10 steps to a green and more efficient production

Carbon reduction for green production - all you need to know
10 steps to green compressed air production

Everything you need to know about your pneumatic conveying process

Discover how you can create a more efficient pneumatic conveying process.
3D images of blowers in cement plant
Close

Dobijanje azota primenom membranske tehnologije

Membrane nitrogen generator Compressed Air Wiki Nitrogen Nitrogen generation Membrane technology

Proizvodnja sopstvenog azota znači da imate potpunu kontrolu nad vašim snabdevanjem N2. Ako je vašoj kompaniji redovno potreban azot, ovo bi mogla da bude održiva opcija. Pored instaliranja velikog postrojenja za kriogenu separaciju vazduha, postoje dva načina da sami generišete azot: korišćenjem membranskih generatora i PSA generatora. U ovom članku ćemo razgovarati o radu, prednostima i nedostacima membranskih generatora azota.

Na koji način funkcioniše membranska tehnologija?

Membranski generatori azota su zasnovani na jednostavnom principu rada. Glavni deo membranskog generatora je membranski modul (+- 10cm u prečniku), ispunjen malim, šupljim polimernim vlaknima. Prvo ulazi suv, čist komprimovani vazduh i zbog strukture ovih vlakana delovi vazduha će strujati ka spoljašnjosti vlakna. Ovaj proces se naziva prodiranje. Tokom ovog procesa, voda, kiseonik i deo argona izlaze kroz strane membrane vlakana. Na kraju će da ostane samo azot. Ovo je moguće jer različiti molekuli prodiru različitim brzinama. H2O će vrlo brzo prodreti, kiseoniku je potrebno malo duže. Argon i azot prodiru prilično sporo, što znači da će ostati u vlaknima dugo nakon što H2O i kiseonik nestanu (neki molekuli argona će takođe prodreti, ali bi bilo neefikasno potpuno ga ukloniti iz struje vazduha).  Zbog prodiranja kroz zid vlakana, unutar kućišta membrane bi se pojavio nadpritisak. Vlakna bi se začepila i efikasnost prodiranja bi bila značajno smanjena. Da bi se to sprečilo, postoji otvor u kućištu, otvor za prodiranje, gde ovi „izduvni“ gasovi (uključujući H2O, kiseonik i argon) mogu da isteku.

Čistoća azota i zahtevi za usisni vazduh

Veoma je važno da usisni vazduh bude čist i suv pre nego što uđe u membranu. Ako to nije slučaj, plitka vlakna će se brzo začepiti. Da bi se to sprečilo, potrebno je ugraditi ispravan tretman dovodnog vazduha. U nekim slučajevima će potrebni filteri i sušači već biti ugrađeni u sam generator. To bi značilo da u nekim slučajevima između kompresora i generatora ne bi trebalo da se postavljaju dodatni filteri.  Vlakna membrane mogu da podnesu vodenu paru bez većih problema. Međutim, veoma je važno da vazduh ne sadrži tečnu vodu, jer će to imati štetan uticaj na membranu. Zbog toga je potrebno da dobro rešenje za odvajanje vode bude postavljeno uzvodno od generatora, na primer sušač rashladnog sredstva. Vodeći računa o usisnom vazduhu generatora, zaštitićete membranu i obezbediti joj dug radni vek. U nastavku pogledajte tipičnu instalaciju.

Izbor između membranskog i PSA generatora

Pošto je faktor vazduha generalno niži kod PSA generatora, što rezultuje nižim operativnim troškovima, možda mislite da je izbor lak. Međutim, postoje neke značajne prednosti korišćenja membranskog generatora. Prvi je jednostavniji princip rada membranskih generatora, što utiče na troškove održavanja i prostorno su manje zahtevni. Takođe se pokreću brže i mnogo su tiši od PSA generatora, koji obično proizvode veliku buku prilikom  izduvavanja na kraju svakog ciklusa. Ova poslednja prednost čini membranski generator azota pogodnijim za mesta u kojima radi mnogo ljudi. Prilikom odabira pravog tipa generatora, pametno je pogledati namenu za koju će se koristiti, a zatim, s obzirom na ukupan paket prednosti/mana, napraviti izbor.

 

MEMBRANE

PSA

OSTVARIVA ČISTOĆA

EFIKASNO DO 99.9%

EFIKASNO DO 99.9%

EFIKASNOST

VISOKA

VIŠA

PERFORMANSE U ODNOSU NA TEMPERATURU

VIŠE PRI VISOKIM TEMP.*

NIŽE PRI VISOKIM TEMP.

KOMPLEKSNOST SISTEMA

MALA

SREDNJA

UČESTALOST SERVISIRANJA

NISKA

NISKA

STABILNOST PRITISKA

STABILAN

PROTOČNO ULAZ/IZLAZ

STABILNOST PROTOKA

STABILAN

PROTOČNO ULAZ/IZLAZ

BRZINA POKRETANJA

SEKUNDE

MINUTI/ČASOVI**

OSETLJIVOST NA VODU (VLAGU)

BEZ VODE U TEČNOM STANJU

PDP MAX 8°C (Uopšteno)

OSTLJIVOST NA ULJE

NIJE DOZVOLJENO (< 0,01mg/m³)

NIJE DOZVOLJENO (< 0,01mg/m³)

NIVO BUKE

VEOMA NIZAK

VISOK (NAJVIŠI PRILIKOM IZDUVAVANJA)

TEŽINA

MALA

SREDNJA

Povezani članci