15.11.2024.
Kako se azot u gasovitom stanju dobija u farmaceutskoj industriji
Procenjeno vreme čitanja: 5 minuta
Upotreba azota u farmaciji
U farmaceutskoj industriji, azotni gas se koristi da zameni opasnu ili neodgovarajuću atmosferu, sa inertnom i suvom. Azot smanjuje prisustvo kiseonika, koji može da bude katalizator za sagorevanje ili negativno utiče na kvalitet proizvoda. Azot može da pomogne u održavanju sterilnosti i čistoće farmaceutskih proizvoda i kontroliše nivo kiseonika u radnom prostoru, laboratoriji ili u celom objektu. Primeri upotrebe azota koji se koristi u farmaceutskim proizvodnim procesima uključuju: • Pokrivanje aktivnih i farmaceutskih sastojaka visoke čistoće tokom proizvodnje • Uklanjanje kiseonika da bi se sprečila brza oksidacija i suzbijanje požara • Obezbeđivanje inertnog okruženja u bočicama vakcina • Pakovanje u inertnoj (zaštićenoj) atmosferi
Upotreba azota pri pakovanju
Azot za prenos proizvoda
U farmaceutskoj proizvodnji, azot se često koristi za premeštanje reakcione smeše iz jednog suda u drugi. Korišćenje bezbednog, inertnog gasa za prenos tečnih ili praškastih farmaceutskih materijala je ključno jer mogu biti opasni ako se njima nepravilno rukuje. Mnogi farmaceutski sastojci mogu se oštetiti ili čak eksplodirati ako se dozvoli kontakt sa kiseonikom ili vodenom parom.
Generatori azota za farmaceutsku industriju
Vazduh koji udišemo se sastoji od oko 78% azota. Azot veće čistoće se dobija odvajanjem azota od drugih molekula unutar čiste, suve struje komprimovanog vazduha, što rezultira prečišćenim snabdevanjem azota. Farmaceutske kompanije kojima je potreban pouzdan izvor azota visoke čistoće mogu imati koristi od stvaranja sopstvenog azota kako bi smanjile troškove uz kontrolu kvaliteta i povećanje efikasnosti. Proizvodnja sopstvenog azota povećava fleksibilnost proizvodnje tako što osigurava da kompanije imaju azot koji im je potreban, sa nivoom čistoće koji im je potreban, kada im je potreban.
Gasoviti azot u odnosu na tečni azot
Oko 80% krajnnjih korisnika azota zahteva azot u gasovitom, a ne u tečnom stanju. Ipak, mnoge kompanije koriste tečni azot u bocama. Glavni razlog za upotrebu azota u tečnom stanju je lakše transportovanje, ali stvaranje tečnog azota zahteva ogromnu količinu energije. Prelazak na sopstvenu proizvodnju azota u obliku gasa može pomoći farmaceutskim proizvodnim pogonima da ostvare značajne uštede troškova—od 40 do 80%, u zavisnosti od trenutnih tržišnih cena tečnog azota. Sopstvena proizvodnja gasovitog azota takođe oslobađa prostor koji je inače potreban za skladištenje boca sa azotom (i punih i praznih). Postoji dodatna prednost u vidu smanjenja karbonskog otiska koji pomaže kompanijama da napreduju u očuvanju životne sredine. Pitajte stručnjaka za vazdušni sistem o najboljem rešenju za sopstvenu proizvodnju azota.