10 steps to a green and more efficient production

Carbon reduction for green production - all you need to know
10 steps to green compressed air production

Everything you need to know about your pneumatic conveying process

Discover how you can create a more efficient pneumatic conveying process.
3D images of blowers in cement plant
Close

Kontrolna lista: kako da poboljšate rezultate revizije komprimovanog vazduha u 7 koraka?

Green production Audit and optimization

Kako da poboljšate rezultate revizije komprimovanog vazduha u 7 koraka?


Kontrolna lista revizije komprimovanog vazduha u 7 koraka

Energetske revizije vaše prostorije za vazdušni kompresor su veoma korisni alati koji pomažu da se utvrdi da li je efikasnost vašeg postojećeg vazdušnog sistema najveća moguća. Pošto troškovi energije čine najveći deo troškova sistema komprimovanog vazduha, takva komprimovana revizija može kompanijama uštedeti mnogo novca.

 

U nekim slučajevimanije potrebna potpuna revizija vazdušnog sistema. To se posebno odnosi na jednostavne sisteme komprimovanog vazduha za koje može biti dovoljna jednostavna energetska procena.

 

Revizija sistema vazdušnog kompresora je mnogo detaljnija, i skuplja, analiza sistema komprimovanog vazduha. Obično je potrebno nekoliko dana ili čak nedelja da se završi i uključuje upotrebu posebne opreme. Procena je površnija i u osnovi uključuje stručnjaka koji „prati tok sistema“ dok pokušava da identifikuje neefikasnost tokom vizuelne inspekcije.

 

Bez obzira na to koju vrstu analize odaberete, postoje neke stvari koje možete da uradite da biste bili sigurni da je vaš sistem komprimovanog vazduha što efikasniji, čak i pre nego što se uradi energetski pregled ili procena.

 

 

1. Začepljenje curenja vazduha

AIRScan Acoustic Camera in use

Curenje vazduha je glavni neprijatelj sistema komprimovanog vazduha. U stvari, istraživanja su pokazala da se do jedne trećine komprimovanog vazduha koji se stvara gubi putem curenja. To je zapanjujuća količina ako razmislite o tome. Zamislite samo da punite svoj automobil i onda gledate kako 30% vašeg benzina kapajući ističe na put kroz crevo za gorivo čim počnete da vozite.

Iako je otklanjanje curenja važno i može uštedeti velike količine novca (čak i malo curenje može koštati stotine dolara godišnje), morate biti oprezni kada to radite: posebno stari kompresori možda neće moći da podnesu naglo smanjeno opterećenje. Zbog toga svaki napor da se zapuše mesta curenja mora biti praćen merama koje će omogućiti smanjenje proizvodnje vazduha u skladu sa manjom potražnjom.

Više o popravkama curenja kod vazdušnih kompresora

Video: Zašto iz mog kompresora curi voda?

2. Loš cevovod

Dobro dizajniran sistem cevovoda eliminiše gubitke pritiska i samim tim štedi vaš novac. Suprotno tome, stare cevi, predimenzionisani, premali ili zakrivljeni cevovodi čine vaš sistem manje efikasnim i to vas košta. To je posebno problematično u slučaju starijih mreža za komprimovani vazduh, kao i onih koje su tokom vremena proširivane.

Pored toga, važan je materijal od kog su napravljene cevi. Cevovodi od livenog gvožđa, na primer, će na kraju zarđati, što ne samo da može da dovede do zapušenja cevi, već može i pogoršati kvalitet vazduha. Zamena ovih tipova s onima napravljenim od drugih materijala kasnije će se isplatiti – posebno ako je prečnik cevi dizajniran da obezbedi neophodan protok vazduha.

Dok samo stručnjaci mogu da identifikuju sve neefikasnosti cevovoda, čak i dobro upućen laik bi trebalo da bude u stanju da pogleda postojeće cevi i identifikuje glavne probleme, npr. cevi koje izgledaju premale ili prevelike, neefikasan raspored cevi itd.

Više o našem sistemu cevovoda za komprimovani vazduh: AIRnet

3. Smanjenje previsokog pritiska

Suočeni s problemima kapaciteta, neki korisnici komprimovanog vazduha povećavaju pritisak u kompresoru. To nije samo skupo „rešenje“, već je i kontraproduktivno. U mnogim slučajevima, viši pritisak može pogoršati stvari jer će, na primer, u slučaju curenja samo isticati još više vazduha i dovesti do neefikasnosti.

4. Uverite se da znate koliko je vazduha potrebno

Drugi veliki izvor otpada je nedostatak svesti o potražnji komprimovanog vazduha. Koliko je komprimovanog vazduha zaista potrebno vašoj primeni? Operateri sistema za komprimovani vazduh često precenjuju veličinu potrebnog pritiska.

Pored toga, korisnici komprimovanog vazduha uvek treba da se postaraju da njihova oprema koja se nalazi niz tok nakon kompresora može da radi pri manjem pritisku nego što je naveo proizvođač. Samo ove optimizacije mogle bi uštedeti hiljade dolara godišnje.

Video: Kako određujete veličinu kompresora?

5. Uklanjanje nepotrebnih ograničenja

Velike mreže komprimovanog vazduha ponekad još uvek uključuju zastarelu opremu, kao što su filteri ili separatori koji se više ne koriste i samo izazivaju pad pritiska. Zamena ove nizvodne opreme će povećati efikasnost.

6. Pametno korišćenje komprimovanog vazduha

Samo zato što je komprimovani vazduh široko dostupan u mnogim proizvodnim pogonima ne znači da ga treba koristiti za sve. Ovo je posebno tačno jer komprimovani vazduh košta skoro deset puta više od električne energije. To znači da je veoma neefikasno koristiti komprimovani vazduh za zadatke kao što su čišćenje površine ili hlađenje ljudi.

7. Održavanje je važno

Optimizacija mreže komprimovanog vazduha nakon revizije je pametna, ali nije dovoljna. Takođe morate da se uverite da će se nastaviti s dobrim održavanjem sistema ili će se ista efikasnost koja je upravo eliminisana polako ponovo vratiti. To ne znači samo da pazite na stavke na gornjoj listi, već i redovno čistite i održavate filtere, separatore i sušače. To je jedini način na koji vaš sistem može dosledno i pouzdano da isporučuje visok kvalitet s najvećom efikasnošću.

Energetska revizija vazdušnih kompresora opravdava trud

Međutim, čak i ako preduzmete sve korake, energetska revizija ih više nego verovatno zavređuje jer će obučeni stručnjaci uvek moći da identifikuju neefikasnosti kojih drugi neće biti svesni. Pored toga, koristiće sofisticiranu opremu koja može precizno odrediti potencijale za optimizaciju, tako da svako preduzeće sa složenom mrežom komprimovanog vazduha treba da razmotri mogućnost puštanja u rad.

Izvršite reviziju svoje instalacije komprimovanog vazduha pomoću AIRScan-a