Smanjenje ugljeničnog otiska: kako kompanije mogu da doprinesu
Borba protiv klimatskih promena
The industrial sector's impact on climate change
U borbi protiv klimatskih promena, industrijski sektor se često posmatra kao deo problema – i to ne bez razloga. Početak industrijske revolucije pre oko 250 godina poklopio se s ogromnim povećanjem emisije gasova staklene bašte.
Kao rezultat sagorevanja fosilnih goriva i krčenja šuma, koncentracija CO2 u atmosferi, koja predstavlja ključni dugoročni doprinos klimatskim promenama, od tada je porasla za trećinu.
Why reducing your carbon footprint is good for business
Međutim, poslednjih godina mnoge kompanije su odlučile da postanu deo rešenja. Shvatile su da smanjenje ugljeničnog otiska nije samo prava stvar koju treba da sprovedu s tim ciljem, već je i dobro za poslovanje.
Klimatski prihvatljiva oprema može smanjiti operativne troškove ali njenom primenom se može postići i više od toga. Potrošači i zaposleni očekuju od kompanija da pojačaju napore, a sve strožiji vladini mandati doprinose da prelazak na zeleno postaje logičan izbor. U stvari, kompanije koje odbiju da preduzmu ovaj korak verovatno će kasnije platiti visoku cenu.
Ali kako preduzeća mogu postati više ekološka i smanjiti emisije ugljenika?
Na sreću, postoji mnogo različitih načina. Neki su laki, drugi izazovniji. Neki su jeftini, drugi zahtevaju investiciju unapred koja će se kasnije vratiti.
Koraci ka značajnom smanjenju emisije ugljenika
Sustainable waste management practices
One thing every company can do is to eliminate waste. That includes small things like not turning up the heat as much in the winter. Or making sure that all lights are switched off when they are not needed.
It also means limiting the number of printouts or replacing disposable cups with reusable ones. Start to separate waste and recycle it as much as possible.
Employee engagement for carbon reduction
Communication is key in this area. Company executives can make all the decisions they want in a boardroom, but it won’t matter unless employees implement them. The most meaningful changes can only be achieved if everybody works together. Writing up a company’s environmental and energy policies and goals is very helpful in this regard.
Energy efficiency in industrial processes
Jedna stvar koju svaka kompanija može da uradi je da eliminiše otpad. Osim toga, tu su mali postupci kao što je manje pojačavanje grejanja zimi ili provera da li su sva nepotrebna svetla isključena.
Dalje, može se vršiti ograničavanje količine štampanog materijala ili zamena čaša za jednokratnu upotrebu višekratnim. Počnite da odvajate otpad i reciklirajte ga što je više moguće.
Komunikacija je ključna u ovoj oblasti. Rukovodioci kompanije mogu da donesu sve odluke koje žele u sali za sastanke, ali to neće imati uticaja osim ako ih zaposleni ne sprovode. Najznačajnije promene se mogu postići samo ako svi rade zajedno. Pisanje ekoloških i energetskih politika i ciljeva kompanije je od velike pomoći u tom pogledu.
Što se tiče opreme, rešenja za povraćaj energije nude pametne načine za ponovno korišćenje otpadne toplote. Na primer, čak 90% električne energije koju koristi sistem komprimovanog vazduha pretvara se u toplotu. Koristeći sisteme za rekuperaciju energije, možete povratiti mnogo (do 94%) uložene energije zagrevajući vazduh ili vodu.
Upoznajte svoj ugljenični otisak
Kada je reč o postizanju smanjenja ugljeničnog otiska, koristan prvi korak je merenje ukupne emisije gasova staklene bašte u kompaniji i utvrđivanje odakle potiče emisija CO2. Nezavisan, sertifikovani revizor može da izvrši energetsku proveru. Ovo će pomoći preduzećima da saznaju na koji način koriste energiju, gde je troše i gde će poboljšanja imati najveći efekat.
Na primer, mnoge kompanije nemaju strategije kojima bi smanjivale potrošnju energije onda kada proizvodnja varira, već troše previše energije u periodima u kojima ne rade punim kapacitetom.
Saobraćaj je glavni faktor koji doprinosi emisiji. Tako bi efikasan način da se postigne smanjenje ugljeničnog otiska bio podsticanje zaposlenih da koriste javni prevoz ili da se voze zajedno. Ovo se može uraditi subvencionisanjem njihovih saobraćajnih propusnica ili pružanjem drugih podsticaja.
Kompanije bi takođe trebalo da imaju za cilj da smanje vazdušni saobraćaj što je više moguće. Za kraće udaljenosti, zaposleni bi trebalo da razmotre korišćenje vozova i, kad god je to moguće, sastanke treba održavati onlajn.
Upotreba alternativnih izvora energije je još jedan efikasan način za postizanje smanjenja ugljeničnog otiska. To može biti ili električna energija proizvedena fotonaponskim sistemima ili energija kupljena od dobavljača koji koriste obnovljive izvore energije.
Prelazak na zeleno na više načina
Osim smanjenjem potrošnje, kompanije ne mogu da dovedu do promena i sponzorisanjem zelenih inicijativa, poput sadnje drveća. To dovodi do smanjenja ugljeničnog otiska, ali i doprinosi lokalnim zajednicama.
Uz to, razmislite o organizovanju javnih događaja ili neka vaši stručnjaci posete škole kako bi razgovarali o značaju borbe protiv klimatskih promena. Mnoge od ovih radnji ne utiču samo na smanjenje ugljeničnog otiska kompanije, već smanjuju i račun za energiju i mogu se koristiti u marketinške svrhe.
Preduzeća treba da budu ponosna što daju svoj deo doprinosa u borbi protiv klimatskih promena. U mnogim sektorima, najvažnija stvar koju kompanija može da uradi je da koristi energetski efikasne uređaje i mašine, prosto zato što je ova oprema odgovorna za najveći deo potrošnje energije i emisija. Od LED sijalice do kompresora s frekventnom regulacijom brzine pogona, koji može da smanji upotrebu električne energije za 50%. Zelena oprema može dovesti do značajnog smanjenja ugljeničnog otiska uz značajno smanjenje troškova proizvodnje..
Ali ovo prevazilazi oblast ekonomije jer smo svi zajedno u tome. Više od dva veka, industrijski sektor je igrao važnu ulogu u ubrzavanju klimatskih promena. Sada, preduzeća imaju odgovornost, sredstva i mogućnost da pomognu da se to preokrene.