Sraigtiniai kompresoriai būna 3 tipų: pastovaus greičio, dviejų greičių ir kintamo greičio su dažnio keitikliu. Kompresoriaus darbo metu patiriami nusiorinimo nuostoliai padeda suprasti didelį energijos vartojimo efektyvumo skirtumą tarp šių 3 tipų kompresorių.
Kas yra kompresoriaus nusiorinimo nuostoliai?
Terminas "nusiorinimo nuostoliai" reiškia energiją, kurią kompresorius sunaudoja negamindamas naudingo oro, kai jis pereina iš vienos darbo fazės į kitą. Šis terminas atspindi energijos švaistymą. Tradiciniame fiksuoto greičio kompresoriuje šie nuostoliai gali sudaryti iki 20% visos sunaudojamos energijos. Dviejų greičių sraigtiniai kompresoriai patiria tik minimalius nusiorinimo nuostolius. Kintamo greičio kompresoriai beveik visiškai neturi šių nuostolių.
Kas yra nusiorinimo nuostoliai?
Nusiorinimo nuostoliai pastovaus greičio ir dviejų greičių kompresoriuose
Šiame straipsnyje apžvelgsime 2 kompresorių tipus, kuriems nusiorinimo nuostoliai yra svarbus veiksnys: fiksuoto greičio ir dviejų greičių kompresorius. Taip pat paaiškinsime, kodėl fiksuoto greičio kompresoriai niekada negali reikšmingai sumažinti nusiorinimo nuostolių, kad ir kokie efektyvūs jie būtų. Parodysime, kaip dviejų greičių kompresoriams pavyksta gerokai sumažinti šį energijos švaistymą.
Nusiorinimo nuostoliai pastovaus greičio kompresoriuose
Nusiorinimo nuostoliai ypač būdingi pastovaus greičio kompresoriams. Taip yra todėl, kad jų elektros variklis gali veikti tik 100% sūkiais ir todėl, kad toks kompresorius negali pasileisti kol sistemoje yra priešslėgis.
- Pradedant darbą: Kai variklis paleidžiamas, pirmiausia turi prisipildyti oro ir alyvos separatoriaus indas. Tik tada, kai kompresorius pasiekia ~4 bar slėgį, atsidaro minimalaus slėgio vožtuvas ir jis pradeda tiekti suspaustą orą į sistemą. Iki to momento visa įrenginiui paleisti sunaudota energija priskiriama nusiorinimo nuostoliams.
- Darbas pilno apkrovimo režimu: Kai poreikis yra didžiausias, kompresorius veikia optimaliu efektyvumu. Čia energija veltui nešvaistoma.
- Mažesnis oro poreikis: Kai suspausto oro poreikis sumažėja, fiksuoto greičio kompresorius persijungia į tuščios eigos režimą. Tuomet elektros variklis dirba pilnu greičiu, tačiau visiškai negamindamas suspausto oro, o tai yra grynas energijos švaistymas. Pereinant nuo apkrovos darbo fazės prie tuščios eigos, fiksuoto greičio kompresorius patiria papildomų tarp ciklinių nusiorinimo nuostolių. Užsidarius įsiurbimo vožtuvui, iš oro - alyvos separatoriaus į aplinką yra išleidžiamas suspaustas oras iki 1/2 baro. Taip yra todėl, kad kompresorius negali vėliau vėl įsijungti, kol jame dar yra vidinis slėgis. Sąvoka "nusiorinimo nuostoliai" reiškia energiją, kuri yra sunaudojama šiam išleidžiamam orui pagaminti.
- Išsijungimas ir pakartotinis paleidimas: Jei suspausto oro poreikis išlieka mažas, fiksuoto greičio kompresorius galiausiai išsijungia. Kai suspausto oro slėgis sumažėja iki minimalios nustatytos reikšmės, kompresorius turi įsijungti iš naujo, taip pat iš naujo pradėdamas nusiorinimo nuostolių ciklą.
Nusiorinimo nuostoliai dviejų greičių kompresoriuose
Dviejų greičių kompresorius lyginant su fiksuoto greičio kompresoriais, sumažina nusiorinimo nuostolius dviženkliu skaičiumi. Taip yra todėl, kad dirbant tuščios eigos režimu jis veikia minimaliu greičiu, o be to jis gali būti paleidžiamas netgi esant priešslėgiui sistemoje.
Štai kaip tai veikia:
- Paleidimo metu: Dvigubo greičio kompresorius įsijungia panašiai kaip ir fiksuoto greičio kompresorius.
- Darbas pilno apkrovimo režimu: Kai poreikis pasiekia maksimalų lygį, kompresorius veikia didžiausiu greičiu. Energija nešvaistoma veltui ir nėra jokių efektyvumo skirtumų lyginant su fiksuoto greičio kompresoriumi.
- Mažesnis oro poreikis: Kai poreikis sumažėja, dviejų greičių kompresorius persijungia į tuščios eigos režimą. Kol jis dirba tuščia eiga, jis veikia mažiausiu greičiu, todėl energijos švaistymas gerokai sumažėja. Be to, kadangi dviejų greičių agregatas gali įsijungti esant priešslėgiui, jis taip pat sumažina nusiorinimo nuostolius.
- Išjungimas ir pakartotinis paleidimas: Dviejų greičių kompresorius gali įsijungti esant priešslėgiui. Tai reiškia, kad jis gali įsijungti iš naujo greičiau, iš vidinės sistemos išleisdamas mažiau suspausto oro ir tam reikia mažiau energijos nei fiksuoto greičio kompresoriui.
Kompresoriaus nusiorinimo nuostolių kaina
Šiame straipsnyje paaiškinta kompresoriaus nusiorinimo tarp ciklų nuostolių sąvoka, kodėl juos patiria fiksuoto greičio kompresoriai ir kaip dvigubo greičio kompresoriai juos sumažina. Kadangi energijos sąnaudos paprastai sudaro 80% visų kompresoriaus sąnaudų, šis efektyvumo skirtumas turi didelę įtaką eksploatacinėms išlaidoms.
Negalite apsispręsti, kuris kompresorius labiau tiktų jūsų poreikiams? Kreipkitės į mūsų specialistus nedelsdami.