Ako menjate postojeću jedinicu, provera natpisne pločice stare jedinice obično nije dovoljna. Početni proračun kapaciteta (u trenutku kada je jedinica izgrađena) će vas obavestiti o teoretskom dovodu vazduha. U međuvremenu, potražnja za kapacitetom se možda povećala.

 

Dakle, za postojeću jedinicu, ona često više ne odražava stvarno stanje. Važno je odrediti da li želite novi model s istom snagom motora i izlaznom snagom ili vam je potrebna druga veličina. Isto važi i ako treba da dodate novu opremu: korišćenje iste veličine da se uskladi s postojećim jedinicama je obično neefikasan način za povećanje kapaciteta.

 

Tačan proračun snabdevanja može da izvrši EPC jedinica ili neko od internih procesnih tehničara. Alternativno, neki proizvođači duvaljki mogu da vam ponude i test komprimovanog vazduha, koji može da vam pomogne da dobijete grubu procenu količine koja vam je potrebna.

Dodatni faktori koji utiču na poređenje

Kada odredite kapacitet snabdevanja za vaše ventilacione potrebe, možete početi da upoređujete rešenja. Ovde možete još više da se zbunite. Različiti dobavljači rešenja za duvaljke koriste različite načine za izveštavanje o protoku i pritisku. Pošto je brzina protoka vazduha toliko važan faktor koji treba uzeti u obzir pri izboru pravog rešenja, važno je uporediti isto s istim.

Različiti načini merenja i izveštavanja o snadbevanju

Na primer, potrebno je da navedete da li imate ulazno napajanje ili isporučeni protok. Pored toga, postoji mnogo različitih jedinica za definisanje zahteva za snabdevanje, što može da komplikuje poređenja.

Neki označavaju zapreminski protok (zapreminu tečnosti koja protiče u jedinici vremena), a drugi maseni protok (masu fluida koji protiče u jedinici vremena). Prvi se meri u jedinicama kao što su kubne stope u minuti (cfm), kubni metri u minuti (m3/min) ili kubni metri na sat (m3/h), a drugi u Nm³/h ili kg/h. 

Neki od njih zavise od ulaznih uslova, a drugi od unapred definisanih referentnih uslova. Na primer, da li je standardni referentni uslov Nm³/h na 0°C ili 20°C? Ovo može napraviti značajnu razliku (oko 8%) u smislu propusnosti i snage.  

Dalje, moraju se uzeti u obzir gubici ulaznog filtera. Neke duvaljke s ugrađenim filterima se montiraju i direktno uključuju u tok, dok druge moraju imati svoje filtere instalirane na terenu. Ovo, kao i izbor filtera, može da utiče na pad pritiska koji se mora uzeti u obzir pri proračunu isporuke vazduha iz duvaljke.  

Drugi faktor je tolerancija snabdevanja. To je očekivan opseg protoka koji duvaljka treba da isporuči. Obično je 4%. Tako, na primer, s protokom od 1000 m3/h, stvarni opseg protoka može biti između 960-1040 m3/h. Međutim, ako je protok veoma kritičan za vas, onda bi ova tolerancija trebalo da bude 0%, što znači da će duvaljka propuštati najmanje 100% od onoga što je projektovano. 

Poređenje istih mera

Kao što vidite, postoji mnogo različitih načina na koji se prave izveštaji pružanjem podataka. Najvažnija stvar koju treba da uradite je da se uverite da upoređujete iste mere.

Međutim, kada je u pitanju zamena vaše duvaljke, potraga za identičnom duvaljkom će izostaviti mnogo potencijala za uštedu novca. Obavezno (ponovo) odredite kapacitet koji vam je zaista potreban pre nego što se odlučite za određeni tip duvaljke. 

Kontrolna lista za poređenje performansi ventilatora

  • Koja je brzina protoka i vazdušni pritisak koji su mi potrebni za moj proces?
  • Kako se izveštava o stopi isporuke?
  • Ulaz obezbeđen ili dopunjavan? 
  • U kojoj jedinici se pojavljuje?
  • Ulazni uslovi ili unapred definisani referentni uslovi? 
  • Da li postoje padovi pritiska koje treba uzeti u obzir?
  • Koja je tolerancija snabdevanja za moj proces