Elektros energija yra labiausiai vyraujantis energijos šaltinis suslėgtojo oro gamybos pramonėje. Dažnai neišnaudojamos reikšmingos galimybės taupyti energiją gaminant suspaustą orą, o būtent – panaudotos energijos atgavimas, slėgio sumažinimas, suspausto oro nuotėkių mažinimas, ar suspausto oro sistemos reguliavimo optimizavimas. Tai galima atlikti tinkamai parenkant valdymo ir reguliavimo sistemą bei reikiamo dydžio kompresorius.
Suspausto oro gamybos kaštai
Planuojant naujas investicijas, svarbu pažvelgti į kuo tolesnę ateitį ir pamėginti įvertinti naujų situacijų ir reikalavimų, kurie galėtų turėti įtakos suspausto oro sistemai, poveikį. Vieni iš tipinių pavyzdžių – aplinkos apsaugos reikalavimai, energijos taupymo reikalavimai, augantys reikalavimai gamybos kokybei ir būsimos investicijos į gamybos plėtrą. Vis didesnė svarba tenka kompresoriaus veikimo optimizavimui, ypač stambesnėse, nuo suspausto oro priklausomose pramonės šakose. Vystantis pramonei, atitinkamai keisis ir gamyba, todėl turės keistis ir kompresoriaus veikimo sąlygos. Todėl svarbu užtikrinti, kad suspausto oro tiekimas atitiktų tiek šiuo metu galiojančius reikalavimus, tiek ateities plėtros planus. Patirtis rodo, kad nuodugni ir nešališka veiklos rodiklių analizė beveik visais atvejais padeda pasiekti geresnių ekonominių rodiklių.
Kompresorių naudojamos energijos kaštų mažinimas
Energijos kaštai neabejotinai yra lemiamas veiksnys, apsprendžiantis bendrus sistemos kaštus. Todėl svarbu ieškoti sprendimų, kurie atitiktų veiklos ir kokybės rodiklių reikalavimus, taip pat efektyvaus energijos naudojimo reikalavimus. Didesnė kaina, įsigyjant abu minėtus reikalavimus atitinkančius kompresorius ir kitą įrangą, ateityje pasiteisins kaip gera investicija.
Energijos sąnaudos dažnai sudaro apie 80 procentų bendrų kaštų, todėl rekomenduotina atlikti nuodugnią analizę, renkantis valdymo sistemą. Esama dar daugiau skirtumų tarp siūlomų valdymo sistemų, nei tarp įvairių tipų kompresorių. Idealu, jei maksimalus kompresoriaus našumas tiksliai atitinka sistemos oro sąnaudas, kas gana įprasta daugeliui sistemų. Daugumoje kompresorių įrengta integruota valdymo ir reguliavimo sistema, tačiau papildoma centrinio valdymo sistema, leidžianti atlikti bendrą kitų sistemos kompresorių valdymą, gali dar labiau pagerinti sistemos ekonomiškumo rodiklius.
Greičio reguliavimas yra populiarus sprendimas dėl puikių energijos taupymo galimybių. Atlikite nuodugnią analizę ir įvertinkite savo sistemos reikalavimus, kuriais remdamiesi pasirinkite tokią reguliavimo įrangą, kuri leis pasiekti geriausių rezultatų. Jei naktimis ir savaitgaliais suspausto oro poreikis bus labai nedidelis, gali būti pravartu turėti nedidelį kompresorių šiam poreikiui patenkinti, kuris būtų naudojamas, kol nėra maksimalaus suspausto oro poreikio.
Jei dėl tam tikrų priežasčių vartotojams reikalingi skirtingi slėgiai, derėtų išanalizuoti šį poreikį ir išsiaiškinti, ar visas suspausto oro gamybos procesas turėtų būti centralizuotas, ar sistemą tikslinga išskaidyti pagal skirtingą slėgio poreikį. Skaidant suslėgtojo oro sistemą, galima apsvarstyti galimybę atjungti tam tikras dalis naktimis ir savaitgaliais, siekiant sumažinti oro sąnaudas.
Kaštų struktūra
Investiciniai kaštai yra fiksuoti – juos sudaro įsigijimo kaina, statybos infrastruktūros kaštai, įrengimas ir draudimas. Investicinių kaštų dalis bendroje kaštų struktūroje iš dalies priklauso nuo pasirinkto suspausto oro kokybės lygio ir iš dalies – nuo nuvertėjimo laikotarpio bei taikomos palūkanų normos. Energijos kaštų dalis priklauso nuo veiklos trukmės per metus, apkrovos/tuščios eigos trukmių santykio bei nuo įrenginio energijos kaštų. Papildomos investicijos, pavyzdžiui, į panaudotos energijos atkūrimo sprendimus, atsiperka tiesiogiai dėl sumažėjusių veiklos ir priežiūros kaštų.