10 steps to a green and more efficient production

Carbon reduction for green production - all you need to know
10 steps to green compressed air production

Everything you need to know about your pneumatic conveying process

Discover how you can create a more efficient pneumatic conveying process.
3D images of blowers in cement plant
Close

Class 0 Oil-free compressors

ISO 8573-1 standard: cena nepoštovanja mera

“Koliko će vas koštati nepoštovanje pravila o kvalitetu vazduha?" Kao predvodnik na tržištu u polju u tretiranju vazduha, ovo je pitanje koje nam često postavljaju. Odgovor, međutim, nije jednostavan.

Za početak, pogrešno je postaviti to pitanje. Ne postoje zakoni, samo smernice za to koji je kvalitet vazduha potrebno definisati za određene namene.

Srećom postoji standard ISO8573, koji vas obaveštava o definiciji nivoa kvaliteta vazduha: učešća čvrstih čestica, vlažnosti i sadržaja ulja (preciznije: isparljivih organskih sastojaka) koji su dozvoljeni u vazduhu.

Ono što ISO8573 ne radi, je da definiše klase kvaliteta vazduha prema vrsti namene. Definisanje je odgovornost vlasnika procesa, budući da su oni jedini koji znaju za šta će se vazduh koristiti, pa tako i kakav je potencijalni rizik koji će kvalitet vazduha imati za krajnji proizvod.

Rizici će se povećavati ili smanjivati u zavisnosti od procesa. Naravno, svako ko se bavi ovim pitanjem će odmah shvatiti da će rizik biti veći ukoliko je krajnji proizvod duže u dodiru sa komprimovanim vazduhom..

Povrh toga, tu su i spoljašnji uslovi koji će uticati na potreban kvalitet vazduha, kao što je, npr. vlažnost vazduha. Što je niža temperatura okoline, veći je rizik od kondenzacije (i svih neželjenih dejstava koje izaziva), pa stoga i povišena tačka rosišta komprimovanog vazduha.

Iz tog razloga, mora da se uradi detaljna analiza rizika. A kada su rizici definisani, uspostavljaju se mere za ublažavanje i kontrolu.

ISO 22000

U granama industrije kao što je prehrambena, postoje standardi sistema upravljanja, kao što je ISO22000. Ovi standardi neće definisati koji nivo kvaliteta komprimovanog vazduha je potreban. Oni predviđaju da se treba pridržavati određene metode kako bi se osigurao kvalitet i sigurnost proizvoda. Ovo se obično naziva HACCP: analiza opasnosti i kritičnih kontrolnih tačaka.

Analiza opasnosti se odnosi na procenu rizika. Kritične kontrolne tačke se odnose na ublažavanje rizika i praćenje i održavanje zahtevanog nivoa kvaliteta. Na ovaj način se obezbeđuje kvalitet i bezbednost procesa proizvodnje.

Što je veći rizik, veća je i posledična šteta u slučaju kontaminacije. Vlasnik procesa će na osnovu ovoga definisati zahteve za kvalitet vazduha.

Kada se uspostavi potreban nivo kvaliteta vazduha, može se napraviti pravi izbor opreme, kako u tehnologiji kompresora tako i u tretmanu vazduha.

Za veoma visoke rizike sa velikom posledičnom štetom, ispravan izbor će biti potpuno izbegavanje rizika. Za ograničene rizike postoji mogućnost za umerenije ublažavanje rizika.

Dobar primer ovoga je izbor bezuljnog kompresora za primene koje ne tolerišu prisustvo ulja u bilo kom stanju: tečnost, aerosol ili para. U bezuljnim kompresorima, ulje nikada ne dolazi u kontakt s komprimovanim vazduhom, čime je isključena mogućnost kontaminacije uljem iz kompresora.

Preostali rizik koji se smatra prihvatljivim za proces i proizvode definisaće cenu opreme, kako kompresora tako i tretmana vazduha.

