10 steps to a green and more efficient production

Carbon reduction for green production - all you need to know
10 steps to green compressed air production

Everything you need to know about your pneumatic conveying process

Discover how you can create a more efficient pneumatic conveying process.
3D images of blowers in cement plant
Close

Protok gasa kroz cevi i pad pritiska

Basic Theory Compressed Air Wiki Thermodynamics Physics

Jedna od veoma interesantnih grana fizike je termodinamika, posebno za sticanje uvida u način rada vazdušnih kompresora. U ovom članku govorimo o protoku gasa i regulaciji, u okviru našeg uvoda u termodinamiku.

Rejnoldsov broj

formula reynolds number, calculation
Rejnoldsov broj je bezdimenzionalni količnik inercije i trenja u fluidu (gasu ili tečnosti) koji struji. Definiše se kao:
gde je:
D-karakteristična dimenzija (m)
w-srednja brzina strujanja (m/s)
p-gustina fluida (kg/m3)
n-dinamička viskoznost fluida (Pa s)

Koje vrste strujanja u cevima postoje?

gas flowing through pipe
U principu, postoje dve vrste strujanja kroz cevi. Pri vrednostima Re <2000 viskozne sile dominiraju u fluidu i strujanje postaje laminarno. To znači da se različiti slojevi fluida kreću u jedan u odnosu na drugi odgovarajućim redosledom. Raspodela brzine preko laminarnih slojeva je obično paraboličnog oblika. Pri vrednostima Re≥4000 sile inercije dominiraju ponašanjem strujanja fluida i ono postaje turbulentno, sa česticama koje se nasumično kreću kroz tok. Raspodela brzine preko sloja sa turbulentnim strujanjem postaje difuzna. U kritičnoj oblasti, između Re≤2000 i Re≥4000, uslovi strujanja su neodređeni, bilo laminarni, turbulentni ili mešavina oba. Uslovi su vođeni faktorima kao što su vrsta površine cevi (koliko je glatka) ili prisustvo drugih smetnji. Za pokretanje strujanja u cevi potrebna je specifična razlika pritiska da bi se prevazišlo trenje u cevi i spojnicama. Količina razlike pritiska zavisi od prečnika cevi, njene dužine i oblika, kao i od glatkoće površine i Rejnoldsovog broja.

Šta je Džul-Tomsonov (Joule-Thomson) efekat?

Kada idealan gas protiče kroz graničnik sa nepromenjenim pritiskom pre i posle graničnika, temperatura ostaje konstantna. Međutim, dolazi do pada pritiska preko ograničavača, kroz unutrašnju energiju koja se transformiše u kinetičku energiju. To je razlog zbog kojeg temperatura pada. Za stvarne gasove, ova promena temperature postaje trajna, iako energija gasa ostaje konstantna. Ovo se zove Džul-Tomsonov efekat. Promena temperature je jednaka promeni pritiska preko prigušivanja pomnoženoj s Džul-Tomsonovim koeficijentom.

 

Ako fluid koji struji ima dovoljno nisku temperaturu (≤+329°C za vazduh), dolazi do pada temperature sa regulacijom preko graničnika, ali ako je fluid koji struji topliji, dolazi do povećanja temperature. Ovaj uslov se koristi u nekoliko tehničkih primena, na primer, u rashladnoj tehnici i u odvajanju gasova.

 

U nastavku sledi formula i računar za izračunavanje pada pritiska u cevovodu, uzimajući u obzir dužinu i prečnik cevi koje sačinjavaju mrežu za komprimovani vazduh, gde su:

V - kapacitet kompresora (l/s)

L - procenjena dužina cevi (m)

d - unutrašnji prečnik cevi (mm)

pe - pritisak pri kome se isključuje kompresor (bar)

Povezani članci

Illustration of the heat trasfer process from hot to cold

How is Heat Transferred?

25 април, 2022

To understand the workings of compressed air, a basic introduction to physics can come a long way. Learn more about thermodynamics and how they are vital in understanding how air compressors work.

an illustration about a basic theory article in the atlas copco air wiki

Changes in State for Gases

18 фебруар, 2022

To understand the workings of compressed air, a basic introduction to physics can come a long way. Learn more about thermodynamics and how they are vital in understanding how air compressors work.