10 steps to a green and more efficient production

Carbon reduction for green production - all you need to know
10 steps to green compressed air production

Everything you need to know about your pneumatic conveying process

Discover how you can create a more efficient pneumatic conveying process.
3D images of blowers in cement plant
Close

Uticaj hladnog vremena na vaš sistem komprimovanog vazduha

Niske temperature mogu da imaju negativan uticaj na vaš sistem komprimovanog vazduha. Saznajte šta to znači za vaš vazdušni kompresor.

08.11.2024.

Da li ste znali da je idealna radna temperatura za komprimovani vazduh obično između 5°C i 30°C?  To znači da niske zimske temperature mogu imati značajan uticaj na vaš sistem komprimovanog vazduha, posebno ako temperature okoline u vašoj kompresorskoj prostoriji padnu ispod ovog opsega.

Kako će niske temperature uticati na vaš sistem komprimovanog vazduha?

air compressor cold weather

Niske zimske temperature mogu prouzrokovati i kratkoročno i dugoročno oštećenje vašeg kompresoraza vazduh. Ubičajen primer je smrznuti kondenzat koji može da zapuši/probije kritične komponente u okviru većeg sistema za proizvodnju komprimovanog vazduha. Druge komponente kao što su: kontrolni vodovi, odvodni ventili, filteri za komprimovani vazduh i izmenjivači toplote takođe su u opasnosti od smrzavanja i pucanja.
Drugi potencijalni rizik uključuje:
 

  • Kompresor ne počinje s radom: Da li vaš kompresor za vazduh ne radi na niskim temperaturama? To je verovatno zato što je kompresor opremljen prekidačem koji sprečava pokretanje kada je temperatura okoline preniska.
  •  Ulje kompresora postaje gušće: Što su temperature niže, to je ulje gušće! Što je gušće ulje za kompresor, manje vrši podmazivanje, što zauzvrat znači da je za rad kompresora potrebno više energije.
  • Rashladni sušač stvara led u sistemu komprimovanog vazduha:   Kada je temperatura okoline niska, postoji rizik da se kondenzovana voda zamrzne u sistemu i formira zastoj leda koji sprečava dalji transport vazduha u sistemu.
  • Smanjeni kapacitet sušenja u sušačima s komprimovanim vazduhom: Mokri ulazni vazduh može da se smrzne u cevima sušača komprimovanog vazduha i da izazove kvar ventila za prebacivanje komore. Prigušivači izduvnih gasova vašeg sistema za proizvodnju komprimovanog vazduha takođe može da se zamrzne, što bi dovelo do smanjenja protoka vazduha za pročišćavanje.
  • Korozija komponenti: Pošto su sušači komprimovanog vazduha manje efikasni na nižim temperaturama, postoji veća verovatnoća da će se kondenzat formirati u celom sistemu za proizvodnju komprimovanog vazduha. Kako vreme prolazi i nivo vlage nastavlja da raste, povećava se verovatnoća da će unutrašnje komponente zarđati i korodirati.

 

Saveti o tome kako da pripremite svoj sistem komprimovanog vazduha za hladno vreme

  • Zagrejte kompresorsku prostoriju: Održavajte temperaturu prostorije kompresora iznad minimalne radne temperature.  Mali lokalni grejač može da obezbedi dodatnu toplotu koja će da spreči pad ispod 5 °C (40°F).
  • Čuvajte vodove kompresora za vazduh od smrzavanja: Ako se očekuje da temperature u vašem području padnu ispod nule, toplotna traka ili druga izolacija se mogu postaviti na izložene cevi vašeg sistema komprimovanog vazduha. Tako se sprečavaju oštećenja izazvana zaglavljivanjem leda.
  • Odvod kondenzata: Kondenzat je uobičajena pojava u kompresorima. Nagomilava se u sistemu i sakuplja na niskim mestima, uključujući rezervoare vazduha. Zimi, nezbrinut kondenzat može da se smrzne i da dovede do pucanja cevi. Zbog toga je važno da sistem uključuje odgovarajuće drenaže, po mogućnosti automatske, koji ispuštaju vodu kada je to potrebno. Ako nedostaju automatski odvodni ventili, možda bi bilo dobro da pregledate sistem nekoliko puta nedeljno i ispustite svu preostalu vodu.
  • Proverite ulje: Zimi treba pratiti i regulisati ulje kompresora za vazduh. U suprotnom, temperatura ulja može pasti na nivo koji sprečava podmazivanje ili dovodi do zaptivanja mašine.
  • Obezbedite potrebnu tačku rose pritiska: Sistemi komprimovanog vazduha koji dobro funkcionišu u vrelim letnjim mesecima mogu se pokazati kao podstandardni zimi. Na primer, može biti da se vazduh šalje s jedne tačke na drugu preko linija koje prolaze na otvorenom. U tom slučaju može biti dovoljno da se vazduh malo dodatno osuši na određenim mestima, ali ponekad može biti da je potrebna potpuno drugačija vrsta sušenja da bi se održao kvalitet vazduha kada temperatura okoline padne.
  • Redovno održavanje: Najbolji način da pripremite vazdušni kompresor za hladno vreme je redovno održavanje od strane stručnjaka. Dobro održavana postrojenja su često energetski najefikasnija i pate od manje zastoja od postrojenja kojima održavanje nije glavni prioritet.

Service Audit and optimization