Visoka cena neprelaženja na zelene tehnologije
"Odlažeš li - izgubićeš" je poslovica koja je primenljiva u poslovanju više nego igde. Prelazak na zeleno nije izuzetak.
Pre sto godina, da ste se i dalje oslanjali na konje i zaprežna kola za transport robe dok su vaši konkurenti koristili kamione, vaša kompanija verovatno ne bi opstala. Pre dvadeset godina, ako ste smatrali da je internet samo modni trend koji će proći, onda se vaša zastupljenost na tržištu verovatno strmoglavila.
Danas je takva prilika zelena tehnologija. A propustiti njeno usvajanje značiće zaostajanje u prošlosti. Iako je tačno da početna investicija za neku ekološki prihvatljivu opremu može biti veća, smanjenje troškova proizvodnje na dugi rok i druge koristi od nje će brzo povratiti tu razliku, pa i više.
Zato pravo pitanje koje bi rukovodioci trebalo da postavljaju nije: Koliko moju kompaniju košta da postane zelena? već: Koliko će koštati ako moja kompanija ne postane zelena?
Odgovor je: Mnogo.
Veći troškovi proizvodnje
Gubitak ugleda
Dok im troškovi proizvodnje rastu, preduzeća koja odbijaju da postanu zelena verovatno će videti i da njihova reputacija strada. U svetu u kome su ljudi ekološki sve svesniji, kompanije koje ulažu u zelene tehnologije su privlačnije i za kupce i za potencijalne radnike. Ove kompanije mogu da iskoriste svoju posvećenost čistijem svetu u marketinškim aktivnostima ili na etiketama proizvoda.
Nasuprot tome, preduzeća koja u to ne ulažu smatraće se preprekom održivoj budućnosti. Pored toga, zelena tehnologija se široko doživljava kao inovativna. Kao rezultat toga, kompanije koje se i dalje oslanjaju na „staru“ tehnologiju će se smatrati korak zaostalim iza svojih konkurenata.
Ovo je posebno važno kada je u pitanju zapošljavanje perspektivnih radnika. U cilju privlačenja i zadržavanja vrhunskih zaposlenih, kompanije jednostavno ne mogu da dopuste sebi da budu doživljene kao prepreka na putu napretka.
Nesigurnost
In our fast-paced world, being able to plan ahead is incredibly important to managers. In most cases, surprises are bad for business. Using older, inefficient equipment makes companies vulnerable to sudden, drastic changes, such as a new environmental law or a court ruling that bans certain machinery. Businesses that are ahead of their times with innovative, future-stable technology do not have to worry about their equipment all of a sudden having to be replaced.
While each of these reasons should be compelling enough to get companies working on decreasing their waste and energy consumption, perhaps the best argument is that renewable energy technology is inevitable.
Each year, consumers will demand companies to be more responsible. Each year, environmental standards will get tougher. And each year a company fails to act, it is going to be left further behind.
U svetu u kome se živi brzim tempom, sposobnost planiranja unapred je neverovatno važna za menadžere. U većini slučajeva su iznenađenja loša za posao. Korišćenje starije, neefikasne opreme čini kompanije osetljivim na iznenadne, drastične promene, kao što su novi zakon o životnoj sredini ili sudska presuda koja zabranjuje određene mašine. Preduzeća koja su ispred svog vremena s inovativnom, zelenom tehnologijom ne moraju da brinu o tome.
Iako bi svaki od ovih razloga trebalo da bude dovoljno ubedljiv da natera kompanije da postanu zelene, možda je najbolji argument da je primena ekološke tehnologije neizbežna. Svake godine, potrošači će zahtevati od kompanija da budu odgovornije. Svake godine ekološki standardi će biti sve strožiji. I svake godine u kojoj kompanija ne uspe da napreduje, sve više će zaostajati za drugima.