Ali zamislite samo slučaj izlivanja nafte: posledična šteta je u mnogim slučajevima je toliko katastrofalna da opravdava višestruko veći trošak ulaganja.

Drugim rečima, neulaganjem u visoko-kvalitetnu opremu za vazduh preuzimate nepotreban rizik koji može imati razorne posledice po vaše poslovanje.

Različiti način na koji tretiranje vazduha štedi novac

Female hand putting coin in piggy bank, on the office desk
Postoji mnogo načina na koje vam pravilna obrada komprimovanog vazduha može uštedeti mnogo novca. Kontaminacija može poticati iz okolnog vazduha, kao i da biti uneta tokom procesa kompresije. Ako koristite kompresore sa ubrizgavanjem ulja, svo ulje koje se ubrizgava tokom kompresije će morati ponovo da se izvadi kako bi se izbegla kontaminacija proizvoda uljem. Opet, izbor bezuljnih vazdušnih kompresora je pravo rešenje za potpuno isključivanje mogućnosti kontaminacije uljem iz kompresora. Vlaga i čestice, takođe mogu oštetiti sistem komprimovanog vazduha, korišćenje i proizvode. Vlaga može izazvati koroziju cevi za distribuciju vazduha i nizvodne opreme i potencijalno stvaranje kolonija mikroorganizama. To može dovesti do ozbiljnih i skupih problema po opremu i primenu, kao što su pneumatski alati, vazdušni kočioni sistemi, bolnički sistemi za disanje. Izbor ispravne opreme za tretman vazduha će stoga biti najefikasniji način da zaštitite svoju investiciju i proizvodni proces i obezbedite potrebno vreme rada. Ako to nije dovoljno loše, stvari će postati još gore kada vazduh stigne do svog konačnog odredišta: vaših krajnjih proizvoda. Postoji razlog zašto određene industrije, kao što su sektor hrane i pića ili farmaceutska industrija, podležu veoma visokim zahtevima za kvalitet vazduha. Ako su kontaminirani, njihovi proizvodi mogu naneti ozbiljnu štetu potrošačima.

Bilo da je u pitanju ulje za kompresore u hrani ili bakterija u lekovima, problemi će biti razorni.

Ukoliko otkrijete kontaminaciju na vreme, šteta će se "samo" odraziti na dati proizvod.

Ukoliko ne, onda će korisnici da se razbole, ili  još gore, a sve kao posledica nepravilnog tretiranja vazduha. To će dovesti do toga da posledice, kao i vaši troškovi izmaknu kontroli.

Posledice mogu da se pojave kao:

·         šteta i smanjeni radni vek opreme

·         zaustavljanje proizvodnje koje izaziva dodatne troškove

·         bacanje cele šarže krajnjeg proizvoda koji je kontaminiran

·         troškovi čišćenja svih delova sistema procesa proizvodnje koji su došli u dodir sa zagađivačem

·         potencijalno povlačenje proizvoda dalje nizvodno u logističkom lancu

·         potencijalna odgovornost prema kupcima

·         narušavanje ugleda godinama i godinama, potencijalno i bankrot preduzeća zbog toga.

Potencijalni problemi i troškovi koji proizilaze iz loše tretiranog komprimovanog vazduha mogu obezvrediti cenu ulaganja u opremu vrhunskog kvaliteta, kao što su bezuljni kompresori, odgovarajuća  tehnologija sušača i filtracija.

Drugim rečima: uvek je korisno shvatati kvalitet vazduha i pravilan tretman vazduha ozbiljno.

S našim dugogodišnjim iskustvom proizvođača kompresora i opreme za tretman vazduha, možete se osloniti na naše proizvode, usluge i stručnost kako bismo vam pružili klasu kvaliteta vazduha koja vam je potrebna.

Tabela klasa kvaliteta vazduha po ISO 8573-1 2010

Tabela klasa kvaliteta vazduha po ISO 8573-1 2010